Pismo o umorzenie długu – jak je napisać?
W przypadku, gdy nie jesteś w stanie spłacić swoich zobowiązań finansowych, możesz złożyć do sądu pismo o umorzenie długu. Takie rozwiązanie pomogło już wielu dłużnikom, którzy nie radzili sobie ze spłatą należności. Jak napisać pismo o umorzenie długu? W jakiej sytuacji możesz umorzyć swoje zobowiązania finansowe? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego – co powinien zawierać?
Przede wszystkim musisz mieć na uwadze, że nieskuteczność egzekucji świadczeń pieniężnych nie jest przesłanką do umorzenia długu. Dług alimentacyjny może jednak zostać umorzony w szczególnych przypadkach. Na przykład na wniosek wierzyciela, kiedy wystąpi on o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Jest to jednak bardzo rzadko spotykane.
Inna sytuacja dotyczy umorzenia długu alimentacyjnego na wniosek dłużnika. Związane jest to jednak wyłącznie ze świadczeniami, które mają być wypłacane w przyszłości. Co więcej, dłużnik zobowiązany jest do złożenia w depozycje sądowym kwoty, stanowiącej równowartość świadczeń alimentacyjnych za okres sześciu miesięcy. Ponadto ma on obowiązek umocować komornika do podjęcia depozytu.
Istnieje także możliwość umorzenia długu alimentacyjnego wraz z odsetkami dla gminy z tytułu wypłat z Funduszu Alimentacyjnego. Dłużnik musi wtedy złożyć wniosek o umorzenie długu i wniosek o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie długu na raty. Wnioski te muszą mieć jednak uzasadnienie (np. trudna sytuacja finansowa czy niemożność podjęcia pracy).
Wiele osób zastanawia się także, jak ma się dług alimentacyjny do tego, kiedy można ogłosić upadłość konsumencką. Otóż są to dwa zupełnie odrębne tematy, co oznacza, że długi alimentacyjne nie ulegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej.
Podanie o umorzenie długu za mieszkanie – kiedy można je złożyć?
Jeśli chodzi o mieszkania komunalne, istnieje opcja umorzenia długów z tytułu opłat czynszowych. W takiej sytuacji windykator odwiedza lokatora i ma on za zadanie znaleźć przyczyny powstania zaległości w opłatach. Jeśli uda mu się dotrzeć do powodów takiej sytuacji, proponuje on rozwiązanie problemu. Windykator może rozłożyć dług na raty. Natomiast w przypadku, gdy dłużnik jednorazowo spłaci 30% zadłużenia, może on starać się o umorzenie długu.
Pismo do komornika o umorzenie długu – co należy w nim zawrzeć?
Bez względu na to, czy chodzi o umorzenie długu ZUS, umorzenie długu alimentacyjnego czy długu za mieszkanie, musisz pamiętać o tym, że bez zgody wierzyciela umorzenie jest właściwie niemożliwe. Umorzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika na wniosek dłużnika jest możliwe jedynie w przypadku zaistnienia określonych podstaw prawnych w ustawie. Mimo wszystko warto podjąć z komornikiem rozmowy w celu ustalenia ratalnego planu spłaty zadłużenia. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie natychmiastowej egzekucji.
Może to Ci się spodoba
Czy reklamowanie usług notariusza jest dozwolone?
Posada notariusza to odpowiedzialne zajęcie i oczekuje wiele poświęcenia. Jednak daje dobre wynagrodzenie i zazwyczaj stanowi korzystny i dochodowy zawód. Nie zawsze oznaczenie biura lub siedziby jest właściwe i w
Od soboty wchodzą nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników
Nowa ustawa o delegowaniu pracowników na pewno przyczyni się do poprawienia warunków wykonywania pracy przez pracowników zagranicznych – ocenia Karolina Schiffter z Kancelarii Raczkowski Paruch. Liczba pracowników delegowanych do pracy w krajach unijnych szybko
Sklepy internetowe pod lupą fiskusa
Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu e-handlu. Rynek wart jest ponad 36 mld zł, a w sklepach internetowych kupuje już połowa internautów. Dynamiczny rozwój sektora sprawia, że pojawiają się nowe ryzyka
Kiedy niezbędny jest tytuł wykonawczy?
Fundamentem prowadzenia postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy. Nadawany jest przez sąd, który przyznaje klauzulę wykonalności. Po wydaniu decyzji sprawa przechodzi w ręce komornika, który uruchamia całą procedurę. Co jest uważane
Korupcja w Polsce wciąż jest problemem
38 proc. Polaków postrzega korupcję jako poważny problem w naszym kraju – wynika z danych EY. To znacznie mniej niż w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to skala tego zjawiska wciąż jest niepokojąco duża – ok.
W połowie roku ma być gotowy projekt ustawy o dekoncentracji mediów
W połowie roku ma być gotowa rządowa ustawa o dekoncentracji mediów wzorowana na prawodawstwie, które obowiązuje w Niemczech i we Francji. Celem regulacji będzie ograniczenie udziałów zagranicznego kapitału w rynku medialnym. Zdaniem prezesa Związku
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!