Metale przemysłowe pod presją podaży – raport surowcowy

Metale przemysłowe pod presją podaży – raport surowcowy

W czwartek notowania indeksu CRB odbiły w górę o pół procenta po dwóch dniach wyraźnych spadków. Był to rezultat wzrostu cen surowców energetycznych oraz sporej części towarów rolnych, w tym najpopularniejszych zbóż.

Cena miedzi poniżej 3 USD za funt

Czwartek był kolejnym dniem zniżki notowań miedzi. Cena nowojorskich kontraktów na ten metal w środę zanotowała spadek o 2,3%, a wczoraj pogłębiła zniżkę, spadając o kolejne 0,7%. Tym samym, cena tego surowca spadła poniżej poziomu 3 USD za funt. Notowania miedzi utrzymują się w trendzie spadkowym od połowy lipca br. Ruch ten wpisuje się w długoterminowy trend zniżkowy obserwowany od lutego 2011 r. Główną przyczyną przeceny miedzi na globalnym rynku jest duża produkcja tego surowca przy niepewnych perspektywach dotyczących popytu.

Według International Copper Study Group (ICSG), na globalnym rynku miedzi w przyszłym roku będziemy mieli do czynienia z nadwyżką wynoszącą 393 tys. ton. Firmy wydobywcze nie zmniejszają bowiem produkcji miedzi, uruchamiane są nawet nowe projekty wydobywcze – podczas gdy istnieje duża szansa na to, że popyt na ten surowiec nie będzie imponujący.

W ostatnim czasie Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego na świecie – a co za tym idzie, rozbudził obawy o popyt na surowce wykorzystywane szeroko w przemyśle, w tym miedź. Na początku przyszłego tygodnia pojawią się dane dotyczące PKB Chin w III kw. br. – według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters, dynamika PKB Chin w ubiegłym kwartale prawdopodobnie wyniosła 7,3% rdr. To oznaczałoby najmniejszy wzrost od 2009 r.

Notowaniom miedzi ciążą także dane o globalnych zapasach miedzi. Zapasy monitorowane przez giełdy w Londynie, Nowym Jorku i Szanghaju rosły w pięciu spośród sześciu ostatnich tygodni.

Obecnie notowania miedzi znajdują się w okolicach poziomu 2,95 USD za funt, stanowiącego najbliższe techniczne wsparcie. Kolejną barierą dla podaży są okolice 2,88-2,91 USD, które zatrzymały zjazd cen miedzi w połowie marca tego roku.

1

Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Dynamiczna zniżka cen palladu

Obawy o popyt na metale przemysłowe wspierają ostatnio stronę podażową także na rynkach niektórych metali szlachetnych. Wczoraj cena palladu spadła o 3,1%, natomiast cena platyny o 1,1%. Zniżki na rynkach tych metali były tym samym dużo większe niż na wykresach złota czy srebra.

Platyna i pallad są bowiem w dużo większym stopniu wykorzystywane w przemyśle niż złoto. Około połowa produkcji platyny i palladu jest wykorzystywana w produkcji katalizatorów samochodowych. Jakiekolwiek problemy branży motoryzacyjnej przekładają się więc na oczekiwania związane z popytem na platynę i pallad.

W przypadku cen palladu, wczorajsza dynamiczna zniżka oznaczała zejście do najniższego poziomu od lutego br. Nie zmienia to jednak faktu, że notowania tego metalu radzą sobie w tym roku i tak o wiele lepiej niż ceny pozostałych metali szlachetnych. Wynika to z obaw o podaż tego kruszcu – za ok. 40% globalnej produkcji palladu odpowiada Rosja, której stosunki z Zachodem są ostatnio napięte ze względu na konflikt na Ukrainie.

2

Wykres 2. Notowania palladu – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Raport z rynku nieruchomości – październik 2014
Next Poranny komentarz walutowy - spokojny dzień na rynkach

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota podatna na dalsze spadki

Notowania złota dzisiaj pozostają na relatywnie ustabilizowanym poziomie, w porównaniu do ostatnich sesji. Cena tego kruszcu obecnie nieznacznie przekracza poziom 1160 USD za uncję. Chociaż notowania złota odbiły się nieco

Analizy surowców 0 Comments

Ropa: firmy wydobywcze tną inwestycje – raport surowcowy

Po dwóch spadkowych sesjach, wczoraj indeks CRB zanotował wzrost o 1,85% do poziomu 226,10 pkt. Był to bezpośredni efekt czwartkowego wzrostu cen ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem tego surowcowego indeksu.

Analizy surowców 0 Comments

Ceny platyny niewrażliwe na strajk – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,38% do poziomu 305,92 pkt. Na plus udało się wyjść notowaniom jedynie nielicznych surowców, w tym ropy

Wiadomości 0 Comments

Cena gazu ziemnego przy ważnym wsparciu

Notowania gazu ziemnego w USA są w ostatnich miesiącach bardzo zmienne. W grudniu surowiec ten został silnie przeceniony, co wynikało z niewielkiego popytu na gaz w celach grzewczych. Końcówka poprzedniego

Analizy surowców 0 Comments

Srebro: wyhamowanie wzrostów

Notowania srebra dotarły do strefy oporu, która spowodowała wyhamowanie ostatnich dynamicznych wzrostów. Składają się na nią linia poprowadzona po dwóch ostatnich szczytach oraz zniesienie 61,8 proc ostatniej fali spadkowej. Możliwe

Analizy surowców 0 Comments

Wyraźny spadek importu bawełny do Chin

Tymczasem na rynku bawełny wczoraj przeważała strona podażowa – notowania tego surowca w USA spadły o ponad 2,5%, co w zasadzie można tłumaczyć głównie kwestiami technicznymi. Poniedziałkowa przecena nastąpiła po

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź