Kredyty preferencyjne w Banku BGŻ
Do końca 2014 roku Bank BGŻ udziela kredytów preferencyjnych w ramach nowego limitu przyznanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredyty będą przyznawane na podstawie zmodyfikowanych regulacji.
– Podstawowa zmiana polega na przywróceniu możliwości zakupu użytków rolnych oraz finansowania inwestycji w przetwórstwie produktów rolnych dla wszystkich podmiotów. Wcześniej z kredytów mogły korzystać tylko spółdzielnie produkcyjne i grupy producenckie – powiedział Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ.
Pomoc publiczna ze środków budżetowych przy zakupie użytków polega na stosowaniu dopłat do oprocentowania lub dopłat do kapitału w formie:
• pomocy de minimis – w przypadku zakupu wyłącznie użytków rolnych,
• dopłat standardowych, tj. dopłaty do oprocentowania lub dopłaty do kapitału w kwocie nie przekraczającej 10 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Ta forma pomocy stosowana jest w przypadku inwestycji o nakładach szerszych niż wyłącznie użytki rolne.
Zwiększeniu uległa możliwa do wykorzystania przez rolnika kwota pomocy de minimis z 7.500 do 15.000 euro dla gospodarstw rolnych. Dotyczy to zarówno zakupu użytków rolnych, jak i kredytów klęskowych obrotowych.
Maksymalna kwota kredytu, który może być udzielony na zakup użytków rolnych wynosi 1,5 mln zł dla jednego podmiotu.
Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych wynosi 3 proc., a prowizja przygotowawcza z tytułu udzielenia kredytu wynosi nie więcej niż 1 proc. W zależności od rodzaju linii kredytowej, okres kredytowania może wynieść nawet 20 lat.
– Nowe kredyty preferencyjne dają wiele możliwości finansowania przedsiębiorstw. Możemy zaoferować klientowi, firmie z branży przetwórczej, nawet 16 mln zł kredytu na 8 lat, z oprocentowaniem na poziomie 3 proc. Te atrakcyjne warunki i kompleksowa oferta, pozycjonują Bank BGŻ jako numer jeden w agrobiznesie – powiedział Maciej Piskorski. Kredyty preferencyjne w przypadku dużych firm posiadają limity do 200 tys euro pomocy de minimis. Przy maksymalnej kwocie kredytu, maksymalnym okresie kredytowania i pełnym dostępnym limicie pomocy wystarczy to na dopłaty do oprocentowania przez cały okres kredytowania – dodał Maciej Piskorski.
Bank BGŻ oferuje również preferencyjne kredyty klęskowe na likwidację skutków klęsk żywiołowych, w tym kredyt inwestycyjny i kredyt obrotowy. Od niedawna wprowadzono możliwość udzielania tych kredytów na podstawie protokołu komisji wojewódzkiej, bez konieczności uzyskiwania opinii wojewody. – Skróciło to znacznie proces udzielania kredytów i czas oczekiwania na środki konieczne do wznowienia produkcji – podkreśla Maciej Piskorski. Dodatkowo, wprowadzono możliwość udzielania kredytów klęskowych obrotowych niezależnie od minimalnego poziomu szkód w gospodarstwie. Oprocentowanie kredytów klęskowych wynosi 1,5 proc. w skali roku, w przypadku posiadania przez kredytobiorcę ubezpieczenia na co najmniej 50 proc. powierzchni upraw w dniu wystąpienia kęski, lub jest podwyższone w przypadku braku ubezpieczenia do poziomu 2,81 proc.
Bank BGŻ udziela kredytów preferencyjnych od początku ich istnienia, czyli od 1994 r. To najtańsza z możliwych forma kredytowania działalności producentów i przetwórców rolnych, gdyż część kosztów odsetkowych lub kapitałowych jest pokrywana przez ARiMR. Kredyty te w głównej mierze wykorzystywane są na zakup gruntów rolnych, budowę oraz modernizację budynków i budowli, zakup maszyn i urządzeń, a także zakładanie plantacji wieloletnich.
Źródło: Bank BGŻ
Może to Ci się spodoba
Pięć projektów Grupy BOŚ Banku w Raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2014”
Projekty Grupy BOŚ Banku zostały po raz kolejny wyróżnione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Podobnie jak w poprzednim roku,pięć inicjatyw znajdzie się w Raporcie publikowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wyróżnione dobre
Cyfrowa rewolucja w bankowości
Tradycyjne formy kontaktu z bankiem tracą na rzecz mobilnych. Klienci chcą przez smartfony sprawdzać stan konta, robić przelew i kupować produkty. Eksperci oceniają, że płatności mobilne, które są dziś popularne wśród klientów indywidualnych,
Niska Rata od Toyota Bank pozwala na zakup lepiej wyposażonych aut
Kredyt Niska Rata od Toyota Bank to nowatorska forma finansowania aut skierowana do klientów indywidualnych. Produkt cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a jego sprzedaż stanowi już jedną trzecią w całym
Toyota Bank premiuje oszczędzanie
Środowisko niskich stóp procentowych cieszy kredytobiorców, ale z drugiej strony przyczynia się do coraz niższych zysków z depozytów. Jednym z bardzo dobrych sposobów na oszczędzanie w takim momencie, są produkty
Stopy procentowe w Polsce mogą pójść w górę w pierwszej połowie 2017 roku
Rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy oceniają, że nastąpi to w grudniu. Wpływają na to coraz lepsze wyniki z tamtejszego rynku pracy. Gdyby Rada Polityki Pieniężnej podobnie jak Fed brała pod
Nowy produkt strukturyzowany w Raiffeisen Polbank
Do końca marca klienci Raiffeisen Polbank mogą przystąpić do ubezpieczenia strukturyzowanego „Medycyna Przyszłości III”, którego strategia oparta jest na notowaniach koszyka akcji pięciu spółek z branży medycznej (Shire Plc., AstraZeneca
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!