Kolejny wzrost zapasów ropy w USA – raport surowcowy

Kolejny wzrost zapasów ropy w USA – raport surowcowy

Wczoraj notowania indeksu CRB spadły symbolicznie, bo o 0,07%, kończąc środową sesję na poziomie 215,89 pkt. Presję spadkową na wartość indeksu wywierały przeceniane metale, ropa WTI oraz część towarów rolnych, z kolei na plus udało się wczoraj wyjść cenom wielu pozostałych surowców energetycznych oraz notowaniom zbóż.

Zapasy ropy w USA na rekordowym poziomie

Na wykresie amerykańskiej ropy naftowej WTI niewiele się ostatnio zmieniło z technicznego punktu widzenia. Cena tego surowca znajdowała się w ostatnich dniach pod presją podaży, jednak notowania niezmiennie poruszały się w kanale konsolidacyjnym. Wczoraj testowane było jego dolne ograniczenie w okolicach 48 USD za baryłkę.

Wczorajsza presja na spadek cen ropy naftowej w USA nie dziwi, biorąc pod uwagę wczorajszą siłę amerykańskiego dolara oraz, przede wszystkim, dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

W swoim cotygodniowym raporcie, Departament Energii (DoE) podał wczoraj, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 4,5 mln baryłek. To już dziewiąty z rzędu istotny wzrost zapasów ropy w tym kraju. Jednocześnie, był on większy od oczekiwań. Wprawdzie jeszcze na początku tygodnia spekulowano, że zapasy wzrosną o 4,4 mln baryłek, jednak wtorkowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw podał, że zapasy spadły o 0,4 mln baryłek – co delikatnie rozbudziło nadzieje na zatrzymanie wzrostowej tendencji.

Tymczasem ubiegłotygodniowy wzrost oznaczał dotarcie zapasów ropy w USA do poziomu 448,9 mln baryłek. To najwyższe wskazanie od co najmniej 80 lat, czyli w całej historii gromadzenia danych dotyczących zapasów przez Departament Energii.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Niekorzystna pogoda w USA a cena pszenicy

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym tygodniu bardzo dobrze radzi sobie strona popytowa na rynku pszenicy. Cena tego zboża w USA powróciła ponad poziom 500 USD za 100 buszli. Wcześniej na tym rynku można było zaobserwować dynamiczne przeceny, które wynikały nie tylko z dużej podaży pszenicy na globalnym rynku, lecz także z siły amerykańskiego dolara. To właśnie umacnianie się USD sprawiło, że amerykańska pszenica stała się mniej konkurencyjna cenowo w porównaniu z pszenicą z Niemiec czy Francji, co wyraźnie odbiło się na eksporcie tego zboża z USA.

Jednak po zejściu notowań pszenicy poniżej 500 USD za 100 buszli, popyt nieco się ożywił. Dodatkowo, w międzyczasie zmartwieniem dla farmerów stała się bezdeszczowa pogoda na terenach uprawy pszenicy w USA. Wzbudziła ona obawy o spadek ilości i jakości wyprodukowanej w tym kraju pszenicy. Na razie nie ma szczegółowych szacunków, w jakim stopniu obecna pogoda wpłynie na zbiory – jednak jeśli będzie się ona utrzymywać, to wpływ ten może być istotny.

2

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Blok dolarowy: RBNZ ucina wyprzedaż kiwi
Next Słowa Draghiego osłabiają euro

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

W najbliższych tygodniach złoto może tanieć. Możliwy powrót do niskich poziomów z grudnia

Najbliższe tygodnie mogą przynieść spadki na rynku złota w okolice minimów z grudnia 2016 roku – przewiduje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy z Domu Maklerskiego BOŚ. Oznaczałoby to, że surowiec czeka przecena o co najmniej

Analizy surowców 0 Comments

Wyhamowanie spadku cen kakao

Przez ostatnich kilka dni notowania kakao dynamicznie spadały. Cena tego surowca w ubiegłym tygodniu spadła o ponad 6%, docierając w piątek do poziomów tegorocznych minimów. Było to wywołane zmniejszeniem obaw

Analizy surowców 0 Comments

Cena cukru w górę po informacjach z Brazylii i Tajlandii – komentarz surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych zdecydowanie dominował kolor zielony. Odzwierciedlił to indeks CRB, który wzrósł w poniedziałek o 1,02% do poziomu 283,14 pkt. We wzrostowym odreagowaniu na rynkach surowcowych pomogła sytuacja

Analizy surowców 0 Comments

Próby odbicia na złocie

Nowy tydzień rozpoczyna się spokojnie. Zarówno rynki giełdowe jak też rynki walutowe nie przejawiały zbytniej ochoty na duże zmiany. Widoczna była jednak tendencja spadkowa na dolarze. Mocno zyskiwały rynki metali.

Analizy surowców 0 Comments

Kontynuacja przeceny pszenicy – raport surowcowy

Po próbie odbicia w górę notowań indeksu CRB, wartość tego agregatu powróciła do znanego schematu spadkowego. Notowania indeksu CRB wczoraj zanotowały zniżkę o 1,11% do poziomu 280,94 pkt. Nerwowo na

Analizy surowców 0 Comments

Cena ropy WTI tuż powyżej 80 USD za baryłkę – raport surowcowy

Sytuacja na rynkach towarowych w ostatnich dniach jest rozchwiana. Po wtorkowym wzroście indeksu CRB, w środę nastąpił jego dynamiczny spadek o niemal 1% do poziomu 270,35 pkt. Po raz kolejny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź