Kto nie może zostawać po godzinach?
Praca w nadgodzinach powinna być odrabiana, kiedy skłania do tego podbramkowa sytuacja przedsiębiorstwa, np. zakończenie miesiąca, zamknięcie roku, finalizowanie istotnego projektu. Warto jednak pamiętać, że pracodawca (jeśli nie posiada ważnego powodu) nie może zmusić podwładnego do pracy po godzinach. Kto nie musi wyrabiać nadgodzin?
Na wstępie trzeba wyjaśnić, że tylko wykonawcy niektórych profesji zobligowani są do wybierania nadgodzin, np. policjanci i strażacy, ratownicy medyczni, specjaliści usuwający awarie lub istotne nieprawidłowości. Pozostali zatrudnieni nie muszą wykonywać pracy w godzinach nadprogramowych.
Oczywiście aktualny wszędzie kryzys wymusza na pracownikach zachowania, które nie do końca wszystkim odpowiadają. Chodzi między innymi o pozostawanie na stanowisku po godzinach, żeby zaprezentować się szefowi z lepszej strony i starać się o podwyżkę lub awans. Jednak należy wiedzieć, że nie jest to żaden obowiązek.
W Kodeksie pracy istnieje osobny przepis, który informuje w jakich sytuacjach przydzielenie nadliczbowych godzin jest niezgodne z prawem. Przede wszystkim chodzi o kobiety w ciąży, osoby niepełnoletnie (nawet jeśli posiadają zgodę prawnych opiekunów), niepełnosprawnych oraz osoby sprawujące opiekę nad dziećmi. Ustalenia te muszą być bezwzględnie przestrzegane, a ich łamanie grozi pokaźnymi karami.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie wychowawczym?
Urlop macierzyński, a następnie także wychowawczy, to uprawnienia dla pracownicy, która urodziła dziecko (w przypadku urlopu wychowawczego również także mężczyzna). Powodem przyznania takich urlopów jest przymus opieki nad niedawno narodzonym
Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?
Bezpodstawna nieobecność w pracy może doprowadzić w tragicznych przypadkach do anulowania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne? Najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy jest zły stan zdrowia.
Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?
Przedsiębiorca spotyka się z wieloma problemami związanymi z prowadzeniem działalności. Jednym z nich jest wyliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin pracy. Wedle zasad płynących z Kodeksu
Umyślne szkody pracownicze
Krzywdy powstałe w trakcie pracy z winy przełożonego, podlegają zadośćuczynieniu ze strony ponoszącego winę. Gdy pracobiorca zaniechał misję umyślnie, powinien naprawić powstałe szkody w całości. W momencie rzeczywistej straty pracodawcy
Jaki mandat może wypisać inspektor pracy?
Najważniejszym zadaniem inspektora pracy jest kontrolowanie przedsiębiorstwa pod kątem zachowania zasad BHP oraz przestrzegania prawa pracy. Inspekcja prowadzona jest losowo lub na podstawie zgłoszenia. Jakie kary grożą niepokornym właścicielom firm?
Zatrudnienie terminowe i jego zalety
Świat męczy się aktualnie z wielkimi problemami gospodarczymi. Każda firma zbiera oszczędności, aby chociaż przeciętnie funkcjonować na rynku. Przede wszystkim oszczędności szuka się poprzez regulowanie zatrudnienia tzn. normowanie ilości stanowisk,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!