Najczęstsze błędy zawarte w biznesplanach

Najczęstsze błędy zawarte w biznesplanach

W momencie zakładania firmy niezbędne jest sporządzenie biznesplanu. Dokument ten jest swego rodzaju spisem celów i zadań, które powstająca instytucja chce osiągnąć. Sporządzenie planu biznesu pozwala także na ocenę jego opłacalności i pozyskanie ewentualnej pomocy finansowej.

Młodzi przedsiębiorcy tworząc swoje biznesplany popełniają wiele błędów. Ich powodem jest wzorowanie się na dokumentach tego typu należących do konkurencji, czy mylenie planu z budżetem, który jest jego częścią.

Zanim zajmiemy się składaniem wniosków o numery NIP, kredytu na start czy innych tego typu, napiszmy biznesplan, w którym umieścimy tabelę płynności finansowej. Omawiany dokument jest dość obszernym plikiem, w którym oprócz opisanego pomysłu na biznes, powinniśmy umieścić naszą strategię marketingową. Dobry pomysł to nie wszystko, ważne jest umiejętne przedstawienie idei potencjalnym klientom. Oprócz zasad opisanych wyżej obowiązuje także:

– schematyczne wypełnianie biznesplanu – zawarcie w nim niezbędnych treści,

– określenie celi możliwych do zrealizowania w danej rzeczywistości,

– skupienie się na kilku ( 2-3) priorytetach do osiągnięcia,

– racjonalne podejście do finansów,

– zawarcie informacji o klientach i racjonalnej prognozy popytu na oferowane usługi,

– uwzględnienie w biznesplanie konkurencji i ich wpływu na proces wdrażania w życie naszej inwestycji,

– zawarcie budżetu w opisie, nie zapominając o innych aspektach wpływających na jego wysokość.

Biznesplan tworzą przede wszystkim nowo powstające organizacje. Dobrym nawykiem u przedsiębiorców istniejących już na rynku gospodarczym jest sporządzanie takiego sprawozdania co jakiś czas. Pozwala to na gruntowne przemyślenie sposobu funkcjonowania instytucji i wyznaczeniu sobie nowych celi do osiągnięcia.

Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net

Previous Jak kształtuje się polska gospodarka
Next Skąd uzyskać środki na zakup i eksploatacje zabytkowego pojazdu?

Może to Ci się spodoba

Zakładam firmę 2 komentarze

Czy warto posiadać firmę leasingową?

Aktualnie ciężko wskazać kreatywny i dochodowy pomysł na działalność gospodarczą. Z tego powodu trzeba pomyśleć nad późniejszą rentownością i zainteresowaniem wśród klientów. Jednym z atrakcyjnych pomysłów jest prywatna firma leasingowa.

Zakładam firmę 2 komentarze

O co chodzi w działalności koncesjonowanej?

Wedle obowiązujących przepisów istnieje wiele typów działalności. Każda prosperuje na określonych warunkach i z innego powodu została zbudowana. Wśród długiej listy firm znajduje się działalność koncesjonowana. Na czym się opiera?

Zakładam firmę 0 Comments

Jak kształtują się zarobki przedsiębiorcy?

Większość pracowników dużych firm i korporacji planuje założenie własnej działalności gospodarczej. Powodów takiego rozwoju zawodowego jest kilka. Jednak zazwyczaj najbardziej ceniona jest niezależność decyzyjna i finansowa. Ile zarabia przeciętny przedsiębiorca?

Zakładam firmę 0 Comments

Piszemy biznesplan – charakterystyka personelu

Biznesplan, jak sama nazwa mówi, to dokument opisujący specyfikację naszej aktywności gospodarczej. Staranne napisanie biznesplanu jest bardzo istotne, ponieważ jest to unikalny dokument, na podstawie którego można mierzyć opłacalność przyszłej

Zakładam firmę 0 Comments

Dla kogo franczyza?

W ciągu ostatnich 9 lat potroiła się liczba przedsiębiorców prowadzących działalność franczyzową. Z czego wynika rosnąca popularność tego modelu biznesowego? Kto najczęściej zostaje franczyzobiorcą? Szacuje się, że w 2014 roku

Zakładam firmę 0 Comments

O czym pamiętać podczas zakładania własnej pizzerii?

Branża gastronomiczna jest poważnym przedsięwzięciem i pochłania wiele pracy. Dla bardziej zmotywowanych przedsiębiorców nie ma problemów nie do przeskoczenia. Jak w związku z tym zorganizować otwarcie pizzerii? Jaką drogę otwarcia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź