Nowe regulacje polepszą sytuację kredytobiorców?

Nowe regulacje polepszą sytuację kredytobiorców?

Nowa, proponowana przez rząd ustawa wprowadzi kilka nowych regulacji na rynku kredytów hipotecznych. Niektóre z  rozwiązań zalecanych przez KNF w rekomendacji S również zostaną dodane do dokumentu. Czy pomysły w znacznym stopniu wpłynie na bezpieczeństwo transakcji i kredytobiorców?

Do tej pory w polskie prawodawstwo regulowało sprawy kredytów hipotecznych doraźnie, za pomocą rozporządzeń. Unia europejska zobowiązała państwa członkowskie do usystematyzowania prawa, wszystkie rozwiązania mają zostać zawarte w ustawie. Dzisiaj, dzięki https://hipoteki.net/ znamy kilka z podstawowych założeń zmian. Wśród najciekawszych możemy wymienić:

  • do umowy będzie załączony formularz umożliwiający, bez konsekwencji i podawania przyczyny, odstąpienie od umowy w ciągu pierwszych 14 dni od podpisania.
  • jednoznaczny zakaz łączenia ofert i tworzenia pakietów, tzw cross – sellingu.
  • już po 36 miesiącach bank nie będzie mógł pobrać dodatkowej opłaty – prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania.
  • obniżenie prowizji przy wcześniejszej spłacie do kosztów poniesionych przez bank, spowodowanych bezpośrednio wcześniejszą spłatą.
  • zasada opracowana już wcześniej – waluta zarobków = waluta kredytu zgodnie z Rekomendacją S, w dalszym ciągu będzie obowiązywała
  • specjaliści opracują wzór matematyczny, który wyliczy maksymalny poziom prowizji wiązanej z wcześniejszą spłatą kredytu.
  • publikowany zostanie spis pośredników kredytowych opracowany przez KNF. Osoby te będą musiały mieć również potwierdzone kwalifikacje.

Wyższy wkład własny już od 1 stycznia

Oprócz nowości, w dalszym ciągu będzie kontynuowana polityka zwiększania wkładu własnego. Konsekwentne podnoszenie finansowego udziału kredytobiorcy w przedsięwzięciu daje lepsze zabezpieczenie bankowi, ale też zmniejsza prowizję i w konsekwencji wysokość raty. Jest to rozsądne rozwiązanie, jednak nie każdy dysponuje odpowiednią gotówką na start. Dlatego z pomocą przychodzi program Mieszkanie dla Mołodyc,Dzięki http://www.mieszkaniedm.pl/test-zdolnosci/ możemy się dowiedzieć na jakie dofinansowanie kredytu od państwa możemy liczyć. A jest o co się starać, w końcu najniższe możliwe wsparcie, to 10%, a w najlepszym przypadku prawie 1/3 wartości kredytu hipotecznego.

Z drugiej strony banki dają możliwość dodatkowego ubezpieczenia brakującej kwoty. I tak przez cały 2016 rok mimo wymaganego 15% wkłady, można było próbować z dziesięcioma. Co ciekawe, kilka banku zakłada, że i w 2017 utrzyma wkład własny na poziomie dziesięciu procent.

Czy Mieszkanie plus zmieni sytuację w mieszkaniówce?

Oddziaływanie nowego programu, przynajmniej w pierwszej fazie, na kredyty hipoteczne będzie znikome. Chodzi o efekt skali, budynki nie powstaną w jednej chwili w całym kraju. Chociaż patrząc z szerszej perspektywy i okiem specjalistów – http://mieszkanieplus.org.pl/mieszkanie-sprawnie-ureguluje-rynek-mieszkaniowy/ trzeba wziąć kilka możliwości pod uwagę. Przede wszystkim nowa idea może namieszać w rynku najmu. Głosy o zawyżanych czynszach, nie są wyjątkami. Polacy płacą dużo za możliwość mieszkania bez potrzeby zaciągania kredytu. Chociaż mogą pozwolić sobie na wynajem, dysponują znikomą zdolnością kredytową, aby starać się o własne mieszkanie.

Jest też nadzieja, że ceny za metr kwadratowy, wszędzie tam, gdzie pojawi się Mieszkanie Plus zostaną obniżone. Zawsze konkurencja wpływa ożywczo na rynek. A zyskać mogą również potencjalni nabywcy.

Cały przyszły rok szykuje nam wiele zmian. Które z nich się uprawomocnią? Które spekulacje okażą się prawdziwe? Lepsze zabezpieczenia uchronią potencjalnych kredytobiorców przed weiloma kruczkami, ale czy zrewolucjonizują cały sektor? czas pokaże.

Previous Kiedy przedsiębiorca nie może korzystać z rozliczenia ryczałtem na PIT-28
Next Mieszkanie Plus zmieni rynek kredytów hipotecznych?

Może to Ci się spodoba

Ubezpieczenia 1Comments

Ubezpieczenie OC kalkulator – sprawdź ile zapłacisz w tym roku

Każdy właściciel samochodu raz do roku musi pamiętać o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej OC. Zwykle w tym czasie może podjąć decyzję o rezygnacji z dotychczasowego towarzystwa asekuracyjnego, na rzecz bardziej korzystnej

Kredyty 0 Comments

Banki ostrożne wobec hipoteki odwróconej

Odwrócony kredyt hipoteczny został przegłosowany w Sejmie. Ustawa, która reguluje tylko część rynku wejdzie w życie niebawem. Co na to banki? Niestety ich zainteresowanie jest nikłe. Powody? Wysokie ryzyko, długofalowe

Ubezpieczenia 0 Comments

Kalkulator ubezpieczeniowy – dowiedz się, jak szybko obliczyć składkę OC i AC

Chociaż ubezpieczenia komunikacyjne nie są w stanie zapobiec zdarzeniom na drodze, pozwolą na uniknięcie ich finansowych skutków. Dlatego wielu kierowców decyduje się nie tylko na wykupienie obowiązkowej polisy OC, ale

Finanse osobiste 0 Comments

Na zbliżające się święta Bożego Narodzenia Polacy mają zamiar wydać średnio 700 zł

W tym roku planujemy wydać na organizację świąt Bożego Narodzenia średnio 722 zł, czyli o ok. 100 zł mniej niż przed rokiem. Tylko 10 proc. Polaków przeznaczy na ten cel więcej

Nieruchomości 0 Comments

Zezwolenie na nabycie nieruchomości – najważniejsze informacje dla kupujących

Zezwolenie na nabycie nieruchomości to kluczowe pojęcie w polskim systemie prawnym, mające szczególne znaczenie w przypadku transakcji dokonywanych przez cudzoziemców bądź osoby prawne z siedzibą poza granicami Polski. Dla wielu

Kredyty 0 Comments

Oprocentowanie kredytów nadal może przekraczać 12%

Dzięki obniżce stóp procentowych, maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania został obniżony z 16% do 12%. Wiele osób zadłużających się w najbliższym czasie może jednak bardzo się zdziwić, gdy zobaczy,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź