Płatności mobilne ponownie bardziej skłonne ku rozwiązaniom NFC niż tym opartym na przetwarzaniu w chmurze
W lutym 2014 roku podczas kongresu Mobile World Congress, zarówno Visa jak i Mastercard ogłosiły, że będą wspierać inicjatywę wdrażania technologii emulacji karty (ang. Host Card Emulation, HCE) w celu przejęcia usług komunikacji bliskiego pola (ang. Near Field Communication, NFC).
PayPal wkraczający do świata fizycznych płatności ze swoim portfelem czy nowy iPhone 6 firmy Apple wspierający funkcjonalność NFC dzikęki portfelowi Apple Pay sprawiły, iż technologia HCE wywołała silne poruszenie wśród graczy sektora płatności. W takich okolicznościach ustalony łańcuch wartości, czyli operatorzy sieci komórkowych, zaufany menadżer systemowy (ang. TSM, Trusted System Manager), banki i instytucje finansowe, odczuli zagrożenie ze strony dostawców oprogramowania. Ostatecznie, niegdyś jednolite środowisko mobilnych płatności przekształciło się w rozdrobniony rynek.
W 2013 roku przyrost kart SIM użytkowanych w technologii NFC wyniósł ponad 100 procent. Według prognoz Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, przyrost kart SIM w technologiach NFC i LTE utrzyma wysoki dwucyfrowy poziom wzrostu w ciągu najbliższych lat. Chociaż zwyżka będzie miała ograniczony wpływ na ogólną wielkość rynku kart SIM, to będzie ona szansą dla producentów kart chipowych na zrekompensowanie braku wzrostu na dolnych półkach segmentu kart SIM.
Zdolność przyciągnięcia nowych użytkowników ma kluczowe znaczenie dla dostawców usług. Jednak większość z najważniejszych istniejących usług opiera się na usługach z wartością dodaną i stopniu wygody z perspektywy użytkownika, kosztów i uzyskanego poziomu zaufania. W odniesieniu do usług płatniczych kwestia zaufania wzbudza największe zainteresowanie konsumentów. I nawet wtedy, gdy konsumenci pozbędą się wszelkich wątpliwości w tym zakresie, bezpieczeństwo zawsze będzie miało fundamentalne znaczenie dla całego systemu. Stopień zaufania jest bezpośrednio związany z istnieniem silnego mechanizmu bezpieczeństwa i wyraźnie niskim poziomem możliwości występowania różnego rodzaju ryzyk i zagrożeń. Obecnie, dostawcy usług nie uważają bezpieczeństwa za główny czynnik mogący przyczynić się do osiągnięcia masowego sukcesu. Postawa ta może okazać się ryzykowna, ale w branży płatności już wcześniej można było zauważyć podobne rozegrania.
„Obsługa bezdotykowa i zapewnienie wygody stanowią najbardziej atrakcyjne cechy, w jakie rozwiązania płatności mobilnych powinny być wyposażone. A kwestia bezpieczeństwa w świadomości użytkowników nie powinna wzbudzać żadnych wątpliwości,” – podkreśla Jean-Noël Georges, globalny dyrektor programowy ICT w firmie Frost & Sullivan.
System płatności w chmurze stanowi zagrożenie dla innych rozwiązań płatniczych, ale podejście wykorzystujące przetwarzanie w chmurze może również wpłynąć na pozycję bankowości mobilnej. Co więcej, dostawcy usług, czyli w tym przypadku banki, bez wahania przejdą na przetwarzanie w chmurze, jeśli tego rodzaju rozwiązanie będzie w stanie zapewnić elastyczność, a usługi z wartością dodaną będą mogły stanowić o konkurencyjnej przewadze. Ponadto, w przypadku gdy banki już poniosły koszt inwestycji w rozwiązania płatnościowe oparte na przetwarzaniu w chmurze, to będą one również bardziej skłonne do podjęcia decyzji o przyjęciu podobnych rozwiązań w zakresie bankowości mobilnej .
Rok 2014 to dla branży płatniczej ekscytujący okres, szczególnie w odniesieniu do nowych inicjatyw i ogłaszanych zapowiedzi. Banki i instytucje finansowe zaczynają interesować się rozwiązaniami, które pozwolą im przyciągnąć znaczną liczbę nowych klientów. Realizacja tego celu jest najbardziej prawdopodobna dzięki wykorzystaniu hybrydowego podejścia wykorzystującego zarówno przetwarzanie w chmurze, jak i tokenizację oraz element bezpieczny.
Powyższe zagadnienie zostanie szerzej omówione przez Pana Jean-Noël Georgesa, globalnego dyrektora programowego ICT podczas konferencji Central European Electronic Card 2014, która odbędzie się w Warszawie w dniach 26-27 listopada 2014 roku. Konferencja Central European Electronic Card Warsaw to coroczne miejsce bezpośrednich spotkań przedstawicieli instytucji i firm z szeroko rozumianej branży nowoczesnych technologii i systemów kartowych nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
Frost & Sullivan
Może to Ci się spodoba
Nasza praca, a nasze finanse
Większość osób pracujących narzeka na zbyt niskie pensje. Tylko nieliczni są zdania, iż zarabiają wystarczająco, bądź też adekwatnie do wykonywanej pracy. Co zatem mają powiedzieć Ci, którzy nie pracują w
Faktoring jako uzupełnienie kredytu
Każda firma może spotkać się z problemami dotyczącymi utrzymania płynności finansowej, czy brakiem funduszy na rozwój firmy. W takich sytuacjach można udać się do banku po kredyt, albo skorzystać z
Czy wolontariuszowi należą się świadczenia?
Wolontariusze poszukiwani są w wielu instytucjach i stowarzyszeniach. Zgadzają się wypełniać zlecone zadania za darmo i znoszą ciężkie warunki pracy. Jednak zgodnie z przepisami mogą oczekiwać na nieliczne świadczenia dodatkowe.
Sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości – czy to się opłaca?
Decyzja o sprzedaży mieszkania lub domu nigdy nie jest łatwa. Z zasady trudno nam się rozstać z miejscem, które pełne jest naszych wspomnień. Jednak kiedy z takich czy innych powodów
Skąd wziąć pieniądze na wyprawkę szkolną?
Koszty wyprawki szkolnej, szczególnie jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, potrafią przekraczać nawet dwa tysiące złotych. Expander podpowiada, żeby najlepiej przygotować się to tego wcześniej i odkładać choćby po 200
Co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru mieszkania?
Kupno mieszkania to poważna inwestycja, która zazwyczaj wiąże się z zaciągnięciem kredytu w banku. Wybór nieruchomości powinien być więc przemyślany – w końcu spędzimy w niej najbliższych kilka, albo nawet
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!