Kontynuacja spadku cen ropy naftowej – raport surowcowy

Kontynuacja spadku cen ropy naftowej – raport surowcowy

We wtorek nastroje na rynkach surowcowych były mieszane. Indeks CRB zanotował delikatny spadek o 0,09% do poziomu 279,98 pkt. Na uwagę wczoraj zasługiwał przede wszystkim wyraźny spadek cen ropy naftowej.

Dalsza zniżka cen ropy naftowej WTI

Wczorajszym spadkom cen ropy naftowej sprzyjało kilka czynników. Pierwszym z nich była oczywiście sytuacja fundamentalna, która od kilku miesięcy przemawia za przewagą strony podażowej. Na rynku ropy naftowej mamy bowiem do czynienia z obfitością tego surowca, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie.

Spadkom cen ropy naftowej wczoraj dodatkowo sprzyjały wnioski zawarte w raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Organizacja ta obniżyła bowiem prognozy wzrostu globalnego PKB w tym i w przyszłym roku. Wprawdzie oczekiwania MFW dotyczące wzrostu gospodarczego w USA i w Chinach były relatywnie dobre (podniesiona prognoza dla USA, utrzymana dla Chin), jednak ekonomiści tej instytucji zaznaczyli, że mają obawy co do kondycji gospodarki Chin w średnim terminie. USA i Chiny to gospodarki generujące największy popyt na ropę naftową.

W Stanach Zjednoczonych pojawił się wczoraj także cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) dotyczący zmiany zapasów paliw w USA. Jak podał API, w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w tym kraju wzrosły o 5,1 mln baryłek – to ponad trzykrotnie większy wzrost niż oczekiwano na rynku (1,5 mln baryłek). Dane te dodatkowo pogłębiły przecenę ropy naftowej WTI.

Warto jednak zaznaczyć, że spadkom cen ropy naftowej w USA sprzyjała także sytuacja techniczna na wykresie tego surowca. W ostatnich dniach testowane było ważne techniczne (i psychologiczne) wsparcie na poziomie 90 USD za baryłkę, a już wczoraj rano notowania ropy naftowej nie potrafiły utrzymać się powyżej tej bariery. Obecnie notowania ropy naftowej WTI mają dalszy potencjał spadkowy. Najbliższy ważny rejon technicznego wsparcia to dopiero okolice 85-86 USD za baryłkę.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Wyhamowanie wzrostu cen kukurydzy

Z ewidentną przewagą strony popytowej mieliśmy natomiast do czynienia wczoraj na rynku kukurydzy. Zboże to w USA zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek podrożało o 2,6%.

Odbicie notowań kukurydzy w górę było wywołane oznakami zwiększonego popytu na amerykańskie zboże po jego długotrwałym ruchu spadkowym. Nie bez znaczenia były także opóźnienia w żniwach kukurydzy w USA. Niemniej jednak, tolerancja kupujących na wzrost cen jest niewielka i już dzisiaj rano widać wyraźny spadek popytu na amerykańską kukurydzę. Zresztą, obecnie w centrum uwagi inwestorów jest piątkowy comiesięczny raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Do jego publikacji notowania kukurydzy mogą delikatnie spaść ze względu na oczekiwania podwyższenia prognoz produkcji kukurydzy w USA.

2

Wykres 2. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy – rynki czekają na minutes
Next Credit Agricole promuje ofertę dla małych i średnich przedsiębiorców

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Krótkoterminowa konsolidacja

W krótkim terminie wykres złota zamienia się w konsolidację z technicznym oporem na poziomie 1400$. Dziś także testowany jest opór wynikający z linii kinjun sen na poziomie 1384$. W średnim

Analizy surowców 0 Comments

Ropa naftowa z powrotem powyżej 60 USD za baryłkę

Cena ropy naftowej w USA z powrotem znajduje się ponad poziomem 60 USD za baryłkę. Bieżący tydzień nie rozpoczął się na rynku ropy naftowej dobrze – jeszcze parę dni temu

Analizy surowców 0 Comments

Dolar i polityka – dwie sprzeczne siły na rynku złota – raport surowcowy

Miniony tydzień był okresem sporej zmienności notowań surowców. W piątek sytuacja nieco się uspokoiła, a towarowy indeks CRB zanotował wzrost o symboliczne 0,05% do poziomu 298,34 pkt. Ropa naftowa WTI

Analizy surowców 0 Comments

Rozłam w OPEC – raport surowcowy

Podczas piątkowej sesji na rynkach towarowych wciąż przeważał kolor czerwony – notowania indeksu CRB zniżkowały o 0,29% do poziomu 275,60 pkt. Przeceniona została większość towarów rolnych oraz niektóre metale, z

Analizy surowców 0 Comments

Niższe ceny ropy dobre dla Chin, niekorzystne dla OPEC – raport surowcowy

Bieżący tydzień na rynkach towarowych rozpoczął się bardzo słabo. Wczoraj indeks CRB zanotował spadek o 0,44%, docierając do poziomu 286,75 pkt. To najniższa wartość tego indeksu od początku lutego br.

Analizy surowców 0 Comments

Najgorszy miesiąc na rynku ropy od ponad 2 lat – raport surowcowy

Czwartek był kolejnym dniem przewagi strony podażowej na rynkach towarowych. Indeks CRB zanotował spadek o 0,57%, schodząc do poziomu 294,43 pkt. To najniższe wskazanie od połowy lutego br. Cena ropy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź