Miałkie sankcje – spore zwyżki

Miałkie sankcje – spore zwyżki

W USA gracze reagowali na wydarzenia geopolityczne tak jak ich koledzy w Europie. Indeksy rosły w oczekiwaniu na to, co Rosja, zrobi z wynikiem referendum na Krymie oraz w oczekiwaniu na sankcje Zachodu i odpowiedź Rosji.

Jak można było oczekiwać Kreml w poniedziałek nie powiedział, co zrobi. Pomagało też zawieszenie broni między Ukrainą i Rosją (do 21. marca). Ociąganie się Rosji z połknięciem Krymu (nawet o jeden dzień) stępiły zapędy chętnych do stosowania sankcji. Nic więc dziwnego, że uchwalono przez ministrów spraw zagranicznych UE sankcje były bardzo słabe. Nieco tylko silniejsze były sankcje Amerykańskie. Zakładam, że to nie sprowokuje Kremla do mocnej odpowiedzi. Tak też zakładali inwestorzy, a to w poniedziałek bykom pomagało.

Niewielki wpływ na zachowanie rynków miały publikowane w poniedziałek dane makro, ale były to dane dość istotne i z pewnością nie zaszkodziły bykom. W lutym dynamika produkcji amerykańskiej wzrosła o 0,6 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.), ale dane z poprzedniego miesiąca zweryfikowano w dół. Wykorzystanie potencjału produkcyjnego wyniosło 78,6 pkt. (oczekiwano, że wyniesie 78,6 pkt.).

Uzupełnieniem tych danych był marcowy indeks NY Empire State (ocena gospodarki w regionie Nowego Jorku) oraz marcowy indeks rynku nieruchomości podawany przez NAHB. Te dwa ostatnie raporty rzadko wpływają na zachowanie rynków. Tak było i tym razem. Odnotujmy tylko, że indeks z Nowego Jorku wzrósł z 4,48 do 5,61 pkt. (oczekiwano wzrostu do 6,5 pkt.), a indeks podawany przez NAHB wzrósł z 46 do 47 pkt. (oczekiwano 50 pkt.).

Rynek akcji rozpoczął sesję od sporych wzrostów indeksów. Po pół godzinie handlu przekraczały jeden procent. Amerykanie w poprzednich tygodniach niespecjalnie przejmowali się sytuacją geopolityczną, więc niewielkie uspokojenie z dobrymi danymi makro w tle posłużyło im do wygenerowania sporych zwyżek indeksów. Tak jak sesja się rozpoczęła tak i skończyła – prawie jednoprocentowymi zwyżkami indeksów, bez żadnej walki. Jeśli we wtorek prezydent Rosji świata nie wystraszy to od jutra czekać już będziemy na środowe posiedzenie FOMC.

GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję tak jak inne giełdy europejskie – umiarkowanym wzrostem WIG20. Szalała za to indeks mniejszych spółek (MWIG40 zyskiwał 3 procent). Silny był też indeks SWIG80. Odbicie było oczekiwane po tym jak między Ukrainą i Rosją zawarto porozumienie o zawieszeniu broni do piątku 21. marca. Poza tym brak natychmiastowego włączenia Krymu do Rosji też sprzyjał bykom.

Rynek od początku sesji wszedł (podobna sytuacja była na innych europejskich giełdach) w wielogodzinny marazm. Przed rozpoczęciem sesji w USA, a po ogłoszeniu sankcji przez UE (sankcje wizowe dla 21 osób i finansowe) indeks wybił się ze stabilizacji. Potraktowano odpowiedź UE jako niemającą większego znaczenia.

Kropkę nad i postawił fixing, dzięki czemu WIG20 zyskał 2,26 proc. Jeszcze lepszy był MWIG40 (3,85 proc.). I wszystko byłoby doskonale, gdyby nie to, że obroty były małe. Uciekła podaż, ale popyt był skromniutki, więc zdecydowanej zmiany w obrazie technicznym nie widać.

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Wyhamowanie spadków na złotym, możliwa korekta
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Wzrost stawiający znak zapytania

Po dwóch dniach dużych spadków w USA piątek zapowiadał się na dzień, w którym indeksy wreszcie wzrosną. Ułatwiało ten wzrost to, że w kalendarium nie było żadnych raportów makroekonomicznych. Poza

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rekordowo wysokie zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych

Znacząca zmiana polityki monetarnej ECB sprawiła, że koniec tygodnia został zdominowany przez spekulacje na temat przyszłości Eurostrefy. Nie ulega wątpliwości, że decyzja o wprowadzeniu ujemnej stopy depozytowej ma wymiar historyczny.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Mocny spadkowy akcent na rynku złota – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych zdecydowanie dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o ponad pół procenta do poziomu 306,62 pkt. Na plus udało się wyjść jedynie nielicznym surowcom i towarom

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – dobre nastroje na światowych giełdach

Sesja w Azji przebiegała dzisiaj w bardzo dobrych nastrojach co było pochodzą piątkowej obniżki stóp procentowych przez PBOC. Indeksy w Europie otworzyły się dosyć płasko jednak w miarę zbliżania się

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – nieznaczna korekta na Wall Street

W środę amerykańskie indeksy zniżkowały po okresie systematycznych wzrostów. S&P500 spadł o -0,22%, DJIA o -0,08%, a Nasdaq o -0,83%. Wczoraj poznaliśmy wyniki Apple i Facebooka. Pierwsza z tych spółek

Komentarze rynkowe 0 Comments

Nie ma ryzyka wzrostu kursu franka do poziomu 5 zł – NBP

Obecnie nie ma ryzyka wzrostu kursu franka szwajcarskiego do poziomu pięciu złotych, powiedział w poniedziałek członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Jacek Bartkiewicz. „Obecnie nie widzę takiego ryzyka” – powiedział Bartkiewicz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź