Kolejne cięcie cen sprzedaży ropy naftowej przez OPEC – raport surowcowy

Kolejne cięcie cen sprzedaży ropy naftowej przez OPEC – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych widać było wyraźną przewagę koloru czerwonego. Spadały ceny surowców energetycznych (oprócz gazu ziemnego), metali przemysłowych i szlachetnych, a także zdecydowanej większości towarów rolnych. Indeks CRB zakończył wtorkową sesję spadkiem o 1,87% do poziomu 223,65 pkt.

Powrót cen ropy do spadków

Wczoraj liderami spadków były kawa i sok pomarańczowy, jednak na pierwszy plan wysunęła się również spora przecena ropy naftowej. Cena ropy WTI we wtorek spadła o 2,8%, schodząc tym samym poniżej 51 USD za baryłkę.

Przecena ropy naftowej nie była niespodzianką – wielu obserwatorów i uczestników rynku ropy naftowej podkreślało, że korekta wzrostowa cen ropy nie powinna potrwać długo, ponieważ brakuje fundamentalnych podstaw do tego, aby notowania tego surowca dalej pięły się w górę. W takim tonie wypowiedział się wczoraj prezes Vitol Group – największego na świecie tradera na rynku paliw. Ian Taylor podkreślił, że dopiero w drugiej połowie tego roku zrównoważą się popyt i podaż ropy naftowej na świecie. Wcześniej na rynku tym będziemy obserwować nadwyżkę, która, według szafa Vitol, może doprowadzić do kolejnego ruchu spadkowego cen ropy naftowej.

Krytyka OPEC

Jednak są też tacy, którzy przestrzegają przed zbyt dużym cięciem produkcji. Igor Seczin, prezes Rosnieftu, powiedział wczoraj podczas londyńskiej konferencji, że zbyt agresywne cięcie produkcji mogłoby doprowadzić do deficytu ropy naftowej w IV kw. tego roku. Jednocześnie Seczin zaznaczył, że Rosnieft nie ma zamiaru ograniczać wydobycia tego surowca.

Seczin skrytykował także działania OPEC, twierdząc, że kartel ten „destabilizuje” rynek ropy poprzez swoje próby utrzymania udziału w rynku. Zresztą, kolejne działania OPEC w tej kwestii widoczne były już dzisiaj: pojawiły się bowiem informacje o tym, że Arabia Saudyjska, Iran i Irak obniżyły marcowe ceny sprzedaży ropy naftowej do azjatyckich odbiorców. To ewidentny sygnał, że konkurencja pomiędzy producentami „czarnego złota” się zaostrza. To zaś dla inwestorów może oznaczać dalszą presję na spadek cen ropy naftowej.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Reakcje na raport USDA

Pesymiści przeważali wczoraj także na rynkach zbóż. Notowania kukurydzy i soi spadły o około jeden procent, natomiast pszenica została przeceniona o ok. 1,6%. Zgodnie z oczekiwaniami, wyraźniejsza zmienność cen na tych rynkach pojawiła się dopiero po publikacji comiesięcznego raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), prezentującego m.in. dane z amerykańskiego i globalnego rynku zbóż.

W powyższym raporcie USDA oszacowało zapasy pszenicy w Stanach Zjednoczonych na większe niż oczekiwano – w rezultacie notowania pszenicy skierowały się w dół. Jednocześnie, zaprezentowane liczby dotyczące zapasów kukurydzy i soi okazały się mniejsze od oczekiwań – jednak mimo to, notowania obu tych zbóż również spadły. To sygnał, że inwestorzy zwracają już większą uwagę na zbliżające się żniwa w Ameryce Południowej, które mają być obfite.

2

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Zmiana oferty lokat powitalnych
Next Szczyt blefowania o wysoką stawkę

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Pszenica najdroższa od pół roku – raport surowcowy

Poniedziałek na rynkach surowcowych był pełen emocji. Wartość indeksu CRB mocno wzrosła – o 1,73% do poziomu 258,78 pkt. Był to efekt zwyżek bardzo wielu surowców i towarów – od

Analizy surowców 0 Comments

Cena soi stabilna po wczorajszej zniżce

Wczoraj cena soi w Stanach Zjednoczonych tąpnęła w dół o 2%. Wszystko za sprawą raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w którym podano prognozę sporych zapasów soi na koniec sezonu 2015/2016.

Analizy surowców 0 Comments

Złoto trzyma się mocno

Informacje o QE w Europie nie wstrząsnęły rynkami surowcowymi – a przynajmniej nie od razu. Mimo spadku kursu EUR/USD, notowania złota utrzymują się w okolicach dzisiejszych maksimów, a więc tuż

Analizy surowców 0 Comments

Chińska zagadka ciąży notowaniom miedzi – komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Czekanie na chiński odczyt wskaźnika PMI szkodzi notowaniom miedzi • Inwestorzy odwrócili się od złota, dobry czas na zakupy? Ostatnie tygodnie nie były pomyślne dla większości

Analizy surowców 0 Comments

Greckie kłopoty a cena złota – raport surowcowy

W środę indeks CRB zanotował spadek o 0,74% do poziomu 221,99 pkt. Był to przede wszystkim rezultat spadku cen ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem indeksu CRB. Ponadto zniżkowały ceny metali

Analizy surowców 0 Comments

Mocne cięcie prognoz cen ropy przez Goldman Sachs – raport surowcowy

W ostatnich dniach na wykresie indeksu CRB sytuacja jest mało dynamiczna. Piątkowa sesja wpisała się w trwającą już kilka dni konsolidację – wartość indeksu spadła o 0,14% do poziomu 225,57

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź