Kolejna szansa na wyraźny wzrost produkcji ropy w Libii – raport surowcowy
Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych dominował kolor czerwony – indeks CRB zanotował spadek o 0,10% do poziomu 303,44 pkt. Był to rezultat kolejnego już spadku notowań większości surowców energetycznych oraz towarów rolnych.
Spadek zapasów ropy w USA
Strona podażowa wciąż była silna na rynku ropy naftowej. Było to jednak bardziej widoczne na notowaniach europejskiej ropy Brent, która została wczoraj przeceniona o niemal procent, niż na rynku amerykańskiej ropy WTI, której notowania we wtorek były stabilne. Te rozbieżności mają swoje uzasadnienie w danych fundamentalnych, które pojawiły się na rynku ropy naftowej wczoraj.
Cena amerykańskiej ropy naftowej była wczoraj nieco wspierana przez dane dotyczące zapasów tego surowca. Według raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw, w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 1,7 mln baryłek. To wprawdzie mniej niż oczekiwano na rynku, jednak sam fakt spadku zapasów wsparł byków, a dodatkowo nieoczekiwanie spadły także zapasy destylatów.
Restart libijskiego pola naftowego
Poza tym, spadkom cen europejskiej ropy naftowej sprzyjają informacje napływające z Libii, które w większym stopniu wpływają na ceny tego surowca na Starym Kontynencie, ze względu na bliskość geograficzną.
Wczoraj libijska National Oil Company poinformowała o wznowieniu działalności operacyjnej na jednym z kluczowych pól naftowych tego kraju – El Sharara. Na tym polu naftowym możliwe jest wydobycie 340 tysięcy baryłek ropy dziennie – a więc wznowienie prac oznacza w praktyce podwojenie produkcji tego surowca w Libii.
Ponowne rozpoczęcie wydobywania ropy na polu El Sharara to ważny krok w kierunku odbudowy przemysłu naftowego Libii. Od niemal roku to usytuowane na południowym-zachodzie kraju pole naftowe, wraz z ropociągami łączącymi je z portami na północy kraju, było wielokrotnie zamykane ze względu na protesty różnych grup społecznych.
Optymistyczna informacja o otwarciu pola El Sharara zbiegła się w czasie z innymi pozytywnymi sygnałami z Libii – w ubiegłym tygodniu rząd przejął kontrolę nad dwoma kolejnymi portami na wschodzie Libii i zapowiedział rychłe uruchomienie eksportu z tych portów. Obie te wiadomości mają niebagatelne znaczenie dla ogólnego obrazu przemysłu naftowego w Libii, ponieważ mogą przełożyć się na skokowy wzrost produkcji i eksportu ropy z tego kraju.
Wzrost produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej
Spadkom notowań ropy naftowej teoretycznie sprzyjają także informacje z Arabii Saudyjskiej. Jak wynika z najnowszych szacunków, w czerwcu kraj ten produkował 9,78 mln baryłek ropy dziennie. To wzrost względem maja, kiedy to produkcja arabskiej ropy wynosiła 9,705 mln baryłek ropy dziennie.
Niemniej jednak, na ogół popyt na ropę naftową w samej Arabii Saudyjskiej jest większy w czerwcu niż w maju (większe zapotrzebowanie na energię elektryczną), więc dodatkowa podaż może być wchłonięta na rynku wewnętrznym.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję – raport surowcowy
Indeks CRB zakończył wtorkową sesję w miarę neutralnie – spadek wartości indeksu wyniósł 0,17% i był relatywnie niewielki, biorąc pod uwagę ostatnią dużą zmienność wartości tego indeksu. Wczorajszy ruch był
Produkcja ropy w USA pozostanie duża – raport surowcowy
Podczas wtorkowej sesji notowania indeksu CRB kontynuowały długoterminowy ruch na południe. Wartość indeksu spadła o ponad procent, docierając do poziomu 273,90 pkt. Zniżka ta była rezultatem przede wszystkim spadku cen
Złoto poniżej 1200 USD za uncję – raport surowcowy
W piątek na rynkach towarowych znów dominowały niedźwiedzie. Indeks CRB zanotował spadek o 0,35% do poziomu 276,34 pkt. Presję na spadek cen surowców generował przede wszystkim silny amerykański dolar –
Złoto: koniec korekty czy przystanek przed dalszymi wzrostami?
Notowania złota w drugiej połowie marca notowały dynamiczne wzrosty, stanowiące korektę w trwającym od początku roku trendzie spadkowym. W ostatni czwartek inicjatywę ponownie przejęli jednak sprzedający i od tamtego czasu
Surowce w krótkoterminowym trendzie wzrostowym
Złoto wzrosło w dniu wczorajszym po raz siódmy w przeciągu ostatnich ośmiu sesji. Wczoraj cena przebiła opór wynikający z linii tenkan sen, z kolei w dniu dzisiejszym (jak i pod
Marcowy skok importu miedzi do Chin – raport surowcowy
W piątek na rynkach surowcowych pojawiło się sporo koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wzrosły o niecałe pół procenta do poziomu 217,12 pkt., co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen ropy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!