Nowy złoty pakt banków centralnych – raport surowcowy
Indeks CRB rozpoczął bieżący tydzień od delikatnego wzrostu o 0,30% do poziomu 306,83 pkt. Zwyżka ta była wypadkową mieszanych nastrojów na rynkach towarowych: rosły m.in. notowania gazu ziemnego, miedzi oraz soi, spadały ceny kukurydzy i kawy, a złoto, ropa naftowa WTI oraz pszenica zakończyły poniedziałkową sesję na neutralnych poziomach. Na pierwszym planie podczas wczorajszej sesji znalazły się dwie kwestie: nowy „pakt” na rynku złota oraz dane z amerykańskiego rynku zbóż.
Nowe, zmienione CBGA
Cena złota zakończyła wczorajszą sesję na delikatnym minusie (-0,05%). Chociaż wczoraj strona popytowa naruszyła po raz kolejny barierę 1300 USD za uncję, to cenom złota nie udało się w tym rejonie pozostać na dłużej. Ostatecznie, notowania złota zakończyły sesję tuż poniżej 1293 USD za uncję, a dzisiaj rano cena spadła do okolic 1290 USD za uncję.
Wczoraj Europejski Bank Centralny podał, że podpisane zostało kolejne Central Bank Gold Agreement (tzw. CBGA). Porozumienie to dotyczy sprzedaży złota przez banki centralne na światowym rynku. Pierwsze CBGA zostało podpisane w 1999 roku na okres 5 lat, a kolejne porozumienia – tzw. CBGA 2 i CBGA 3 – zostały podpisane po kolejnych pięcioletnich okresach. CBGA 3 wygasa we wrześniu i wtedy ma wejść w życie podpisane właśnie CBGA 4.
Powodem, dla którego 15 lat temu podpisano pierwszy „złoty pakt”, było dążenie do ograniczenia możliwości sprzedaży dużych ilości złota przez banki centralne i w ten sposób, doprowadzenia do gwałtownej zniżki cen tego kruszcu. Dlatego właśnie banki centralne będące sygnatariuszami porozumienia ustaliły roczne limity całkowitej sprzedaży kruszcu na rynku. Obecnie ten limit wynosi 400 ton rocznie – jednak w ostatnich latach praktycznie nie był on potrzebny, ponieważ wiele banków centralnych zamiast sprzedawać złoto, kupowało kruszec i uzupełniało swoje rezerwy.
CBGA 4, w przeciwieństwie do poprzednich porozumień, nie narzuca określonego limitu sprzedaży złota przez banki centralne. Zamiast tego, banki zobowiązały się do niesprzedawania „istotnych ilości” złota na rynku. Tym samym, w zasadzie można poddać w wątpliwość sens podpisywania takiego porozumienia. O ile obecnie wiele banków centralnych woli kupować złoto niż je sprzedawać, to sytuacja w ciągu kolejnych 5 lat może się zmienić, a skoro limit sprzedaży złota nie został ustanowiony, to porozumienie to nie będzie w żaden sposób ograniczało banków przed wypuszczeniem kruszcu na rynek.
Kwartalny raport WGC
Tymczasem dzisiaj rano uwagę inwestorów na rynku złota przyciągnęła inna publikacja – cokwartalny raport „Gold Demand Trends”, przygotowywany przez World Gold Council (WGC).
WGC podała w tej publikacje dane dotyczące I kwartału 2014 roku. Podano, że ogólny popyt na złoto w tym okresie był stabilny i utrzymał się na poziomie 1074,5 ton. Delikatnie zwiększył się popyt na złotą biżuterię, jednak jednocześnie spadł popyt ze strony przemysłu technologicznego oraz banków centralnych. Popyt inwestycyjny raczej rozczarował – o ile poziom aktywów funduszy ETF pozostał na w miarę niezmienionym poziomie, to popyt na złote monety i sztabki się zmniejszył. WGC potwierdziła wcześniejsze spekulacje dotyczące słabego popytu na złoto w Azji – w pierwszym kwartale tego roku popyt na ten kruszec w Indiach i Chinach zanotował dwucyfrowy spadek w ujęciu rdr.
Informacje zawarte w publikacji WGC nie dają powodów do aktywności kupujących na rynku złota – sprzyjają raczej stronie podażowej. Niemniej jednak, dzisiejszy poranny spadek cen żółtego kruszcu jest niewielki, bowiem wyliczenia WGC w dużej mierze pokrywały się z rynkowymi oczekiwaniami.
Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Produkcja ropy w OPEC największa od 2 lat – raport surowcowy
Po niezłym poniedziałku na rynkach towarowych, wtorkowa sesja przyniosła diametralną zmianę nastrojów. Na rynkach większości surowców zdecydowanie dominowała strona podażowa, co zaowocowało spadkiem wartości indeksu CRB o 1,62% do poziomu
Presja silnego dolara na ceny metali szlachetnych – raport surowcowy
Poniedziałek był w USA dniem świątecznym – obchodzono tam Dzień Prezydenta. Na rynkach surowcowych oznaczało to ograniczoną aktywność inwestorów – część giełd w ogóle nie funkcjonowała, co odbiło się na
Perspektywa wzrostu cen złota i srebra odległa. Alternatywą inwestycyjną mogą się stać diamenty
Polacy coraz chętniej inwestują w kruszce. Ich sprzedaż zwykle wzrasta, gdy rośnie napięcie w kraju lub na arenie międzynarodowej – mówi Bartłomiej Knichnicki z Mennicy Skarbowej. Ceny złota i srebra w ostatnich latach mocno spadły.
Surowce: Sesja uspokojenia
Złoto w dniu wczorajszym konsolidowało się w okolicach środowego zamknięcia tj. na poziomie 1558$. Większych zmian nie obserwowaliśmy. Od 1 października 2012 r. cena porusza się w kanale spadkowym, a
Cena ropy rozpoczyna tydzień od wzrostu
Sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie pozostaje napięta, co ewidentnie rzutuje na ceny ropy naftowej. W centrum uwagi są przede wszystkim walki w Iraku, gdzie Państwo Islamskie przejęło miasto Ramadi. Nie
Kontynuacja spadku cen ropy naftowej – raport surowcowy
We wtorek nastroje na rynkach surowcowych były mieszane. Indeks CRB zanotował delikatny spadek o 0,09% do poziomu 279,98 pkt. Na uwagę wczoraj zasługiwał przede wszystkim wyraźny spadek cen ropy naftowej.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!