Komentarz PLN: RPP zaskakuje brakiem cięcia, PLN neutralny

Komentarz PLN: RPP zaskakuje brakiem cięcia, PLN neutralny

Poranny, czwartkowy handel na rynku złotego przynosi utrzymanie 16-sesyjnej konsolidacji na parach związanych z PLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2297 PLN za euro, 3,3766 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,5113 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,645% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów mijało pod znakiem oczekiwania na ruch ze strony RPP. Rada postanowiła jednak nie zmieniać stóp procentowych pozostawiając główną z nich na poziomie 2,00%. Zaraz po decyzji obserwowaliśmy umocnienie polskiej waluty, spadek wyceny polskiego długu (wzrost rentowności) oraz zwyżkę sektora bankowego na warszawskiej giełdzie. Impuls ten potrwał jednak stosunkowo krótko, gdyż w komunikacie po posiedzeniu czytamy, że RPP nie wyklucza dalszego dostosowania polityki (cięć) w kolejnych miesiącach. W konsekwencji zamiast obniżenia stóp o 25-50pb. i zakończenia cyklu luzowania monetarnego już teraz znów postawieni jesteśmy w stanie niepewności co do przyszłych działań RPP. Co ciekawe Rada dość klarownie nakreśliła, iż najważniejszym aktualnym wskaźnikiem będzie tempo PKB, gdyż utrzymywanie się inflacji poniżej celu NBP (2,5%) w średnim terminie jest „pewne”. Z rynkowego punktu widzenia brak ruchu ze strony RPP chwilowo umocnił polską walutę jednak perspektywy dalszych cięć oraz w dalszym ciągu pozostający przy 4-letnich szczytach USD skutecznie ograniczyły impuls ze strony utrzymania stóp na niezmienionym poziomie.

W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami aukcji długu w wykonaniu MF o wartości 2-4 mld PLN. Będzie to stosunkowo ciekawy przetarg, gdyż po wczorajszym posiedzeniu RPP obserwowaliśmy „podbicie” rentowności na rynku. Na szerokim rynku liczyć się będzie głownie posiedzenie EBC w świetle niedawnych przecieków co do konfliktów w instytucji w zakresie programu stymulacyjnego. M. Draghi najprawdopodobniej nie przedstawi nic nowego oraz utrzyma stopy na 0,05%, jednak stosunkowo gołębia postawa szefa EBC może tradycyjnie skutkować słabszym euro.

Z rynkowego punktu widzenia, pomimo posiedzenia RPP, kwotowania w dalszym ciągu znajdują się w ramach niedawnych konsolidacji. Widoczne są próby osłabienia polskiej waluty na CHF/PLN oraz kontynuacji trendu wzrostowego na USD/PLN jednak impulsy te pozostają ograniczone skutkując utrzymaniem 16-sesyjnego trendu nikłych wahań.

1 2 3

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Previous Przegląd poranny 6 listopada
Next Drugi konkursowy odcinek Millematów i kolejna nagroda pieniężna do podziału

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Dane z Niemiec zaszkodziły PLN, CPI w kalendarzu

Środowy, poranny handel na rynku PLN przynosi kontynuację wczorajszego lekkiego osłabienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2025 PLN za euro, 3,3229 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4799

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Złoty ponownie mocniejszy wobec CHF oraz USD

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego po wczorajszym wyraźnym wzroście wobec CHF oraz USD. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 3,9941 PLN za euro, 3,6452

Komentarze rynkowe 0 Comments

Krew o miedzianym odcieniu

Po załamaniu notowań ropy naftowej przyszła kolej na miedź, która w pewnym momencie traciła dziś ponad 8 proc. Obawy o perspektywy globalnego popytu, podsycone rewizją prognoz Banku Światowego, ciążą na

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – początek tygodnia w wybornych nastrojach

Już na dzień dobry kontrakt na WIG20 pokonuje barierę w postaci oporu 2460-2465 pkt., otwierając sobie drogę do tegorocznych maksimów. Warszawski parkiet wreszcie wykorzystuje sprzyjające okoliczności kreowane przez zagraniczne giełdy.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Niedźwiedzie w USA nie skorzystały z pretekstu

W piątek w USA kalendarium pozbawione było ważnych dla rynków publikacji makro. Po czwartkowej sesji rozczarowały raportami kwartalnymi AMD, Google i Microsoft. Akcje AMD i Microsoft traciły po kilkanaście procent.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Spokojny koniec tygodnia

Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych oraz obchodzone w Stanach Zjednoczonych Święto Niepodległości, koniec tygodnia na światowym rynku finansowym upłynął wyjątkowo spokojnie. Rano, uwagę inwestorów przyciągnęły jedynie informacje docierające

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź