Kiedy pracodawca może przejąć prawa autorskie?
Prawo autorskie odnosi się do utworów, czyli każdym przejawem działalności o charakterze jednostkowym, a także ich ochroną, warunkami udzielania licencji i prawami przysługującymi autorowi. Utworami są wytwory artystyczne, jak również przedstawienia sceniczne i muzyczne.
Prawa autorskie rozróżniają się na osobiste i majątkowe. Pierwsze z nich są nierozłącznie związane z osobą twórcy i nie ulegają dziedziczeniu. Co zaś tyczy się praw majątkowych, to zgodnie z ustawą, twórca utworu ma prawo do korzystania i rozporządzania nim oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Kolejny zapis ustawy mówi jednak, że jeśli pracownik wytworzył utwór w trakcie wykonywania obowiązków służbowych względem pracodawcy, w momencie jego przekazania wszelkie autorskie prawa majątkowe przechodzą na pracodawcę, o ile ustawa lub umowa nie stanowi inaczej.
Pracownik oraz pracodawca mogą w dowolny sposób ukształtować sposób i próg autorskich praw majątkowych, poprzez adekwatne zapisy w umowie o pracę. Mogą też w tym celu spisać osobna umowę cywilnoprawną. Zasięg pól eksploatacji, w stosunku, do których doszło do zyskania praw majątkowych, jest określany poprzez szczegółową analizę zadań pracowniczych oraz zgodność obu stron.
Zgodnie z normami prawnymi przenoszenie autorskich praw majątkowych może odbywać się tylko w przypadku, gdy stworzone utwory związane są z pracowniczymi z obowiązkami pracownika wynikającymi ze stosunku pracy.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Czy prawo autorskie obowiązuje zawsze?
Praktycznie każdy wytwór intelektualny, który ma indywidualne cechy i autora musi być chroniony prawem autorskim. Daje to gwarancję, że pomysł, oryginalne rozwiązanie i twórcza praca nie zostaną powielone. Są jednak
Jakie stawki za odtwarzanie muzyki?
W zgodzie z postanowieniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zastosowano usystematyzowaną tabelę stawek za odtwarzanie muzyki w miejscach publicznych lub w czasie imprez masowych. Muszą być uiszczane przez organizatora wydarzenia,
Co z dziełami wspólnymi?
Za twórcę uważa się osobę, która pod wpływem działania intelektualnego stworzyła dzieło lub utwór. Ale co w sytuacji, gdy w procesie tworzenia uczestniczyło więcej osób? Kto wówczas uważany jest za
Czym charakteryzuje się utwór audiowizualny?
Wedle ustaleń ustawowych prawo autorskie powstało, żeby objąć ochroną utwory będące dziełem twórczym autora. Wśród nich wymienić można wytwory literatury, muzyki czy nauki. Bardzo rzadko dyskutuje się o utworach audiowizualnych.
Czy trzeba płacić za odtwarzanie muzyki?
Organizacje zbiorowego zarządzenia pobierają opłatę za odtwarzanie muzyki, z którym łączą się pożytek majątkowe. Dla przedsiębiorców istotne jest, aby do kawiarni czy restauracji dostosować odpowiednią muzykę, ponieważ wpływa ona na
Po co zawiera się umowę prawno-autorska?
Każdy twórca, który planuje przekazać, udostępniać lub kreować nowe dzieła powinien zabezpieczyć się i podpisać umowę prawno-autorską. O czym wspomnieć, aby nie zadziałać na swoją niekorzyść? Jakie elementy są najważniejsze?
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!