Komentarz surowcowy
W centrum uwagi:
• Spadek zapasów ropy w USA
• Ograniczony potencjał wzrostu cen złota?
Wczorajsza sesja na rynkach towarowych przebiegała bez niespodzianek. Ceny wielu surowców pozostawały stabilne, notując niewielkie zmiany. Indeks CRB zakończył wtorkową sesję na plusie (+0,37%), co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen ropy naftowej, będącej głównym składnikiem tego agregatu.
Spadek zapasów ropy w USA
Notowania amerykańskiej ropy WTI we wtorek zbliżyły się do poziomu 94 USD za baryłkę, jednak stronę popytową zahamował techniczny opór w postaci linii średnich ruchomych (14- i 30-sesyjnej). Dzisiaj rano notowania ropy pozostają poniżej 94 USD za baryłkę.
Wczorajsza przewaga optymistów na rynku ropy była rezultatem m.in. informacji o wyraźnym spadku zapasów tego surowca w USA w poprzednim tygodniu. We wtorek wieczorem Amerykański Instytut Paliw (API) opublikował raport, w którym ubiegłotygodniowy spadek oszacował na aż 7,8 mln baryłek.
Reakcja inwestorów na raport API jest przytłumiona ze względu na dwa czynniki. Po pierwsze, API prezentuje niekompletne dane i dopiero środowy raport amerykańskiego Departamentu Energii (DoE) zawiera informacje zebrane od większej ilości podmiotów gospodarczych w USA. A więc dzisiejsza publikacja DoE także będzie dla inwestorów ważna, ponieważ wzmocni ona lub osłabi wymowę raportu API.
Po drugie, ubiegłotygodniowy spadek zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych nie zmienia faktu, że obecnie znajdują się one blisko historycznych rekordów, a produkcja ropy naftowej w USA utrzymuje się na wysokim poziomie. To zaś sprawia, że notowania tego surowca w dłuższym terminie znajdują się pod presją podaży.
Ograniczony potencjał wzrostu cen złota?
Tymczasem na rynku złota w centrum uwagi pozostają Indie. Kraj ten w maju importował rekordową ilość złota – według szacunków, były to aż 162 tony kruszcu, podczas gdy na ogół liczba ta jest co najmniej dwa razy mniejsza. Apetyt na złoto w Indiach mocno wzrósł po tym, jak w kwietniu ceny kruszcu istotnie spadły.
Taka sytuacja stała się problemem dla władz indyjskich, starających się ograniczyć deficyt handlowy, a więc także stłumić import złota. W tym celu na początku roku do 6% podniesione zostało cło importowe na ten kruszec (z wcześniejszych 4%). Obecnie rząd Indii pracuje więc nad nowymi sposobami na ograniczenie importu złota do Indii.
Niemniej jednak, nawet bez interwencji indyjskich władz, cena złota może mieć ograniczony potencjał wzrostowy. Spory popyt na kruszec w Indiach odczytuje się bowiem jako rezultat znacznego spadku ceny złota, a niewykluczone, że większy ruch cen w kierunku 1500 USD doprowadziłby do równie wyraźnego spadku indyjskiego apetytu na metal.
Obecnie cena złota znów spadła poniżej 1400 USD za uncję. Najbliższy poziom oporu to rejon 1420 USD za uncję, wyznaczany obecnie przez linię 30-sesyjnej średniej ruchomej. Tymczasem najbliższe poziomy wsparcia to okolice 1380 USD oraz 1350 USD za uncję.
Dorota Sierakowska
Analityk
Może to Ci się spodoba
Komentarz PLN: Stabilizacja PLN powyżej 4,00 PLN za euro
Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego po piątkowej lekko spadkowej sesji. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,0310 PLN za euro, 3,7156 PLN wobec dolara
Dane w USA
Sprężyna oczekiwań przed dzisiejszym raportem z rynku pracy nie była mocno naciągnięta. Stabilizacja bezrobocia na 6,1 procent i wzrost etatów poza rolnictwem o ponad 200 tys. byłby uznany ledwie za
Dziwne dane z amerykańskiego rynku pracy
W piątek w USA (i nie tylko w USA) liczył się tylko jeden raport makro – ten grudniowy z amerykańskiego rynku pracy. Najczęściej dane mocno wpływają na rynek walutowy, a
Sankcje osłabią rubla
W czwartek uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły informacje o zaostrzeniu przez Unię Europejską sankcji wobec Rosji. Nowe ograniczenia – dotyczące przede wszystkim firm z sektora obronnego oraz państwowych
Poranny komentarz giełdowy – nudny początek miesiąca
Poniedziałkowa sesja azjatycka rozpoczynający nowy tydzień oraz nowy miesiąc przebiega w nadzwyczaj spokojnym tempie, mając na uwadze piątkowe wydarzenia, kiedy to BoJ zwiększył skalę programu luzowania ilościowego, a Narodowy Fundusz
Oświadczenie FOMC może zmienić sytuację na rynkach
Euro (EUR) przekroczyło swój dotychczasowy poziom oporu i wzrosło do poziomu 1.2569 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Euro zyskało na wartości w oczekiwaniu na dzisiejsze posiedzenie FOMC zaplanowane na
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!