Komentarz PLN: Niska aktywność na rynku PLN pod koniec tygodnia

Komentarz PLN: Niska aktywność na rynku PLN pod koniec tygodnia

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji na mocniejszych poziomach. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1765 PLN za euro, 3,3549 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4748 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,431% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na polskich aktywach nie przyniosło większych zmian, gdzie aktywność inwestorów pozostawała ograniczona z uwagi na święto w USA (i dzisiejszą skróconą sesję). Same nastroje wokół PLN i polskiego długu pozostają jednak optymistyczne – złoty stabilizuje się w rejonie 1,5-miesięcznych maksimów, a dług kieruje się na kolejne rekordowe poziomy. Lokalnie inwestorzy czekają na zaplanowaną dzisiaj publikację struktury PKB w III kw., a w szerszym ujęciu głównie na decyzję RPP w zakresie stóp procentowych, która będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu. Wczoraj poznaliśmy informację nt. głosowania podczas posiedzenia w X, okazało się, iż obniżka o 50pb. przeforsowana została głosem decydującym prezesa NBP. Końcówka tygodnia mijać będzie pod znakiem ograniczonej zmienności na rynkach, z drugiej strony już wczoraj wskazywałem, iż z technicznego punktu widzenia przestrzeń do dalszego umocnienia PLN w bieżącej fali jest ograniczona. Dodatkowo ostatnie godziny przynoszą nam podbicie kwotowań USD na szerokim rynku, co powiązane zostało ze spadkami na rynku ropy.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. wstępnego szacunku PKB za III kw. Odczyt z poprzedniego tygodnia pokazał nam dynamikę na poziomie 3,3% r/r wobec 3,5% r/r uprzednio. Dzisiaj natomiast poznamy szczegółową strukturę tego wzrostu, gdzie część inwestorów będzie doszukiwać się sygnałów deflacyjnych w kontekście przyszłotygodniowej RPP.

Z rynkowego punktu widzenia obraz techniczny nie uległ większej zmianie – EUR/PLN oraz CHF/PLN konsolidują, a USD/PLN nieznacznie podbił, oddalając się od wsparcia w rejonie 3,3450 PLN. W konsekwencji czeka nas najprawdopodobniej mało ciekawych handel podczas ostatniej sesji tygodnia. Układy techniczne wskazują jednak, iż kolejne sesje mogą przynieść próbę kontynuacji umocnienia PLN, m.in. wobec USD.

1 2 3 4

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Previous Przegląd poranny 28 listopada
Next PKO Bank Polski najcenniejszą marką finansową

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ropa naftowa na nowym minimum

Euro (EUR) umacnia się kolejny dzień z rzędu w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) osiągając poziom 1.2494, przed ogłoszeniem wyników aukcji operacji refinansujących (European Targeted LTRO). Europejski Bank Centralny (EBC)

Komentarze rynkowe 0 Comments

Mniej zdezorientowany rynek na korzyść USD

Dolar amerykański otrzymał solidne wsparcie ze strony danych makro w czwartek, które zdjęły z niego część sceptycyzmu skupionego wokół terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych Fed. Jednak koniec miesiąca to zawsze

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: PLN pod presją

Środowa, poranna sesja na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji po spadkowym początku tygodnia na złotym. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,0986 PLN za euro, 3,6442 PLN wobec dolara

Komentarze rynkowe 0 Comments

Fed pod lupą

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż zwrot w polityce monetarnej USA może być wydarzeniem roku na rynkach finansowych. W komunikacie po ostatnim posiedzeniu znalazło się zdanie, iż Komitet dopuszcza zmiany w

Komentarze rynkowe 0 Comments

G4 FX: jak ważne jest EUR/USD 1,05?

Bezlitosna wyprzedaż euro sprowadziła EUR/USD do 1,05 (dokładnie 1,0494), ale magia okrągłego poziomu najwyraźniej działa i „short squeeze” wyciągnął kurs w stronę 1,0640, ale wątpię, aby apetyt sprzedających się wyczerpał.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – USDJPY na kluczowym wsparciu

Poniedziałek przynosi nieznacznie osłabienie amerykańskiej waluty, po wcześniejszych dwóch tygodniach aprecjacji. Najciekawiej prezentuje się sytuacja na parze USDJPY. Za sprawą spadających rentowności obligacji USA oraz przy pomocy spadających giełd notowania

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź