Niezdrowa euforia po decyzji Fed

Niezdrowa euforia po decyzji Fed

W środę w USA (tak jak i na całym giełdowym świecie) liczyło się tylko to, że kończyło się posiedzenie FOMC. Było to posiedzenie, podczas którego opublikowane zostały nowe prognozy gospodarcze Fed. Po posiedzeniu odbyła się też konferencja prasowa Bena Bernanke, szefa Fed. Gracze czekali na to, czy Fed podejmie decyzję o cięciu wydatków na zakup aktywów w ramach poluzowania ilościowego (QE). Prognozy mówiły, że podejmie i będzie to od 10 do 15 mld USD (o tyle zmniejszy się skup, który obecnie wynosi 85 mld USD/miesiąc).

Okazało się, że Fed rynki zaskoczył. Oczywiście nie zaskoczył jeśli chodzi o stopy procentowe – one się nie zmieniły. Zaskoczył, bo nie podjął decyzji o redukcji poluzowania ilościowego. Stwierdzono, że gospodarka jest zbyt słaba, więc Fed nie może sobie pozwolić na redukcję zakupów aktywów. Fed traci więź z rynkami i to jest minus – zaskoczenie niby przyjemne, ale już jutro możemy zobaczyć reakcję na pytanie: co takiego złego wie Fed, że tak zaskakuje rynki?

Symptomatyczne było to, że prognozy wzrostu na 2013 rok zostały wyraźnie obniżone. Podczas konferencji prasowej Ben Bernanke, szef Fed też nie promieniał optymizmem. Powiedział, że tempo ożywienie gospodarczego zwalnia, a poprawa na rynku pracy jest stopniowa, ale nierówna. Jednak nadal podtrzymał twierdzenie zgodnie z którym możliwe jest ograniczenie zakupów jeszcze w 2013 roku.

Oprócz posiedzenia FOMC pojawiło się też kilka danych makro. Dowiedzieliśmy się, że w sierpniu rozpoczęto o 0,9 proc. więcej budów domów niż w lipcu (oczekiwano wzrostu o około dwa procent), ale dane z lipca zrewidowano w dół. Pozwoleń na budowę wydano o 3,8 proc. mniej (oczekiwano, że będzie to o 0,4 proc. mniej). To były słabe dane – widać już wpływ wyższego procentowania kredytów.

Reakcja rynków była dość oczywista: indeksy w górę, dolar gwałtownie słabnie, a surowce (szczególnie ropa, miedź i złoto) gwałtownie drożeją. Drożały zresztą i przed decyzją, co sygnalizowało, że cięcie o 10-15 mld USD też spotkałoby się z podobną reakcją. Gwałtownie spadły też rentowności obligacji. Kurs EUR/USD pokonał czerwcowy szczyt i rysuje kanał trendu wzrostowego. Na surowcach zasadniczej zmiany technicznej nie ma.

Rynek akcji zareagował na te niezbyt dobre od strony fundamentalnej informacje wzrostami indeksów. Taka reakcja na decyzję FOMC była oczywista, ale i oczywiście irracjonalna. Pomogła też wypowiedź przedstawiciela Białego Domu, który powiedział, że Janet Yellen, wiceprezes Fed, jest głównym kandydatem do zastąpienia Bena Bernanke na stanowisku prezesa w lutym 2014 roku.

Indeksy euforycznie rosły. S&P 500 natychmiast ustanowił nowy rekord wszech czasów, DJIA rekord ustanowił nieco później, a NASDAQ ustanowił nowy rekord dziesięciolecia. Gracze często wpierw reagują, potem myślą. Już jutro będzie można zacząć grać pod obawy o cięcie QE w październiku. Inwestorzy powinni też zastanowić się, czy warto kupować akcje skoro ożywienie gospodarcze zwalnia?

 

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Jak kupić atrakcyjną nieruchomość?
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Tydzień kluczowych rozdań

Posiedzenie Fed, rynek pracy (payrolls, ADP), amerykański PKB, EBC, Bank Anglii – to nie jest lista wydarzeń na kolejny miesiąc, one są zagęszczone w ciągu zaledwie trzech dni! A w

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – ropa rzutuje na rynek akcyjny

Poranek przynosi nam mieszane nastroje Azji oraz słabe z europejskich parkietów. Po części spowodowane jest to wczorajszą słabą sesją na Wall Street, ale przede wszystkim dalszą wyprzedażą na rynku ropy

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – szukając alternatywy

Ostatnie miesiące to nieprzerwany rajd amerykańskiej waluty, która zyskiwała w niespotykanym wręcz tempie. Wszystko zmieniło się jednak po marcowym posiedzeniu FED, które zasiało nutę niepewności co do dalszych ruchów Rezerwy

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane z Chin mogą pomóc bykom

Opublikowane dziś rano informacje z chińskiej gospodarki okazały się zaskakująco zgodne z oczekiwaniami. Inwestorzy mogą szczególnie optymistycznie przyjąć informację, że tamtejszy PKB zwiększył tempo z 7,5 do 7,8 proc., oddalając

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rynek pracy wyznaczy kierunek

Ubiegły tydzień przyniósł na rynkach lekkie odreagowanie po czerwcowym posiedzeniu Fed, które dla wielu było dużym wstrząsem. Co prawda dolar wyraźnie zyskiwał, ale już rynki akcji na świecie notowały wzrosty.

Komentarze rynkowe 0 Comments

ECB zwiększy skup obligacji

Zgodnie z zapowiedziami Benoita Coeure, członka zarządu EBC, frankfurcka instytucja planuje w najbliższym czasie zwiększyć skalę skupu obligacji państw strefy euro. „Jesteśmy świadomi sezonowych zmian na rynku obligacji w postaci

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź