Jakie nowości w przetargach publicznych?

Jakie nowości w przetargach publicznych?

Niedawno wprowadzono poprawki w przepisach o zamówieniach publicznych. Dotyczyć powinny chociaż część procedur używanych w przetargach oraz administracji. Proponowane ustalenia stanowić mają alternatywę dla prawa ustanowionego w 2007 roku. Jakie poprawki wprowadzono do przepisów? Czy będą odpowiednie dla firm?

Przede wszystkim ustanowiono limit z 14 na 30 tys. euro, w którym panuje ustawa o zamówieniach publicznych. Celem zmiany jest ułatwienie ogłaszanych przetargów, zminimalizowanie działań o charakterze administracyjnym oraz udostępnienie większej swobody dla uczestników przetargów.

Następnie objęto opieką placówki naukowe, badawcze, akademickie, twórcze oraz artystyczne. Oznacza to, że zwolnione będą z transakcji do 200 tys. euro na usługi. Dodatkowo zgodne z prawem będzie przeprowadzenie przetargu z wolnej ręki na skromniejsze zamówienia kojarzone działaniami badawczymi.

Duży nacisk postawiono na zadania związane z zamówieniami publicznymi z tematyki kulturalnej, artystycznej i twórczej. Na pierwszym miejscu ustawiono możliwość unieważnienia zamówienia jeśli organizacja nie posiada środków finansowych oraz zniesiono konieczność składania oświadczeń o posiadanych umiejętnościach (problem artystów i twórców).

Modyfikacje służyć mają modernizacji i w dużym stopniu ułatwiać mechanizmy związane z przetargami publicznymi. Wpłyną na usprawnienie mechanizmów oraz szybkość świadczonych usług.

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Komentarz surowcowy
Next Czy pracownikowi przysługuje urlop na ślub dziecka?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Jakie cechy powinien mieć menadżer?

Duże firmy i korporacje szukają wykwalifikowanych pracowników na etaty kierownicze, którzy posiadają pożądane predyspozycje, możliwości i doświadczenie. Muszą przedstawić wszystkie referencje oraz historię kariery zawodowej. Jak mianuje się dobrego menadżera?

Mała firma 1Comments

Kiedy pracownik okazuje się nieproduktywny?

W zasadzie każdy pracodawca myślał jak poprawić produktywność swoich podwładnych. Często doskonale wypadali podczas rekrutacji, posiadali doświadczenie i kwalifikacje, ale w rzeczywistości mieli problemy z wykonywaniem obowiązku. Dlaczego tak się

Mała firma 0 Comments

W jaki sposób zwalnia się podwładnego?

Zgodnie z prawem zwolnienie podwładnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę może mieć miejsce tylko w określonych sytuacjach. Inaczej mówiąc nie zawsze przełożony może usunąć podwładnego ze stanowiska. Jak w

Mała firma 0 Comments

Czy podwładny może porzucić pracę?

Zgodnie z prawem zatrudniony w ramach umowy o pracę, który nie ma ochoty kontynuować współpracy, powinien złożyć wypowiedzenie i odczekać ustalony czas. Bywają jednak przypadki, w których pracownik porzuca swój

Mała firma 0 Comments

Jakie koszty poniesiemy z tytułu opłat środowiskowych?

Każda osoba rozpoczynająca określoną działalność gospodarczą na rynku polskim musi liczyć się koniecznością poniesienia kosztów z tytułu opłat środowiskowych. Przedsiębiorcy obarczeni podatkiem środowiskowym prowadzą działalność rolniczą, hodowlaną, leśniczą, związaną połowem

Mała firma 0 Comments

W jakim celu stosuje się czytniki RCP?

Na przestrzeni lat przedsiębiorcy starali się modernizować firmę i wprowadzać nowinki technologiczne. Są to na przykład czytniki RCP, które zdecydowanie poprawiają kontrolę podwładnych i pomogą wyłonić najgorszych. Jak funkcjonują czytniki?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź