Libia może wstrzymać eksport ropy – raport surowcowy

Libia może wstrzymać eksport ropy – raport surowcowy

Środa była kolejnym dniem siły strony podażowej na rynkach surowcowych. Indeks CRB zanotował spadek o 0,28% do poziomu 304,18 pkt. Wczoraj taniał m.in. główny składnik tego indeksu – ropa naftowa, a także miedź, ryż, kawa oraz bawełna. Na plus udało się natomiast wyjść cenom m.in. platyny, gazu ziemnego, kakao i pszenicy.

Spadek zapasów ropy naftowej w USA

Notowania amerykańskiej ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję dobrze i przez sporą jej część utrzymywały się na plusie. Dopiero po południu cena tego surowca skierowała się w dół, kończąc sesję na niemal półprocentowym minusie.

Spadek notowań ropy naftowej w USA po części wynikał z rozczarowujących niektórych danych makro z amerykańskiej gospodarki (raport ADP). Stronie popytowej nie pomogły relatywnie dobre dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA – amerykański Departament Rolnictwa podał wczoraj, że w minionym tygodniu spadły one o 3,4 mln baryłek, przy oczekiwanym spadku o zaledwie 300 tys. baryłek. Te korzystne dla kupujących dane wpłynęły jednak tylko krótkoterminowo na notowania ropy naftowej WTI – warto bowiem zaznaczyć, że zapasy tego surowca w USA są nadal na bardzo wysokim poziomie.

Zerowy eksport ropy z Libii?

Notowania ropy naftowej wydają się także coraz mniej wrażliwe na przedłużające się problemy polityczne w niektórych częściach świata. Coraz częściej pojawiają się nadzieje na rychłe opanowanie konfliktu na Ukrainie. Niestety nie można powiedzieć tego samego o Libii, gdzie liczne protesty doprowadziły do znaczącego ograniczenia wydobycia i eksportu ropy naftowej.

Teraz okazuje się, że niewykluczone jest całkowite zahamowanie eksportu ropy naftowej z Libii – i to już w ciągu kilku najbliższych dni. Możliwe, że ropa naftowa z dwóch pól naftowych u wybrzeży Libii, która obecnie jest przeznaczana na eksport, będzie skierowana do rafinerii Zawiya, zaopatrującej kraj w benzynę. Okaże się to konieczne, jeśli do końca tygodnia nie poprawi się wielkość produkcji na polu naftowym Brega, z którego dotychczas transportowana jest ropa do rafinerii Zawiya.

Taki ruch byłby dewastujący dla libijskiego rządu, ponieważ pozbawiłby Libię resztek przychodów budżetowych z tytułu eksportu ropy naftowej. Byłby to także pierwsze całkowite wstrzymanie eksportu libijskiej ropy od czasu wojny domowej w 2011 r.

Niemniej jednak, na trudną sytuację w Libii inwestorzy na rynku ropy przestali już istotnie reagować. Od dłuższego czasu eksport tego surowca z Libii jest symboliczny i chociaż pojawiały się szanse na porozumienie rządu z rebeliantami, to na ogół negocjacje kończyły się fiaskiem. Możliwe więc, że inwestorzy nie zareagują nerwowo także na całkowite wstrzymanie eksportu ropy z tego kraju – już teraz widać, ze jest to czynnik niewystarczający, aby zatrzymać spadek cen tego surowca.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy – kluczowy dzień dla euro
Next Jak optymalnie i bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Szansa na porozumienie ws. irańskiego programu atomowego – raport surowcowy

Ubiegły tydzień na rynkach surowcowych zakończył się mocnym akcentem spadkowym. W piątek notowania indeksu CRB spadły o 1,84% do poziomu 210,70 pkt. Zniżkowały ceny surowców energetycznych, a także większości towarów

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej – raport surowcowy

W czwartek na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Notowania wielu surowców energetycznych, metali szlachetnych, a także większości towarów rolnych, zakończyły wczorajszą sesję na plusie. Rezultatem był wzrost indeksu CRB o

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję

Dzisiejsza sesja na rynku złota przebiega relatywnie spokojnie. Notowania tego kruszcu poruszają się tuż powyżej poziomu 1200 USD za uncję. Ta psychologiczna bariera jest najbliższym technicznym wsparciem, które póki co

Analizy surowców 0 Comments

Cena cukru w górę po informacjach z Brazylii i Tajlandii – komentarz surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych zdecydowanie dominował kolor zielony. Odzwierciedlił to indeks CRB, który wzrósł w poniedziałek o 1,02% do poziomu 283,14 pkt. We wzrostowym odreagowaniu na rynkach surowcowych pomogła sytuacja

Analizy surowców 0 Comments

Cena soi stabilna po wczorajszej zniżce

Wczoraj cena soi w Stanach Zjednoczonych tąpnęła w dół o 2%. Wszystko za sprawą raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w którym podano prognozę sporych zapasów soi na koniec sezonu 2015/2016.

Analizy surowców 0 Comments

Ceny surowców na monetarnych sterydach – komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Gołębi FOMC niewielkim wsparciem dla cen ropy • W przypadku miedzi fundusze liczą na popyt z Chin W piątek ceny surowców zyskiwały w ślad za osłabiającym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź