Na jakich zasadach oddawać 1% podatku?

Na jakich zasadach oddawać 1% podatku?

Od wielu lat każdy podatnik powinien uwzględnić w swoim rocznym rozliczeniu 1% podatku na cele charytatywne lub organizacje o charakterze publicznym. Niestety systematycznie przepisy są modyfikowane i nie każdy ma świadomość, jak powinien przeprowadzić te czynności. Na jakich zasadach odpisać 1% podatku w obecnym roku?

Zgodnie ze zmianami ustawowymi podatnik dostanie więcej czasu na podjęcie decyzji o wspieraniu wybranej organizacji oraz szybciej dopełni wszystkie kwestie formalne. Oprócz tego wprowadzone zostaną narzędzia, które sprawdzą wszystkie fundacje, które proszą o pomoc. Przede wszystkim wymogi umowne, funkcjonowanie w zgodzie z prawem oraz inne kwestie administracyjne.

Aby środki zostały wpłacone na cele charytatywne podatnik musi podać właściwy numer KRS organizacji oraz złożyć swoje zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym. Jeśli numer okaże się niewłaściwy, wówczas pieniądze przeniesione zostaną na Skarb Państwa.

Reasumując, podatnik może wybrać cel finansowania oraz odpowiednio przygotować PIT i dostarczyć do najbliższej placówki. W przypadku pomyłek fundusze zostaną zatrzymane i przekierowane do budżetu państwa.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Notowania Funduszy Inwestycyjnych – fundusze dłużne
Next Wszystko o zwolnieniu dyscyplinarnym

Może to Ci się spodoba

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

Prawo podatkowe 0 Comments

Po co wykonuje się spis z natury dla przedsiębiorstw?

Przedsiębiorca, który rozpoczął procedury likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej, jest zobowiązany wykonać spis z natury dóbr wchodzących w skład majątku firmy. Owy rejestr obejmuje produkty i usługi objęte obowiązkiem uiszczenia podatku

Prawo podatkowe 0 Comments

Jak zmieniła się ustawa o podatku akcyzowym?

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Polska zmuszona była wdrożyć modyfikacje w ustawie o podatku akcyzowym po wygaśnięciu okresu przejściowego. Dlatego też 1 listopada tego roku wprowadzono w życie nowe, odświeżone przepisy.

Prawo podatkowe 0 Comments

Kolejne e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od pewnego czasu każda osoba kierująca firmą może przesłać swoje zobowiązanie podatkowe za pomocą internetu nawet wówczas, gdy nie dysponuje podpisem elektronicznym. Zmiany mają w dużej mierze ułatwić całą czynność

Prawo podatkowe 0 Comments

Inwestorze, nadszedł czas podzielenia się z fiskusem

Jeszcze tylko niecały miesiąc pozostał inwestorom na rozliczenie się z zysków wypracowanych w ubiegłym roku. Expander zwraca uwagę, że PIT-38 warto złożyć nawet jeśli ponieśliśmy stratę, gdyż w kolejnych latach

Prawo podatkowe 0 Comments

Anulowanie fakturt VAT – kiedy możliwe?

Każda transakcja w firmie jest księgowana i poświadczana wystawieniem faktury w dwóch kopiach. Bywają przypadki, gdy faktura jest nieprawidłowo wypisana (posiada mylne informacje) lub klient wycofuje się z kupna (ma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź