Nowe technologie w służbie obywatelom. Przekształcają państwo urzędów w państwo usługowe
Cyfryzacja i wdrażanie inteligentnych rozwiązań mają przekształcić państwo urzędów w państwo usługowe, otwarte online na obywatela. Zadanie jest bardzo ambitne. Dobrze zrealizowana transformacja to jednak nie tylko ułatwienia dla obywateli, lecz także oszczędności dla obu stron – podkreśla były wiceminister cyfryzacji. Musi ona iść w parze z zapewnieniem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
– Chodzi o to, żeby obywatel korzystał z tego, co oferują nowe technologie, żeby wykorzystywać je do polepszania usług, które świadczy administracja rządowa i samorządowa. Stąd w Planie Morawieckiego e-administracja jest bardzo mocno zaakcentowana – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Witold Kołodziejski, były wiceminister cyfryzacji, obecnie członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). – Cały program usług elektronicznych oferowanych obywatelom ma zmienić całą filozofię państwa – z państwa urzędów na państwo usługowe, otwarte online na obywatela.
W jego ocenie zarówno miasta, jak i cała Polska będą wtedy dopiero smart, kiedy poszczególne usługi oraz potrzebne obywatelom informacje z sektora publicznego zostaną udostępnione online, co pozwoli budować wartość dodaną. Efektem ma być lepsza kontrola nad administracją, a także potencjał do tworzenia nowych usług.
– Te wszystkie sfery się zazębiają. Musimy wytworzyć i zaoferować te usługi po to, żeby wszyscy obywatele mogli z nich korzystać i żeby to sprawnie działało – zapewnia były wiceminister cyfryzacji.
Są to usługi oferowane zarówno przez urzędy centralne i ministerstwa, jak i przez samorządy.
W obecnej perspektywie finansowej na lata 2014–2020 na realizację projektów e-administracji i otwartego urzędu w ramach Polski Cyfrowej przeznaczono ponad 1,1 mld euro. Inwestycje mają szybko zacząć przynosić korzyści.
– Nie trzeba uruchamiać wyobraźni, żeby sobie wyobrazić, że to jest oszczędność czasu, sprawność załatwiania spraw, możliwość kontroli w każdym momencie. Coś, co było barierą nie do przeskoczenia kiedyś, w tej chwili wydaje się być łatwe do przeprowadzenia za pomocą technologii i sieci – stwierdza Witold Kołodziejski. – Sam potencjał gospodarczy dzięki otwarciu danych publicznych to są miliardy euro rocznie.
W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Programu otwierania danych publicznych”. Ma on poprawić standardy otwierania danych publicznych i ich jakość oraz umożliwić jak najszersze wykorzystywanie informacji z sektora publicznego. Resort cyfryzacji podkreśla, że korzyści z tego odniosą przedsiębiorcy (program wesprze innowacyjne firmy i przyczyni się do powstawania innowacyjnych produktów) oraz obywatele (ułatwienia dzięki nowym usługom i aplikacjom oraz większy udział we współdecydowaniu o sprawach publicznych). KE szacuje, że w 2020 roku wartość polskiego rynku open data może wynieść ok. 1,2 mld euro.
Rozwój e-usług wiąże się jednak z poważnym wyzwaniem, jakim jest cyberbezpieczeństwo.
– Im większa jest nasza partycypacja w tym sieciowym społeczeństwie, tym większy nacisk powinniśmy położyć na bezpieczeństwo, czyli zabezpieczenie naszych danych i transakcji. To jest rola Ministerstwa Cyfryzacji – podkreśla Kołodziejski.
W zakresie bezpieczeństwa danych administracja ma bardzo dużo pracy do wykonania. Najwyższa Izba Kontroli w przedstawionym w maju raporcie wykazała liczne zaniedbania w instytucjach administracji centralnej w tej dziedzinie.
Może to Ci się spodoba
Przyspiesza realizacja programu Mieszkanie Plus. Poczta Polska wytypowała kolejne grunty pod budowę tanich mieszkań
Przyspiesza realizacja programu Mieszkanie Plus. W ubiegłym tygodniu do Sejmu trafił projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli państwowym banku ziemi. KZN umożliwi budowanie tanich mieszkań na gruntach Skarbu Państwa. Taka
Czego spodziewać się po rozmowie kwalifikacyjnej?
Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które otwiera nabór na wybrane stanowisko, przygotowuje rozmowę kwalifikacyjną. Metoda sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od dokładnie omówionych oczekiwań pracodawcy. Wiele pytań i schematów pojawia się prawie
Pięć powodów, dla których warto oszczędzać
O tym, że należy oszczędzać przekonuje się coraz więcej Polaków. Jak podaje NBP, tylko w I kwartale 2014 r. powiększyliśmy nasze oszczędności o 38,3 mld zł. Wciąż jednak wiele osób
Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków
Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.
Nie tylko złota biżuteria – wyroby z metali szlachetnych, które możemy sprzedać z zyskiem
Inwestując w metale szlachetne można sporo zarobić. O ile jednak najczęściej nie mamy problemu z nabyciem wyrobów, o tyle już ich sprzedaż z zyskiem może przysporzyć nam nie lada problemów.
Jak uzyskać premię?
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje miesięczne wynagrodzenie. Jest ono określane indywidualnie lub w odniesieniu do otrzymanego stanowiska. Pensja pracownicza to bazowa suma oraz ewentualne premie, które nie