Notowania Funduszy Inwestycyjnych – fundusze dłużne
Dawne zyski już odeszły w niepamięć. Dziś walka toczy się o coś zupełnie innego…
Fundusze dłużne, kategoria, która jeszcze kilkanaście miesięcy temu święciła sukcesy i odnotowywała rekordowe wyniki, dziś powoli odchodzi w zapomnienie, skonfrontowana z zyskownym światem inwestycji w akcje.
Przetrwania do kolejnej hossy na obligacjach będzie trudne, ale dla funduszy będących na rynku od długiego czasu jest koniecznością. Osiągniecie tego stanu z dodatnim wynikiem, nie mówiąc o inflacji, dodatkowo przy zmniejszającej sie z miesiąca na miesiąc bazie kapitałowej może przyprawiać o ból głowy.
Głównym benchmarkiem dla funduszy obligacyjnych staje się utrzymanie powyżej obowiązującej inflacji i możliwie… powyżej zera. Już dziś udaje się to coraz mniejszej liczbie z nich.
Ostatni odczyt inflacji wyznaczył ją na poziomie 0,7% . Spośród 108 polskich funduszy dłużnych, wedle najnowszych rocznych notowań, aż 35 nie sprostało temu poziomowi.
Co więcej, 12 z nich odnotowało wyniki poniżej zera.
Jeśli popatrzymy na dane kwartalne, już 60 z całościowej liczby funduszy zeszło poniżej progu 0,7%, zaś 14 osiągnęło wynik poniżej zera.
W takiej sytuacji tym ważniejsze jest pokazanie tych funduszy, które nadal utrzymują się powyżej średniej, powyżej inflacji i wypracowują zadowalające wyniki, pomimo dekoniunktury.
W ciągu 6 ostatnich miesięcy, najlepsza 10-tka notowanych funduszy inwestycyjnych składa się z przedstawicieli największych TFI w Polsce :
- PZU Globalnych inwestycji (Eur) +3,63%
- PZU Globalnych inwestycji (Usd) + 3,32%
- Idea Premium SFIO +3,22%
- Skarbiec Obligacyjny +2,73%
- UniObligacje FIZ +2,53%
- ING SFIO Subfundusz globalny długu korporacyjnego +2,52%
- Skarbiec Obligacyjny FIZ +2,5%
- Aviva investors SIO +2,38%
- Skarbiec FIO Subfundusz Lokacyjny +1,9%
- Pioneer Fundusz globalny +19%
Na uwagę zasługuje fundusz ING, jako jedyny skupiający się na kategorii długów korporacyjnych i upatrując w nim szansę na ponadprzeciętne zyski (ING TFI link).
Zgodnie z najnowszymi perspektywami polskiej gospodarki, najbliższy czas dla funduszy dłużnych będzie oznaczał obniżające się zyski i oczekiwanie na powrót inflacji oraz jej dynamiczną dodatnią zmianę.
Zgodnie z cyklem rynkowym, obecnie fundusze dłużne mogę, i wręcz powinny, być używane do zabezpieczenia transakcji czy kapitału we współpracy z funduszami akcji. Połączeniem obu tych form jest portfel zrównoważony, reprezentowany przez fundusze mieszane.
Tego typu narzędzia dostępne są praktycznie w każdym większym TFI na polskim rynku.
Autor zewnętrzny
Może to Ci się spodoba
Deweloperzy czekają na szczegóły programu Mieszkanie Plus
Ogłoszony przez rząd program Mieszkanie Plus nie powinien mieć dużego wpływu na rynek deweloperski – oceniają przedstawiciele RED Real Estate Development. Ich zdaniem klienci, których stać na zakup mieszkania lub mają zdolność
Cyfryzacja samorządów na słabym poziomie
Samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki zarządza danymi wrażliwymi co najmniej 24 mln podatników i obraca setkami miliardów złotych. Te liczby powodują, że inwestycje w cyberbezpieczeństwo są koniecznością, ale na razie głównie na papierze.
Liczba nieszczepionych dzieci w Polsce rośnie
Coraz silniejsze ruchy antyszczepionkowe przekonują, żeby nie szczepić dzieci z uwagi na zdarzające się niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Lekarze są jednak zdania, że dużo bardziej niebezpieczne są choroby i powikłania po nich niż
Oferta firmowa w Orange Finanse
W ciągu pierwszych czterech miesięcy od startu rachunki w Orange Finanse otworzyło blisko 50 tys. klientów indywidualnych. Teraz bank sięga po mikroprzedsiebiorców, poszerzając swoją ofertę o produkty dla firm: rachunek
Środki unijne dla Polski na gospodarkę odpadami zagrożone. Poziom recyklingu niewystarczający
Do 2025 roku zgodnie z wymogami UE poziom recyklingu tworzyw sztucznych ma wynosić 55 proc. Dziś w Polsce jest to 25 proc. Brak zmian w systemie gospodarowanie odpadami może spowodować, że środki, jakie
Millenialsi coraz ważniejszą grupą dla branży motoryzacyjnej. Aż 96 proc. z nich korzysta z samochodu
Pokolenie millenialsów ceni mobilność. Zdecydowana większość, bo 80 proc., deklaruje, że nie rozstaje się z telefonem komórkowym przez całą dobę. Dwie trzecie wysyła około piętnastu wiadomości dziennie. Na równi z komunikacją ważna jest dla nich
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!