Komentarz do rynku złotego

Komentarz do rynku złotego

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przebiega w spokojnej atmosferze po wczorajszym wyraźnym umocnieniu polskiej waluty w ślad za rynkiem bazowym. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1895 PLN za euro, 3,0671 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4151 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ustabilizowały się blisko 4,576% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło ok. 2groszowe umocnienie polskiej waluty w ślad za skokowym wzrostem wyceny euro na rynku. Początkowe dane z USA przemawiały na korzyść amerykańskiego dolara, jednak słowa prezesa Mario Draghiego o tym, iż przez następne dwa lata inflacja w eurolandzie pozostanie znacznie poniżej celu ECB, skutecznie zachęciły inwestorów do nabywania wspólnej waluty. W konsekwencji lepsze nastroje udzieliły się również walutom EM (w tym CEE) na bazie czego skorzystał m.in. węgierski forint czy w mniejszym stopniu korona czeska. W kraju brak było znaczących wydarzeń poza aukcja obligacji w wykonaniu MF. Resort sprzedał obligacje za 2,62 mld PLN równocześnie sygnalizując prefinansowanie już 1/5 potrzeb na rok 2014r. – sugeruje to, że podaż długu w kolejnych kwartałach może być mniejsza. W szerszym ujęciu wczorajsze wydarzenia na rynku bazowym wsparły złotego jednak kluczową figurą tygodnia i tak pozostają zaplanowane na godz. 14:30 dane z amerykańskiego rynku pracy (głównie NFP). Odczyt ten rozpatrywany będzie w ramach ewentualnego ograniczenia programu QE przez FED podczas najbliższych posiedzeń. Zakładać więc można, iż zamkniecie tygodnia na złotym zależeć będzie głównie od nastrojów rynku po tym odczycie.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego, jedynie NBP poda wartość aktywów rezerwowych w listopadzie. Dane te pozostają na ogół bez wpływu na rynek. W pierwszej fazie handlu znaczenie mogą mieć publikacje z Niemiec (zamówienia w przemyśle), jednak popołudniu wszystkie oczy zwrócone będą na ww. odczyty z USA.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze umocnienie złotego w stosunku do euro pozwoliło kwotowaniom oddalić się nieznacznie od zakresu 4,20 PLN za euro, jednak kurs w dalszym ciągu pozostaje w zakresie ok. 1,5gr od tej bariery. Mocniejszy ruch obserwowaliśmy na USD/PLN, co pozwoliło naruszyć wsparcie na 3,0768 PLN i pogłębić impuls w kierunku kolejnego wsparcia na 3,05 PLN. W przypadku zestawienia z CHF po teście 3,41 PLN polska waluta powróciła do okolic 3,4160 PLN. Koszyk Bossa PLN ponownie przetestował opór w okolicach 100 pkt.

 

 

Konrad Ryczko
analityk DM BOŚ

Previous Komu należy się trzynastka?
Next Handel ruszy po południu

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – czekając na FED

Z perspektywy rynku walutowego najciekawszym wydarzeniem tego tygodnia będzie jutrzejsze posiedzenie FED na którym zakończony ma zostać program QE3. Zanim to jednak nastąpi, inwestorzy swoją uwagę skupiać będą na decyzji

Komentarze rynkowe 0 Comments

25 p.b., czy 50 p.b. ruchu w październiku? – Raport z rynku złotego

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 8 października. Będzie ono mieć miejsce kilka dni po tym, jak Europejski Bank Centralny opublikuje szczegóły programu skupu aktywów opartych o ABS, który

Komentarze rynkowe 0 Comments

Oczekiwane zwyżki w Europie

Jej motorem może być przede wszystkim zachowanie Wall Street, gdzie S&P zyskał 0,4 proc. w poniedziałek i skierował się w kierunku rekordów hossy. Pozornie na rynkach nie dzieje się nic

Komentarze rynkowe 0 Comments

Lepsze dane

Za nami kluczowe dzisiaj dane z USA, gdzie największą uwagę przyciąga odczyt dynamiki PKB za III kw. Okazuje się on wyższy od prognoz przy największej pomocy ze strony handlu zagranicznego.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poniedziałek bez rozstrzygnięcia

Poniedziałek nie przyniósł istotnych zmian na rynkach. W pierwszej części dnia rynki akcji na świecie rosły, ale później wzrosty te wyhamowały. Rentowności amerykańskich 10-latek nieco wzrosły, ale na krótkim końcu

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ropa coraz tańsza

Początek roku na rynku walutowym upłynął pod znakiem znaczącego umocnienia wartości amerykańskiego dolara – we wtorek kurs EUR/USD spadł do poziomu 1.1849, co jest najgorszym wynikiem od marca 2006 roku.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź