Jakie czynności podlegają limitom podatkowym?

Jakie czynności podlegają limitom podatkowym?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub spółki, które rozliczają się za pomocą ryczałtu lub księgi przychodów i rozchodów i w zeszłym roku naruszyli określone limity obrotów w roku 2013 stracili możliwość korzystania z niektórych ułatwień podatkowych.

Uprawnienia do stosowania metody kasowej, dokonania jednorazowej amortyzacji i nakaz prowadzenia ksiąg rachunkowych są zależne od sumy uzyskanego przychodu w roku ubiegłym.

Stawki te wyrażone są w euro i w każdym roku należy je przeliczyć zgodnie z aktualnym w danym czasie kursem. Przedsiębiorcy, których obroty w ubiegłym roku nie przewyższyły określonej kwoty nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych w bieżącym roku.

Wiedzieć o tym powinni także mali podatnicy, u których przewyższenie limitu osiąganych przychodów, spowoduje stratę sprzyjających praw, w postaci możliwości kwartalnego rozliczenia podatku VAT i rozliczenia go z zastosowaniem kasy oraz możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego i opłacanie składek PIT raz na trzy miesiące.

Jednorazowy odpis amortyzacyjny, czyli zaliczenie całej wartości zakupionych środków trwałych jeden raz w koszty podatkowe, także został objęty limitem i w roku 2013 wynosi 205 tys. zł. Następną zmianą została objęta maksymalna kwota, do której przedsiębiorca może korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i limit przychodów, które uprawniają do rozliczenia ryczałtowego raz na kwartał.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Kto może prowadzić zakład okulistyczny?
Next Czy polskie gospodarstwa domowe mają możliwość oszczędzania?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Jak długo przechowywać rolki z kas fiskalnych?

Każdy przedsiębiorca, który zapisuje wszystkie działania na kasie fiskalnej musi archiwizować wszystkie wydruki fiskalne. Po jakim czasie można dokonać zniszczenia i utylizacji owych materiałów? Każdego roku zmieniany jest czas przetrzymywania

Prawo podatkowe 0 Comments

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Każda osoba, która prowadzi firmę zmuszony jest dopełniać wszystkie prawne formalności. Szczególnie wtedy, gdy chce zapisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to przymusowe tylko po warunkiem, że

Prawo podatkowe 0 Comments

Sprzedaż czy umorzenie akcji?

Wielu spadkobierców nie wie co zrobić z otrzymanymi po bliskiej osobie akcjami lub udziałami. Zazwyczaj procedura pozyskania wiąże się z podatkiem, dlatego prawie każdy zgadza się na sprzedaż przyznanych dóbr.

Prawo podatkowe 0 Comments

Nowości w ustawie o podwójnym opodatkowaniu z Norwegią

Od prawie roku funkcjonuje w Polsce przepis, który pozwala na omijanie podwójnego podatku z Norwegią. Jest to swojego rodzaju porozumienie międzypaństwowe i umożliwia połączenie podatków dochodowych. Na czym opiera się

Prawo podatkowe 0 Comments

Likwidacyjny spis z natury a samochód osobowy

Podczas nabycia samochodu osobowego czynnemu podatnikowi VAT przysługiwało limitowane prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 60%. Przez okres kilku lat przedsiębiorca wykorzystywał pojazd dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy możliwe jest przedłużenie postępowania podatkowe?

Fundamentalnym zadaniem organów podatkowych jest rozpatrywanie spraw o profilu skarbowym w ciągu jednego miesiąca. Jeśli postępowanie będzie wielowątkowe możliwe jest ustalenie nowego terminu zakończenia sprawy. Ile może trwać postępowanie podatkowe?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź