Kiedy najlepiej kupić euro i dolary na wakacje?

Kiedy najlepiej kupić euro i dolary na wakacje?

To oczywiste, że planując zagraniczne wakacje, należy odpowiednio wybrać moment, w którym kupimy euro lub dolary. Nie każdy ma jednak świadomość, jak pomocny w tym zadaniu może być kalendarz – uważa Piotr Lonczak, analityk walutowy Cinkciarz.pl. Zobaczcie sami.

Rynki finansowe podlegają mniejszej lub większej sezonowości. Możemy zaobserwować różne prawidłowości wynikające z upływu czasu.

Każdy giełdowy inwestor zna powiedzenie „sell in May and go away” lub pojęcie “rajdu Świętego Mikołaja”. Pierwsze oznacza, że maj często poprzedza letnie spadki. Drugie podpowiada, że grudzień jest okresem wzrostów indeksów z myślą o poprawie wyników funduszy inwestycyjnych przed zakończeniem roku.

Tak już było

Na rynku walutowym można dostrzec podobne prawidłowości. Okazuje się, że wczesna wiosna, szczególnie kwiecień oraz maj, były w ostatnich latach bardzo dobrym momentem na kupno euro oraz dolara, np. z myślą o wakacyjnym wyjeździe.

1

Opis do tabel: Tabele zawierają podsumowanie zmian średniego dziennego kursu zamknięcia dolara i euro w wiosennych miesiącach, odpowiednio w stosunku do lipca i sierpnia.

Przykład: kurs euro w kwietniu 2010 r. był o 5 proc. niższy w stosunku do lipca br. Zestawienie z lat 2010-14.

Dane Bloomberg. Opracowanie Cinkciarz.pl

Na przykład, jeżeli w latach 2010-2014 kupowalibyśmy euro w kwietniu na zaplanowane wakacje w lipcu, to aż cztery razy z rzędu wyszlibyśmy na plus (lata 2010-2013). Tylko w ub. r. było inaczej. Przez ostatnie pięć lat kurs euro w kwietniu był niższy niż w lipcu średnio o 1.6 procent.

Chociaż maj był gorszym momentem na zakup, to w porównaniu do lipca i tak zyskiwalibyśmy w latach 2010, 2011 i 2013.

Podobnie sprawy wyglądają w przypadku dolara. Tutaj jednak można było zaoszczędzić jeszcze więcej. Kurs amerykańskiej waluty był w kwietniu średnio o 4.4 proc. lepszy niż w lipcu i o 3.8 proc. korzystniejszy niż w sierpniu.

Kwiecień 2015 r. jest bardzo udany dla złotego. Jego wartość w stosunku do euro wzrosła do najwyższego poziomu od 2011 r. Przez chwilę euro spadło nawet poniżej 4 zł, co potwierdza tendencję z ostatnich czterech lat.

Jednak w przypadku dolara jest już inaczej. Kurs amerykańskiej waluty osiągnął w marcu najwyższy od 2004 r. poziom i wciąż jest stosunkowo drogi.

Planuj z głową

Do omawianych przez nas tendencji należy jednak podchodzić ze zdrową rezerwą. Bardzo silny dolar sugeruje raczej, aby spodziewać się spadków jego wartości oraz oczekiwać lepszej okazji do zakupów w kolejnych miesiącach.

Odmiennie jest w przypadku euro. Jego wyjątkowo niski kurs wobec dolara i złotego może podpowiadać, że prawdopodobieństwo odbicia z najniższych poziomów od wielu lat jest stosunkowo większe.

Ostatnie lata pokazały, że wcześniejsze planowanie zakupów walut z myślą o wakacyjnym wyjeździe, pozwalało zaoszczędzić sporo pieniędzy. Polowanie na dołki, czyli czekanie na najlepszy możliwy kurs, jest jednak bardzo trudną sztuką i rzadko kiedy kończy się sukcesem. Bezpieczniejszym podejściem jest natomiast systematyczne kupowanie walut. Można byłoby zacząć już w tym miesiącu. To pozwoli nam skorzystać z sezonowości na rynku walutowym, a w razie pomyłki uśrednimy koszty i ograniczymy ryzyko przepłacenia.

Cinkciarz.pl

Previous Spokojny start tygodnia
Next Poranny komentarz walutowy - w Chinach luzowania ciąg dalszy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wzmacniacze Hi-End — inwestycja w głębię brzmienia czy zbędny wydatek?

Zestawy stereo, w których stosowane są specjalistyczne wzmacniacze, to coraz częściej spotykany w naszych domach widok. Nic w tym dziwnego, ponieważ całkiem dobrej jakości sprzęt można obecnie nabyć, nie obciążając

Wiadomości 0 Comments

Najnowsze technologie pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii w domach

W budynkach spędzamy ok. 90 proc. naszego czasu, dlatego wybór projektu domu powinien być dobrze przemyślany. Podstawą jest funkcjonalność budynku uwzględniająca liczbę mieszkańców, ich styl życia i potrzeby. Przy wyborze projektu

Wiadomości 0 Comments

Jest zielone światło do umocnienia złotego

Stopy procentowe w Polsce w najbliższym czasie nie powinny ulec zmianie – uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego zdaniem nie ma powodów do dalszego obniżania stóp, bo gospodarka mimo deflacji rozwija

Wiadomości 0 Comments

Niższe rachunki za prąd i wyższa wartość mieszkania

Pod względem efektywności energetycznej Polska jest w Europie na szarym końcu. Zapotrzebowanie na rozwiązania, które pozwolą firmom i gospodarstwom zmniejszać zużycie energii, rośnie jednak w szybkim tempie i taka tendencja będzie się utrzymywać wraz

Wiadomości 0 Comments

W tym roku spodziewane nasilone ataki hakerskie ransomware

Atak hakerski i zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem to coraz częstsza przyczyna utraty danych zapisanych na twardym dysku komputera. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przestrzegają w tym roku przed nasilonymi atakami ransomware, które szyfrują pliki użytkownika

Wiadomości 0 Comments

Ekovoltis wspiera Centrum Nauki Kopernik w dążeniu do zrównoważonego rozwoju

Z przyjemnością informujemy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy Ekovoltis a jednym z najbardziej innowacyjnych miejsc w Polsce – Centrum Nauki Kopernik. W ramach umowy Ekovoltis dostarczy Centrum rozwiązania energetyczne wspierające jego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź