Jakie warunki musi spełnić singiel, aby otrzymać kredyt hipoteczny?
Osoby samotne, czyli single zaczynają być dostrzegane przez banki jako potencjalni kredytobiorcy. Nie maja oni jednak łagodniejszych warunków przy decyzji o przyznaniu zobowiązania. Często single muszą przedstawiać bankowi dodatkowe zabezpieczenie kredytu.
Sytuacja kredytobiorcy, który jest singlem wcale nie jest taka zła. W ostatnich latach banki coraz chętniej udzielają kredytów osobom samotnym, ponieważ ich dochody w większości przypadków pozwalają na jego samodzielne zaciągnięcie.
Banki krajowe nie różnicują kredytów ze względu na stan cywilny. Single, tak jak małżeństwa są objęte identycznymi procedurami kredytowymi. Dla banków liczy się przede wszystkim dochód kredytobiorcy. Przewaga wnioskodawców będących w związku małżeńskim jest większa, ponieważ ich dochody są sumowane. Dlatego małżonkom łatwiej spełnić określonych próg dochodowy i otrzymać kredyt hipoteczny. Singiel natomiast musi posiadać wyższy status materialny. Ta różnica jest równoważona, gdy weźmiemy pod uwagę zróżnicowanie kosztów utrzymania, które w przypadku singla są dużo niższe.
Zasady szacowania zdolności kredytowej są różne w każdym banku. Dlatego wartość kredytu przyznawana dla singla i małżeństwa w nich różna. Te rozbieżności mogą być duże, ponieważ wszystko zależy od sposobu szacowania kosztów utrzymania.
Kolejną kwestią jest fakt, że pary małżeńskie generują mniejsze ryzyko utraty zdolności kredytowej. Gdy jeden małżonek straci pracę to gospodarstwo domowe jest utrzymywane z dochodów drugiego i tym samym prawdopodobieństwa powstania zaległości w spłacaniu rat jest mniejsze. W przypadku osoby samotnej, gdy straci ona pracę i nie będzie miała innych dochodów, powstanie problem ze spłacalnością rat. Bardzo problematyczne dla banków jest także śmierć jedynego kredytobiorcy.
Dla niektórych banków rozwiązaniem na podwyższone ryzyko kredytowe jest ubezpieczenie na życie. Nie wszystkie banki wymagają polisy, jednak czasami status singla jest jednym z czynników, które przesądzają o wykupieniu tego ubezpieczenia.
Z początkiem roku wygasł program rządowy „Rodzina na Swoim”, który był szczególnie istotny dla singli uzyskujących małe dochody, ponieważ akceptowali oni ograniczenia związane z ceną i metrażem dotowanych mieszkań.
Na początku 2014 sytuacja ma się zmienić również na korzyść osób samotnych. Ruszyć ma kolejny program „Mieszkanie dla Młodych, do którego będą mogły się też zakwalifikować single. Dodatkowo będą im przysługiwać takie same dotacje jak małżeństwom bezdzietnym.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!