Obowiązkowy podpis elektroniczny, kto za to zapłaci?
Przedsiębiorco – jeśli zatrudniasz w swojej firmie powyżej pięciu osób, deklaracje podatkowe za dany rok rozliczeniowy będziesz musiał wysyłać do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą internetu. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje bowiem znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Istotną kwestią w realizacji ustawowego obowiązku jest otrzymanie niezbędnego certyfikatu oraz ustanowienie pełnomocnictwa, celem podpisania e-deklaracji.
Zmiany dotyczą deklaracji PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, PIT-40, IFT-2/IFT-2R, CIT-8, CIT-8A, CIT-8B wraz z załącznikami, a próba złożenia ich do urzędu skarbowego w formie drukowanej, za pośrednictwem poczty zwykłej będzie jednoznaczna z ich niezłożeniem. Odstępstwem od tej reguły są płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmiotów niepełniących funkcji płatnika w tym podatku, którzy są zobligowani do sporządzenia deklaracji za dany rok podatkowy dla nie więcej niż pięciu podatników. Oni mogą złożyć PIT w formie pisemnej, chyba, że powierzają tę czynność np. biuru rachunkowemu, które ma obowiązek przekazać wymienione dokumenty składane w imieniu i na rzecz swoich klientów drogą elektroniczną.
Przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną odbywa się bezpłatnie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje z Portalu Podatkowego, który wchodzi w skład serwisu Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl. Dla podmiotów chcących wysłać jednorazowo większą ilość dokumentów dobrym rozwiązaniem będzie Uniwersalna Bramka Dokumentów, dzięki której w ramach jednej transmisji można przesłać do 20 tys. dokumentów, opatrzyć je jednym podpisem i pobrać jedno urzędowe poświadczenie odbioru. Posłużyć się można także systemem finansowo-księgowym stosowanym przez płatnika, o ile posiada odpowiednie aplikacje do tego celu przystosowane.
Dokumenty podatkowe składane przez internet muszą być podpisane przez osobę uprawnioną, którą może być reprezentant ustawowy (np. prezes sp. z o.o.) lub pełnomocnik (np. księgowy, właściciel biura rachunkowego) posiadający pełną zdolność do czynności prawnych.
Wysyłka dokumentów drogą elektroniczną jest bezpłatna lecz wymaga zachowania określonych formalności, które bezpłatne już niestety nie są. Dokumenty związane z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych, składane przez osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowalnego certyfikatu. Podpis przyporządkowany jest do konkretnej osoby i wymaga użycia specjalnego sprzętu, a co za tym idzie oprogramowania. Podstawowy zestaw to koszt kilkuset złotych i nie jest jednorazowy, ponieważ wymagane jest cykliczne odnawianie certyfikatu raz na rok lub dwa lata.
Od Kilkunastu do kilkudziesięciu procent firm, których noworoczny obowiązek dotyczy nie posiada podpisu elektronicznego. Niestety dla większości z nich oznacza to niemałe wydatki. Nowy obowiązek ma usprawnić przede wszystkim pracę urzędników, którzy do tej pory musieli ręcznie przenosić dane z wersji papierowej do systemu komputerowego. – Nie żyjemy w czasach kamienia łupanego, tylko błyskawicznie rozwijającej się informatyzacji. Zdecydowana większość firm używa komputera do przygotowania druku papierowego, tylko z jakiegoś powodu nie chcą wysyłać tych druków w formie elektronicznej, a powodem często są właśnie wysokie koszty e-podpisu. – przekonuje Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.
Może to Ci się spodoba
W jakim celu powołano Urząd Zamówień Publicznych?
Około 19 lat temu rząd stwierdził, że należy powołać organizację czuwającą nad zamówieniami publicznymi oraz kształtującą ustawy i prawo w tej branży. W ten sposób powstał Urząd Zamówień Publicznych, który
W jakim celu powołuje się biuro rady?
W wielu jednostkach samorządu miejskiego istnieje biuro rady. Wykonuje wiele obowiązków należących do sekretariatu oraz wspomaga urzędnik gminnych lub miejskich w realizacji najważniejszych celów. Czym dokładnie trudni się biuro rady?
Kiedy można wymienić komornika?
Posada komornika jest dla osób, które wykazują wiele cierpliwości, stanowczości i asertywności. Fundamentem działania jest realizowanie wyroków sądowych, tzn. głównie egzekucja należności. W zgodzie z przepisami każdy komornik wykonuje swoje
Kiedy można mówić o informacji publicznej?
Zgodnie z prawem przygotowywanie informacji publicznych to jeden z podstawowych obowiązków państwa w stosunku obywateli. Powstaje każdego dnia i dotyczy kwestii państwowych i istotnych dla niektórych środowisk. Czym w rzeczywistości
Czym zajmuje się referendarz sądowy?
Od dawna funkcjonuje w Polsce etat referendarza sądowego. W zgodzie z przepisami ma uprawnienia podobne do tych, które wykorzystuje sąd. Warto jednak pamiętać, że może z nich korzystać tylko w
Czym charakteryzuje się fundusz sołecki?
Każda gmina co roku powinna podjąć wiele ważnych problemów i spełnić istotnych obowiązków. Wśród nich znajduje się również fundusz sołecki, o którym rozprawia się podczas wiejskich zebrań. W jakim celu
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!