Kto przechodzi na emeryturę w wieku 67 lat?
W Polsce wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn dąży do wyrównania do 67 lat. Po uzyskaniu tego wieku Polacy mają prawo przejść na emeryturę. Tak, mają prawo, a nie obowiązek.
Rozwiązanie porozumienia z tytułu opcji przejścia pracownika na emeryturę to czysta dyskryminacja określona kwotą kary. Owe nierówne działanie ze względu na ukończone urodziny nie ma wpływu na poziom wykonywanej przez zainteresowanego pracy, więc nie ma prawa być przesłanką zniszczenia porozumienia o pracę.
Gdy pomimo wszystko do takiej czynności dojdzie, pokrzywdzony senior może wnioskować o:
1. zawiązanie umowy z powrotem w trybie natychmiastowym,
2. uiszczenie zadośćuczynienia.
Jeśli pracownik po osiągnięciu wieku pozwalającego na korzystanie ze świadczeń reprezentuje niższą wydajność pracy bądź często choruje, wtedy pracodawca może wystąpić o anulowanie współpracy. Odrębna sytuacja dotyczy obywateli pracujących w dziale budżetu w Polsce. Scharakteryzowani pracownicy państwowi mogą zostać wysłani z powodu uzyskania praw do przejścia na emeryturę oraz nauczyciele akademiccy z pewnym wyjątkiem. Aktualizacja rozporządzenia o wykładowcach szkół ponad licealnych narzuca na nich obowiązek zrezygnowania z pracy po ukończeniu 67. roku życia. Jednakże, jeśli senior ukończy określony wiek w trakcie roku akademickiego, może swobodnie dokończyć swoje zadania do zakończenia danego roku uniwersyteckiego.
Reasumując, większość emerytów nie może zostać zwolniona z powodu otrzymania prawa do emerytury. Istnieje jednak mała grupa zajęć, która wymaga po ukończeniu 67. roku życia anulowania aktywności zawodowej.
Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę ciężarnej pracownicy?
Zgodnie z normami prawnymi Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie, gdy pracownica jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim, chyba że istnieją
Pracownikowi przysługują dni wolne na znalezienie nowej pracy
Sytuacja pracownika, który ma na utrzymaniu członków rodziny i otrzymuje wypowiedzenie z dotychczasowej pracy, ulega znacznemu pogorszeniu. Z tego powodu przepisy prawa pracy regulują prawo do dni wolnych na poszukiwanie
Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?
Każdy zatrudniony, który ma pracę pragnie, aby ciągle podnosić swoje kompetencje, poszerzać umiejętności i ciągle się samodoskonalić. Dlatego też przedsiębiorstwa bardzo często udostępniają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające. Wiedzą,
Jak przyznawany jest urlop ojcowski?
W ostatnim czasie wiele mówi się o świadomym rodzicielstwie i dzieleniu obowiązków między rodzicami. Dotychczas wiele czynności przejmowały kobiety, które rezygnowały z rozwoju zawodowego na rzecz dzieci. Od dawna wybierane
Czynności zamawiającego przy nie wywiązaniu się z umowy o dzieło
W przypadku umowy o dzieło, dziełobiorca ma obowiązek wykonania zleconego mu dzieła tak, aby było ono niewadliwe. W zamian za stworzone dzieło przysługuje mu prawo do otrzymania wynagrodzenia od zamawiającego.
Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?
Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich gospodarstwach domowych. Czy możemy pracować na podstawie dwóch porozumień o prace u jednego pracodawcy?
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!