Konto oszczędnościowe – praktyczny prezent świąteczny?
Grudzień to czas poszukiwania podarunków dla najbliższych. Mniejszym dzieciom można kupić zabawki, natomiast prezent wręczony nastolatkowi powinien być praktyczny. Nie masz pomysłu na ciekawy upominek? Oto niecodzienna propozycja: konto oszczędnościowe.
Z dziećmi najczęściej nie rozmawiamy o pieniądzach. To duży błąd, bo nieumiejętne gospodarowanie finansami może doprowadzić do poważnych problemów. Nastolatek jest już jednak na tyle dorosły, że powinien poznać wartość pieniędzy. Jeżeli zaliczasz się do rodziców myślących przyszłościowo, to możesz zdecydować się na wyjątkowy prezent – konto oszczędnościowe. Konta oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na oszczędzanie i pomnażanie środków.
Oferta banków w zakresie rachunków przeznaczonych do gromadzenia pieniędzy jest bardzo szeroka. Konto oszczędnościowe to produkt, do którego nastolatek powyżej 13. roku życia ma pełny dostęp, pod warunkiem że jego opiekun prawny jest współwłaścicielem tego konta. Jak zachęcić dziecko do oszczędzania i zapoznać je z produktami, z których w przyszłości będzie mogło samodzielnie korzystać?
Oszczędzanie jest modne!
Nastolatki często wzorują się na rówieśnikach, np. chętnie sięgają po nowoczesny sprzęt elektroniczny. Czy rodzic może sprawić, że jego dziecko zacznie oszczędzać i przy okazji zainspiruje do tego swoich znajomych? Tak – wystarczy je przekonać, że odkładanie pieniędzy jest modne. A to wcale nie takie trudne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy, aktualnie regularnie oszczędza ok. 16% Polaków. To dobra wiadomość, bo jeszcze 8 lat temu pieniądze odkładało tylko ok. 7% naszych rodaków[1].
Od czego zacząć? Trzeba podpisać umowę z wybranym bankiem na konto oszczędnościowe. Konta oszczędnościowe nie zawsze wymagają osobistej wizyty w placówce – równie dobrze można zlecić ich otwarcie przez telefon czy Internet. Wygodne jest zwłaszcza to drugie rozwiązanie. Co więcej, dostęp do środków twoje dziecko może mieć dzięki bankowości internetowej. Współcześnie większość banków oferuje aplikacje na smartfony.
Nie tylko w złotówkach…
Konto oszczędnościowe może być prowadzone nie tylko w złotówkach, lecz także w walutach obcych, np. euro czy dolarach amerykańskich. To doskonały sposób, by nastolatek poznał wartość walut, które w przyszłości mogą trafić do jego portfela.
W zależności od wybranej oferty oszczędzanie może rozpoczynać się już od pierwszej złotówki. Wybór takiego konta jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ dziecko będzie miało okazję samo się przekonać, że oszczędzanie wcale nie jest trudne. A korzystając z aplikacji mobilnej, każdego dnia za pomocą smartfona będzie mogło sprawdzać stan środków na koncie.
Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi
Oszczędzanie samo w sobie nie jest ciekawe. Natomiast już możliwość wydania zaoszczędzonych środków na zakup produktów, o których marzyło się od dawna, owszem. Część kont oszczędnościowych pozwala na darmową wypłatę środków z konta oszczędnościowego na konto osobiste. To doskonały sposób, by wydać zgromadzone środki na wcześniej określony cel.
Jak uchronić nastolatka przed pokusą częstego wypłacania pieniędzy? Z pomocą przychodzą banki, które przy drugiej i kolejnych w miesiącu wypłatach z konta oszczędnościowego naliczają określone koszty. To kolejny powód, dla którego w najbliższe święta warto odrobić z dzieckiem lekcje z oszczędzania.
[1] http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/42404,25,czy-jestesmy-stali-w-uczuciach%E2%80%A6-do-wlasnych-finansow.
Może to Ci się spodoba
Wady i zalety szybkich pożyczek przez Internet
Rynek pożyczek pozabankowych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, gdy pojawia się potrzeba uzyskania dodatkowych środków. Tak zwane szybkie pożyczki lub
Po spadkach na giełdzie sytuacja na jakiś czas się poprawi
Zarówno w krótkim, jak i w długim terminie perspektywy dla rynków finansowych są niekorzystne, choć prawdopodobnie szczyty obecnej hossy są jeszcze przed nami. Lata 2018–2019 mogą się okazać okresem bessy – ocenia Adam
W polskich szkołach brakuje edukacji finansowej
Młodzi ludzie nie mają wystarczającej wiedzy ekonomicznej. Dotyczy to także ubezpieczeń społecznych. Może mieć to konsekwencje w ich dorosłym życiu. Dlatego eksperci postulują, by edukację zacząć jak najwcześniej. Uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a od
15 proc. rodziców nie edukuje swoich dzieci w zakresie finansów
Dziewięciu na dziesięciu Polaków jest zdania, że dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym należy dostarczać wiedzy z dziedziny finansów osobistych i zarządzania pieniędzmi – wynika z badania Barometr Providenta. Ponad połowa uważa, że ciężar tej
Polscy seniorzy coraz bardziej zadłużeni
Zbliżające się Dni Babci i Dziadka skłaniają do refleksji nad sytuacją finansową polskich seniorów. Niestety ta nie ulega poprawie: polscy seniorzy zadłużają się coraz bardziej. Tylko w Grupie KRUK prowadzonych
Jak zostać rentierem?
Marzeniem wielu osób jest zarobić tyle, aby w wieku czterdziestu lub pięćdziesięciu lat zrezygnować z pracy i utrzymywać się z odsetek. Kusząca jest wizja pracowania tylko dla własnej przyjemności lub
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!