Kiedy dochodzi do przesłuchania?

Kiedy dochodzi do przesłuchania?

Praktycznie uczestnik lub świadek wydarzenia, w którym popełniono przestępstwo, kierowany jest na przesłuchanie. Następuje w ramach wniosku sądu lub po sformułowaniu zarzutów. Jak przebiega przesłuchiwanie podejrzanego?

Na początku każdego przesłuchania podejrzany jest informowany o swoich prawach i powinnościach oraz możliwości ewentualnej odmowy składania zeznań. Oprócz tego musi podpisać dokument jako świadectwo otrzymanych wskazówek.

Po zamknięciu formalności przesłuchanie przechodzi do części właściwej. Przede wszystkim padają pytania osobiste: imię i nazwisko, miejsce zameldowania, aktualny pracodawca, wysokość wynagrodzenia, stan cywilny, ilość potomków, stan zdrowia oraz posiadane dobra majątkowe. Później prokurator przedstawia zarzuty i prosi o odniesienie się do przytoczonej treści.

Warto wiedzieć, że jeśli zarzuty są nieprawdziwe przesłuchiwany może dołączyć wyjaśnienia oraz przedstawić swoją wersję zdarzeń. Na zakończenie wydawany jest protokół z przesłuchania, który jest skrótem z przebiegu całego spotkania.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Czy Ukraina pogorszy nastroje w dłuższym terminie?
Next Czym charakteryzuje się zażalenie?

Może to Ci się spodoba

Sprawy karne 0 Comments

Jakie obowiązki należą do sądów polubownych?

Początek sądów polubownych dotyka średniowiecza, jednak do dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Trudnią się sprawami o różnym charakterze, jednak w efekcie prowadzić mają do ugody. W jaki sposób funkcjonują sądy

Sprawy karne 0 Comments

Kto najczęściej oczekuje zadośćuczynienia?

Według przepisów zadośćuczynienie to zrekompensowanie szkód materialnych lub niematerialnych. Wysokość rekompensaty oraz warunki spłaty uzależnione są od jednostkowych przypadków. W jakich sytuacjach można starać się o wypłatę zadośćuczynienia? Zazwyczaj pokrzywdzony

Sprawy karne 0 Comments

W jakich przypadkach ponosi się odpowiedzialność cywilną?

Każdy obywatel kraju musi posiadać odpowiedzialność cywilną. Najogólniej mówiąc oznacza to, że ponosi rezultaty swoich czynów i potrafi prognozować skutki różnych działań. Czym jeszcze jest odpowiedzialność cywilna? Do czego zobowiązuje?

Sprawy karne 0 Comments

Jak wygląda praca kuratora sądowego?

W zgodzie z zapisami Kodeksu karnego decyzja sądu ma stanowić karę za popełnione czyny. Od czasu do czasu jednocześnie stosuje się dozór kuratora sądowego, który powinien kontaktować się ze skazanym.

Sprawy karne 0 Comments

Czym charakteryzuje się areszt tymczasowy?

Aresztowanie tymczasowe zachodzi w ramach postanowienia sądu. Stosowane jest w odniesieniu do podejrzanych, którzy mogą planować ucieczkę przed odpowiedzialnością, ukrywać się lub nie posiadać stałego miejsce pobytu. W jakich przypadkach

Sprawy karne 0 Comments

Kiedy dochodzi do paserstwa?

Problem paserstwa jest w Polsce doskonale znany. Większość czynów zabronionych o charakterze rabunkowym popełnia się właśnie ze względu na opcję sprzedaży pozyskanych rzeczy. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń możliwych jest wiele

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź