Na czym polega świadczenie rehabilitacyjne?
Podwładny w ramach umowy o pracę może mieć dostęp do podstawowych świadczeń socjalnych. Na liście jest między innymi zasiłek chorobowy, który wypłacany jest w przypadku kłopotów ze zdrowiem. Kiedy natomiast znajdzie zastosowanie świadczenie rehabilitacyjne?
Zasiłek chorobowy wypłacany jest, gdy podwładny nie jest w stanie spełniać swoich zobowiązań zawodowych przez minimum 33 dni. Jeśli problemy przeciągają się może wnioskować o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
Według przepisów świadczenie może być przekazywane przez maksymalnie 12 miesięcy. Aczkolwiek prognozy powinny stwierdzać, że pracownik wróci do sprawności i będzie sprawnie, samodzielnie funkcjonować.
Podstawą do wydania zasiłku rehabilitacyjnego jest wniosek z konkretnymi dokumentami. Chodzi głównie o przedstawienie zaświadczenia o stanie zdrowia, wynik badań kontrolnych w miejscu pracy oraz potwierdzenie, że składki są opłacane systematycznie.
Wielkość świadczenia wyliczana jest indywidualnie, na podstawie stanu zdrowia. Odgórnie obowiązuje zasada, że przez pierwsze trzy miesiące zasiłek kształtuje się na poziomie 90% zasiłku chorobowego oraz 75% w następnych miesiącach.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?
Każdy pracownik pracujący na zasadach umowy o pracę ma święte prawo do wybrania dni wolnych od pracy. Wystarczy tylko, że podwładny wypełnia zobowiązania niezbędne do ubiegania się o wspomniane wolne.
Ile godzin powinien pracować nieletni?
W świetle prawa młodocianym jest dziecko, które nie skończyło jeszcze 18 lat oraz posiada obowiązek szkolny. Nieletni posiadają wiele praw i obowiązków związanych z wiekiem. Przedsiębiorców, którzy planują przyjąć dzieci,
Co jest naruszeniem zasad dobrego traktowania przy zatrudnieniu?
Kilka lat temu w nowelizacji Kodeksu pracy ustawodawca poszerzył regulacje dotyczące dyskryminacji oraz wprowadził regulacje, które przewidują grzywny za ich naruszenie. Zachowania pracodawcy, które kwalifikują się, jako naruszenie równego traktowania
Kto przechodzi na emeryturę w wieku 67 lat?
W Polsce wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn dąży do wyrównania do 67 lat. Po uzyskaniu tego wieku Polacy mają prawo przejść na emeryturę. Tak, mają prawo, a nie obowiązek.
Jakie działania podjąć podczas wypadku w miejscu pracy?
W każdym zakładzie pracy zdarzają się wypadki. Czasem zawini człowiek, czasem maszyna. Kodeks Pracy jasno określa obowiązki wszystkich zaangażowanych w przypadku wystąpienia takiego incydentu. Za wypadek w pracy uznaje się
Kiedy możemy wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski?
Przyjście na świat potomka jest dla rodziny ważnym i radosnym wydarzeniem. Ponadto rząd w ramach ulg prorodzinnych oferuje kilka udogodnień. Jedną z nich jest możliwość wybrania dłuższego urlopu rodzicielskiego. Ponieważ
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!