Pesymistyczne prognozy MFW – raport dzienny FX
Po dwóch słabszych sesjach, dzisiaj rano dolar amerykański znów przypomina o swojej sile. Nie wynika to jedynie z faktu utrzymywania się długoterminowego trendu wzrostowego na rynku dolara. Dzisiaj rano na rynkach walutowych widoczny jest także delikatny wzrost awersji inwestorów do ryzyka, wynikający z opublikowanych przez MFW prognoz.
Obniżone prognozy wzrostu PKB na świecie
Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował wczoraj swoje prognozy dotyczące wzrostu PKB na świecie. Instytucja ta obniżyła prognozę dynamiki PKB dla globalnej gospodarki do poziomu 3,3% w 2014 r. i 3,8% w 2015 r. z wcześniejszych odpowiednio: 3,4% i 4%. To już kolejna obniżka prognoz przez MFW – instytucja ta obniżała prognozy aż 9 razy spośród swoich wszystkich 12 tego typu publikacji w ciągu ostatnich trzech lat. Pokazuje to, że MFW wcześniej zbyt optymistycznie ocenił możliwości globalnej gospodarki do poradzenia sobie z bezrobociem czy długiem po kryzysie finansowym.
W kontekście obecnej sytuacji na rynkach walutowych ważne jest to, że MFW podwyższył prognozy dla gospodarki amerykańskiej. Według tej instytucji, wzrost PKB w USA wyniesie w tym roku 2,3% (poprzednio: 1,7%), a w przyszłym roku 3,2% (poprzednio: 3%). Tym samym, stanowisko MFW odzwierciedliło ostatnie dobre dane makro z USA i spekulacje dotyczące szybszego zacieśniania polityki monetarnej w tym kraju.
MFW o deflacji i recesji w strefie euro
Jednocześnie, MFW w pesymistyczny sposób podeszło do prognoz dla strefy euro. W tym roku wzrost PKB w eurolandzie ma wynieść 0,6% (poprzednio: 1,1%), zaś w przyszłym roku ma wzrosnąć do 1,1% (poprzednio: 1,5%). Jest to wypadkowa obniżenia przez MFW prognoz dla najważniejszych gospodarek strefy euro: Niemiec, Francji oraz Włoch.
Główny ekonomista MFW, Olivier Blanchard, zaznaczył w raporcie, że istnieje ryzyko wyhamowania wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz pojawienia się problemu deflacji – taki scenariusz oznaczałby duże wyzwanie dla globalnej gospodarki. MFW ocenia, że prawdopodobieństwo wpadnięcia strefy euro w deflację w przyszłym roku wnosi 30%, natomiast prawdopodobieństwo recesji w gospodarce eurolandu zostało oszacowane na 40%.
W rezultacie, notowania EUR/USD dzisiaj rano znów kierują się na południe. Najbliższe techniczne poziomy wsparcia to okolice 1,26 i 1,25.
Wykres 1. Notowania EUR/USD – dane dzienne.
USD/JPY w okolicach 108,00
Notowania dolara dzisiaj rano rosły względem japońskiego jena. W pewnym stopniu wynika to także z raportu MFW, w którym obniżone zostały prognozy wzrostu PKB w Japonii. Niemniej jednak, japońska waluta i tak trzyma się relatywnie mocno względem dolara. Notowania USD/JPY utrzymują się bowiem w okolicach technicznego wsparcia w rejonie 108,00, które jest obecnie najważniejszą barierą dla strony podażowej.
Wykres 2. Notowania USD/JPY – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Po południu będzie się działo… – Raport dzienny FX
Kluczowe wydarzenie dzisiejszego handlu dopiero przed nami. O godz. 14:30 poznamy dane Departamentu Pracy USA za grudzień. Rynek zakłada odczyt na poziomie 240 tys. nowych etatów poza rolnictwem, 230 tys.
EUR/GBP na 7-letnich minimach
W trakcie dzisiejszej sesji kwotowania euro wobec funta brytyjskiego spadły do okolicy 7-letnich minimów. Powodem umocnienia funta były poranne dane, które ukazały, iż płace w UK rosły zdecydowanie szybciej niż
AUD/CAD: blisko wybicia formacji flagi
Para AUD/CAD w ostatnich dniach wykonywała korektę po osiągnięciu przez ostatni impuls wzrostowy równości z impulsem go poprzedzającym. Korekta ta przyjęła postać formacji flagi, która znalazła podparcie na poziomie szczytów
EUR/GBP: atak na wsparcie
Kurs EUR/GBP atakuje poziom lokalnych minimów przy 0,7120. Jego ewentualne pokonanie powinno skutkować spadkami w okolice kolejnego poziomu wsparcia na 0,7030. Dopóki jednak wsparcie na 0,7120 się broni obowiązującym scenariuszem
EUR/NOK: droga w kierunku 8,94 otwarta
Na wykresie EUR/NOK doszło do wybicia ważnego oporu w okolicy poziomu 8,64. Wydaje się, że otwiera to drogę w kierunku 8,94. Wcześniej doszło bowiem do wybicia górą z formacji trójkąta.
NZD/USD: lokalny potrójny szczyt
Notowania NZD/USD bliskie są przebicia linii szyi w lokalnej formacji potrójnego szczytu, która zbiega się z linią średnioterminowego trendu wzrostowego. Pokonanie tych barier powinno doprowadzić do spadków co najmniej w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!