Kiedy można mówić o odpowiedzialności cywilnej?

Kiedy można mówić o odpowiedzialności cywilnej?

Każdy mieszkaniec Polski powinien posiadać odpowiedzialność cywilną. Najprościej to ujmując ponosi konsekwencje swoich czynów i potrafi przewidywać skutki różnych zachowań. Czym jeszcze jest odpowiedzialność cywilna? Do czego zmusza?

Na początek warto wyjaśnić, że w obecnie funkcjonującym prawie wyróżnić można odpowiedzialność kontraktową, która odnosi się do pokrywania odszkodowania za niedotrzymanie warunków umowy. Poza tym dość znana jest także odpowiedzialność deliktowa, która ma miejsce, gdy dochodzi do wyrządzenia szkody.

Odpowiedzialność cywilną powinna brać na siebie osoba prywatna, firma, a nawet instytucje skarbowe i urzędy państwowe. Wszystko zależy od postanowień zawartych w umowie i omówionych warunków współpracy.

Nie może zatem zaskakiwać fakt, że zarządzono ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Stanowi ono bowiem asekurację w razie spowodowania szkody i możliwą wypłatę należnego zadośćuczynienia.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous O czym pamiętać podczas pisania zażalenia?
Next Charakterystyka spółki partnerskiej

Może to Ci się spodoba

Zasiłek macierzyński i inne świadczenia mogą być wypłacane w innym kraju, niż zostały nabyte do nich prawa

Zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy mogą być pobierane w innym kraju, niż ubezpieczony nabył do nich prawa. Umożliwia to koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Każdy kraj Unii Europejskiej wymaga innych dokumentów, które

Prawo pracy 0 Comments

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Czynności sprawdzające organów podatkowych mają ograniczyć ukrywanie dochodów przez osoby fizyczne

Czynności sprawdzające w zakresie dochodów nieujawnionych mają się przyczynić do zwalczania problemu ukrywania i nieopodatkowywania dochodów przez osoby fizyczne. Takie narzędzie umożliwia badanie stanu majątkowego podatnika bez wszczynania oficjalnych postępowań podatkowych. Czynności sprawdzające

W jaki sposób pisma sądowe docierają do adresata?

Od 2009 roku funkcjonują nowe przepisy obejmujące zasady przekazywania pism sądowych. Wprowadzono udoskonalone procedury przechowywania listów na poczcie oraz wydłużono okres czekania na odbiór korespondencji. Jak aktualnie wygląda sprawa przesyłania

Czym charakteryzuje się zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to prawnie ustanowione usuwanie szkód o charakterze materialnym lub niematerialnym. Wielkość rekompensaty oraz metody spłaty zależą są od jednostkowych przypadków. W jakich sytuacjach można starać się o przyznanie zadośćuczynienia?

Pracodawcy rzadko korzystają z możliwości zawierania umów terminowych na dłużej niż 33 miesiące

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca może zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy na czas określony, a okres ich trwania nie może przekraczać 33 miesięcy. W obiektywnie uzasadnionych przypadkach są jednak możliwe odstępstwa od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź