Kiedy dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?
W zgodzie z prawem obowiązkiem wszystkich urzędników jest zachowanie tajemnicy skarbowej. To istotne i priorytetowe działanie, które chroni dane i wiadomości o obywatelach. W jakich sytuacjach następuje złamanie tajemnicy skarbowej?
Na początek warto wyjaśnić, że tajemnicę powinien zachowywać każdy urzędnik urzędu skarbowego, pracowników finansowy (szczególnie banku) lub pracujący w instytucjach państwowych czy pozostałych z dostępem do strzeżonych informacji.
Zazwyczaj złamanie tajemnicy następuje w sposób przypadkowy. Wówczas dochodzi do rozpowszechnienia niektórych wiadomości na temat podatnika, szczególnie podczas kontroli lub analizowania zeznania podatkowego.
Oczywiście mają miejsce także planowane kradzieże danych. Wtedy urzędnik podaje pozyskaną wiedzę osobom trzecim, na przykład rodzinie i najbliższym znajomym. Niestety tajemnica jest przekazywana dalej i trafia do dużego grona zainteresowanych.
Każde uchybienie rozpatrywane jest ze szczególną uwagą i ostatecznie karane. Za wyjawienie tajemnicy skarbowej grozi od dwóch do pięciu lat więzienia.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!