Niemcy chcą Grecji w strefie euro
Po ustąpieniu ze stanowiska prezydenta Włoch, Giorgio Napolitano, drugim krajem południa, który przyciąga uwagę inwestorów z Europy pozostaje Grecja. Zbliżający się termin wyborów parlamentarnych – przypadający na 25 stycznia – stał się okazją do dyskusji na temat przyszłości Hellady. Oprócz rekordowo wysokiego zadłużenia, poważnym problemem stała się także perspektywa wyjścia Grecji ze strefy euro. Coraz więcej ekonomistów obawia się, że zwycięstwo aktualnego faworyta przedwyborczych sondaży – skrajnie lewicowego ugrupowania Syriza – mogłoby spowodować Gretix. Jak wynika z informacji napływających zza Odry, niemiecki rząd jest jednak gotowy do podjęcia rozmów z Syrizą w celu zachowania statusu quo. „Chcę, by Grecja pozostała w strefie euro. Wszystkie moje wysiłki podczas kryzysu euro zmierzały do tego, by wzmocnić całość eurolandu, wraz ze wszystkimi jego członkami, a więc również z Grecją” – powiedziała kanclerz Angela Merkel w ostatnim wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących dynamikę inflacji HIPC w Niemczech oraz Eurostrefie. Popołudniu uwagę inwestorów przyciągną natomiast informacje na temat inflacji CPI (prognoza -0.4% m/m i 0.7% r/r) oraz produkcji przemysłowej (prognoza 0.0% m/m) w Stanach Zjednoczonych.
dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
Może to Ci się spodoba
Warszawa liderem peletonu
Podczas weekendu nic się nie wydarzyło, a w poniedziałek w USA i w Wielkiej Brytanii było święto i giełdy nie pracowały, a w kalendarium nie było żadnych publikacji z Europy.
Koniec deflacji nad Wisłą
Środowa sesja została zdominowana przez wiadomości napływające z banków centralnych. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, podczas kwietniowego posiedzenia EBC podjęto decyzję o kontunuowaniu dotychczasowej polityki monetarnej. Zdaniem Mario Draghiego, rozpoczęty w
Słaby dolara, złoty i wzrosty na metalach szlachetnych
Dane ze Stanów Zjednoczonych w czwartek okazały się lekko rozczarowujące, co pozwoliło eurodolarowi ponownie na wzrost do powyżej 1,30. Złoto zaś drugi raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przebiło od
Dane w USA
Odczyt PKB nie pozostawia miejsca na interpretację. Wzrost o 0,2 procent w I kwartale wskazuje na mocną zadyszkę gospodarki. Właściwie wszystkie składowe wypadł słaba – inwestycje, eksport i aktywność konsumentów.
Spada cena czarnego złota
Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów przyciągnęły informacje napływające z rynku surowców. Znaczące umocnienie wartości amerykańskiego dolara względem większości walut z grupy G6 –
Komentarz walutowy
W centrum uwagi: • Uspokajające słowa Haruhiko Kurody • EUR/USD: aktywność podaży przy poziomie 1,33 • Inwestorzy ostrożni na rynkach AUD i NZD Notowania dolara rozpoczęły tydzień bez większych niespodzianek.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!