Kontynuacja przeceny pszenicy – raport surowcowy
Po próbie odbicia w górę notowań indeksu CRB, wartość tego agregatu powróciła do znanego schematu spadkowego. Notowania indeksu CRB wczoraj zanotowały zniżkę o 1,11% do poziomu 280,94 pkt.
Nerwowo na wykresie miedzi
Pod presją podaży znalazły się wczoraj m.in. notowania miedzi. Cena tego surowca w Nowym Jorku spadła w czwartek o 1,3%, kontynuując tym samym zniżkę ze środy. Ten tydzień nie był łaskawy dla kupujących na rynku miedzi ze względu na dane, które się pojawiały.
Wczoraj w Chinach pojawiły się m.in. słabe dane dotyczące cen nowych domów – ceny te spadały bowiem już czwarty miesiąc z kolei. Te informacje sugerują, że gospodarka Chin może mieć trudności z utrzymaniem dynamicznego tempa wzrostu, a władze w Pekinie być może będą musiały wystosować więcej środków stymulujących tamtejszą gospodarkę.
Na razie działania stymulacyjne chińskich władz nie są rozległe (nie dotyczą np. cięcia stóp), lecz raczej celują w konkretne branże gospodarki. W tym tygodniu Ludowy Bank Chin wsparł chińskie banki pożyczkami w łącznej wysokości 81 mld USD. Niemniej jednak, oczy inwestorów na rynku miedzi zwrócone są w stronę przede wszystkim tamtejszego rynku nieruchomości, który odpowiada za połowę całkowitego popytu na miedź w Chinach.
Wczoraj jednak nie tylko chiński rynek nieruchomości nie zachwycił danymi makro. Po południu pojawiły się bowiem także słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba pozwoleń na budowę domów oraz rozpoczętych budów domów w sierpniu spadła poniżej miliona, co było negatywnym zaskoczeniem na rynku.
Ponadto, presję na cenę miedzi w USA wywołuje także perspektywa rychłego zakończenia programu QE3 w Stanach Zjednoczonych oraz spekulacje dotyczące szybszego od oczekiwań podniesienia stóp procentowych w USA. Wiele wskazuje więc na to, że w obliczu niepewności dotyczących rozwoju sytuacji w kluczowych gospodarkach świata, notowania miedzi pozostaną pod presją podaży.
Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.
Pszenica tanieje po danych dot. eksportu
Pod ewidentną presją podaży znajdują się wciąż notowania pszenicy w USA. O ile dzisiaj nie zobaczymy na tym rynku wyraźnego ruchu w górę, to cena pszenicy zanotuje już trzecią z kolei tygodniową zniżkę.
Wczoraj cena pszenicy w USA spadła o ponad 2,2%, do najniższego poziomu od ponad 4 lat. Czwartkowa przecena to efekt m.in. danych dotyczących eksportu pszenicy z USA. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował bowiem wczoraj, że w tygodniu zakończonym 11 września eksport pszenicy z USA znalazł się na poziomie 314,5 tys. ton, co oznacza spadek aż o 55% względem wcześniejszego tygodnia. Dane te także znacząco wyminęły się z rynkowymi oczekiwaniami, które oscylowały w okolicach 450-600 tys. ton.
W bieżącym tygodniu notowania pszenicy w USA spadły poniżej poziomu 500 USD za 100 buszli. Najbliższym technicznym poziomem wsparcia jest rejon 460-470 USD za 100 buszli.
Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Ropa WTI testuje poziom 90 USD za baryłkę – raport surowcowy
Środa była na rynkach towarowych dniem przewagi strony podażowej – po raz drugi z kolei. Indeks CRB zanotował spadek o 0,23% do poziomu 277,91 pkt. Zniżka indeksu była rezultatem przede
Ceny surowców w dół po rozczarowujących danych z Chin – raport surowcowy
Miniony tydzień na rynkach towarowych zakończył się w podobnych nastrojach, w jakich się rozpoczął. Oznacza to dominację strony podażowej. W piątek indeks CRB zanotował spadek o 0,31% do poziomu 281,90
Ruchy dostosowawcze spółek na rynku ropy naftowej – raport surowcowy
Piątkowa sesja na rynkach towarowych odznaczała się przewagą strony podażowej. Notowania indeksu CRB spadły o 0,66% do poziomu 224.76 pkt. Był to rezultat przeceny ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem indeksu
Gołębi przekaz z FED mógłby dać odbicie na surowcach – Raport surowcowy
Przynajmniej teoretycznie, gdyż obawy zgłaszane we wrześniu przez „gołębich” członków FED dotyczyły raczej kwestii związanych z ryzykiem dla globalnego wzrostu gospodarczego. Tymczasem sytuacja w amerykańskiej gospodarce cały czas, stopniowo się
Apetyt na ryzyko szkodzi cenom złota
Nadzieje na porozumienie w sprawie greckiego zadłużenia zwiększa apetyt inwestorów na ryzyko. Cierpią na tym notowania złota, które kontynuują ruch w dół. Obecnie cena kruszcu zbliża się do poziomu 1200
Spekulacje przed spotkaniem krajów OPEC – raport surowcowy
Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych widoczna była ewidentna dominacja koloru czerwonego. Indeks CRB zakończył dzień spadkiem aż o 1,63% do poziomu 264,56 pkt. Był to przede wszystkim rezultat znaczącego
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!