Lustrzane odbicie: małe spółki silne, Turcja słabsza
O sytuacji na polskim i tureckim rynku akcji rozmawiamy z Ryszardem Rusakiem, dyrektorem inwestycyjnym ds. akcji Union Investment TFI.
Patrząc na polski rynek akcji w tym roku, obserwujemy lustrzane odbicie sytuacji z zeszłego roku. Małe spółki są bardzo mocne, a blue chipy w dalszym ciągu prezentują się średnio. Czy pojawiły się jakieś nowe przesłanki, które mogłyby podtrzymać rozkręcającą się hossę na giełdowych maluchach?
RR: Spośród czynników natury fundamentalnej warto zwrócić uwagę na fakt, że małe i średnie spółki zaprezentowały niezłe wyniki finansowe za IV kwartał 2014 r. Choć ze względu na zróżnicowanie tego segmentu trudno ocenić je całościowo, to generalnie było znacznie więcej pozytywnych zaskoczeń niż w wypadku dużych spółek – może z wyjątkiem PGNiG. W mocy pozostają także pozostałe okoliczności wspierające wyniki „misiów”, takie jak prognozowany wzrost konsumpcji w Polsce czy poprawa koniunktury w strefie euro. Warto natomiast pamiętać, że wobec dynamicznego, prawie nieprzerwanego wzrostu indeksu sWIG80 od początku roku rośnie ryzyko wystąpienia tymczasowego trendu bocznego lub korekty przed dalszymi wzrostami.
Czy marcowa obniżka stóp procentowych w Polsce wpłynęła w jakimś stopniu na obraz rynku?
RR: Na wieść o obniżce stóp (według zapowiedzi prezesa NBP – ostatniej w tym cyklu) w górę ruszyły akcje banków, których ceny obniżały m.in. kredyty we franku szwajcarskim. Wzrosty wiążą się przede wszystkim z tym, że stabilizacja polityki pieniężnej oznacza wyeliminowanie jednego z ciążących na sektorze bankowym czynników ryzyka. Pozytywna informacja dla polskich banków, silnie reprezentowanych na GPW, pozwoliła nieco odetchnąć indeksowi WIG20, który od jakiegoś czasu jest pod presją.
A co się dzieje w Turcji? Mieliśmy tam do czynienia ze znacznymi spadkami.
RR: Po silnej hossie z 2014 r. ceny tureckich akcji – nawet pomimo niedawnej korekty – są relatywnie wysokie a oczekiwania inwestorów spore. W tych okolicznościach ostatnie wyniki kwartalne spółek okazały się rozczarowujące. W rezultacie u części zagranicznych inwestorów portfelowych pojawiła się chęć opuszczenia tureckiego parkietu. Pokazuje to choćby przyspieszona sprzedaż 10-procentowego pakietu akcji jednego z większych banków – Akbanku – w minionym tygodniu. Zyskom szkodzi również osłabiająca się lira oraz tło w postaci zbliżających się wyborów.
Czy tańsza ropa nie powinna pomóc tureckiej gospodarce?
RR: Zasadniczo tak, jednak ten czynnik nie odgrywa jak dotąd znaczącej roli. Nawet w wypadku spółek, których działalność jest silnie powiązana z cenami ropy (np. Turkish Airlines), nie widać pozytywnego przełożenia na zyski.
Warto zatem wchodzić teraz w tureckie akcje?
RR: Co prawda obserwujemy w ostatnich dniach próby odbicia na indeksie BIST 100, jednak chwilowo sentyment okazuje się nie najlepszy. Planując zakupy na tureckiej giełdzie, warto więc poczekać, aż sytuacja nieco się ustabilizuje. Tradycyjnie w takich wypadkach dobra będzie też taktyka rozłożenia wpłat na kilka mniejszych transz.
Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI
Może to Ci się spodoba
Gdzie jest efekt shutdown
Inwestorzy próbują zajmować pozycje pod czwartkowe i piątkowe wydarzenia, jednak wczoraj poznaliśmy bardzo ciekawe dane z dwóch kluczowych gospodarek. Zarówno odczyty z USA, jak i Wielkiej Brytanii, okazały się znakomite.
Komentarz PLN: Wydarzenia na wschodzie znów na niekorzyść złotego
Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę odreagowania wczorajszego osłabienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1840 PLN za euro, 3,1301 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4413
Spokojna piątkowa sesja
W piątek, po czwartkowej przecenie byki na Wall Street miały przed sobą jedno tylko zadanie: pokazać, że ta przecena była wypadkiem przy pracy. Nie było to łatwe zadanie, bo publikowane
Polski e-handel będzie w 2020 roku wart 60 mld zł
Wartość e-handlu w Polsce, która obecnie sięga 36 mld zł, w ciągu kolejnych czterech lat wzrośnie aż do 60 mld zł. Wraz z dynamicznym wzrostem zakupów w sieci prężnie rozwija się także segment płatności. W
Poranny komentarz giełdowy – poszukiwanie zysków
Po świetnej sesji w USA również Europa otwiera się mocno. Inwestorzy, podbudowani zdecydowanym działaniem ze strony EBC, ruszyli do zakupów akcji, co daje szansę również graczom na GPW. Cel to
Dziękuję, tylko oglądam
Powyższe zdanie konsumenci w USA zdają się zbyt często wymawiać, a przynajmniej takie wnioski można wyciągnąć z kwietniowych danych o sprzedaży detalicznej. Rozczarowująco mało chętnych na zakupy w sklepach przekłada
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!