Kolejna szansa na wyraźny wzrost produkcji ropy w Libii – raport surowcowy

Kolejna szansa na wyraźny wzrost produkcji ropy w Libii – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych dominował kolor czerwony – indeks CRB zanotował spadek o 0,10% do poziomu 303,44 pkt. Był to rezultat kolejnego już spadku notowań większości surowców energetycznych oraz towarów rolnych.

Spadek zapasów ropy w USA

Strona podażowa wciąż była silna na rynku ropy naftowej. Było to jednak bardziej widoczne na notowaniach europejskiej ropy Brent, która została wczoraj przeceniona o niemal procent, niż na rynku amerykańskiej ropy WTI, której notowania we wtorek były stabilne. Te rozbieżności mają swoje uzasadnienie w danych fundamentalnych, które pojawiły się na rynku ropy naftowej wczoraj.

Cena amerykańskiej ropy naftowej była wczoraj nieco wspierana przez dane dotyczące zapasów tego surowca. Według raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw, w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 1,7 mln baryłek. To wprawdzie mniej niż oczekiwano na rynku, jednak sam fakt spadku zapasów wsparł byków, a dodatkowo nieoczekiwanie spadły także zapasy destylatów.

Restart libijskiego pola naftowego

Poza tym, spadkom cen europejskiej ropy naftowej sprzyjają informacje napływające z Libii, które w większym stopniu wpływają na ceny tego surowca na Starym Kontynencie, ze względu na bliskość geograficzną.

Wczoraj libijska National Oil Company poinformowała o wznowieniu działalności operacyjnej na jednym z kluczowych pól naftowych tego kraju – El Sharara. Na tym polu naftowym możliwe jest wydobycie 340 tysięcy baryłek ropy dziennie – a więc wznowienie prac oznacza w praktyce podwojenie produkcji tego surowca w Libii.

Ponowne rozpoczęcie wydobywania ropy na polu El Sharara to ważny krok w kierunku odbudowy przemysłu naftowego Libii. Od niemal roku to usytuowane na południowym-zachodzie kraju pole naftowe, wraz z ropociągami łączącymi je z portami na północy kraju, było wielokrotnie zamykane ze względu na protesty różnych grup społecznych.

Optymistyczna informacja o otwarciu pola El Sharara zbiegła się w czasie z innymi pozytywnymi sygnałami z Libii – w ubiegłym tygodniu rząd przejął kontrolę nad dwoma kolejnymi portami na wschodzie Libii i zapowiedział rychłe uruchomienie eksportu z tych portów. Obie te wiadomości mają niebagatelne znaczenie dla ogólnego obrazu przemysłu naftowego w Libii, ponieważ mogą przełożyć się na skokowy wzrost produkcji i eksportu ropy z tego kraju.

Wzrost produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej

Spadkom notowań ropy naftowej teoretycznie sprzyjają także informacje z Arabii Saudyjskiej. Jak wynika z najnowszych szacunków, w czerwcu kraj ten produkował 9,78 mln baryłek ropy dziennie. To wzrost względem maja, kiedy to produkcja arabskiej ropy wynosiła 9,705 mln baryłek ropy dziennie.

Niemniej jednak, na ogół popyt na ropę naftową w samej Arabii Saudyjskiej jest większy w czerwcu niż w maju (większe zapotrzebowanie na energię elektryczną), więc dodatkowa podaż może być wchłonięta na rynku wewnętrznym.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy - spokój na rynkach po wczorajszej przecenie
Next FED raczej nie da teraz impulsu dolarowi - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynku miedzi – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB po raz kolejny zniżkowały – tym razem spadek wyniósł 0,21% i doprowadził notowania tego indeksu do poziomu 288,02 pkt. Zniżka ta była przede wszystkim rezultatem

Analizy surowców 0 Comments

Liczba punktów wydobycia ropy w USA najniższa od 5 lat – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB spadły o 0,79% do poziomu 223,94 pkt. W zasadzie ruch ten można uznać za odreagowanie po wcześniejszych trzech sesjach wyraźnych wzrostów. Piątkowa sytuacja na wykresie

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynkach zbóż – raport surowcowy

Wiele towarów rozpoczęło bieżący tydzień od wzrostu. Zobrazował to indeks CRB, którego wartość wczoraj zwyżkowała o 0,57% do poziomu 294,16 pkt. Na uwagę zasługiwało zwłaszcza odreagowanie cen surowców energetycznych, a

Analizy surowców 0 Comments

Przewaga podaży na rynku miedzi – raport surowcowy

Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych była wyjątkowo emocjonująca. Gospodarcze kłopoty Rosji wywołały paniczną wyprzedaż zwłaszcza na rynkach akcji w krajach rozwijających się. Dynamicznie było także na rynkach walutowych i

Analizy surowców 0 Comments

Zapasy ropy w USA – pozytywne zaskoczenie – raport surowcowy

Środa na rynkach surowcowych była dniem wzrostów. Notowania indeksu CRB zwyżkowały aż o 2,07%, docierając na koniec wczorajszej sesji do poziomu 223,58 pkt. W dużej mierze bykom pomógł słabszy dolar.

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: atak na kluczowy opór

Notowania złota testują właśnie ważny opór w okolicy 1 195 USD. Składają się na niego: • Horyzontalny opór cenowy • Zniesienie 61,8 proc. ostatniej fali spadkowej • Równość fali pierwszej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź