Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?
Przedsiębiorca spotyka się z wieloma problemami związanymi z prowadzeniem działalności. Jednym z nich jest wyliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin pracy. Wedle zasad płynących z Kodeksu Pracy urlop ten powinien być dostosowany do etatu na jakim pracuje zatrudniony.
Aby zatrudniony miał prawo do urlopu przede wszystkim musi pracować na warunkach umowy o pracę. Wówczas podstawą do wyliczeń staje się liczba dni stażu urlopowego. I tak pracownik, którego staż jest krótszy niż 10 lat może liczyć na 20 dni wypoczynku, jeśli natomiast przekracza 10 lat otrzymuje 26 dni urlopowych. Trzeba pamiętać, że czas nauki w szkole średniej i wyższej również zalicza się do stażu pracy.
Zatem dla przykładu pracownik, który według umowy pracuje na pół etatu i nie ma jeszcze 10-letniego stażu urlopowego powinien otrzymać 10 dni urlopowych, ponieważ:
1/2 * 20 dni = 10 dni urlopowych
(W przypadku, gdy wynik będzie połówkowy, np. 12.5 dni, wtedy zaokrąglić należy do wyższej liczby. Tutaj akurat 13 dni).
Po przeliczeniu ilości dni urlopowych należy wziąć pod rozwagę fakt, że urlop obowiązuje tylko w dni robocze. Nie ma znaczenia czy przypada w dni robocze czy święta, zawsze odliczane będą tylko dni robocze (zgodnie z 8-godzinnym systemem pracy).
Trochę inaczej sytuacja prezentuje się, gdy pracownik pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Urlop wypoczynkowy będą stanowiły dni, które wedle grafiku są dniami pracującymi dla zatrudnionego. Poza tym musi być zgodny z wymiarem godzinowym czasu pracy.
I tak zatrudniony, który nie posiada jeszcze 10-letniego stażu i pracuje na 1/2 etatu (po 4 godziny dziennie) może liczyć na:
13 * 8 godzin = 104 godziny urlopowe
104 godziny urlopowe / 4 godziny dziennie = 26 dni urlopowych
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Od przyszłego roku zmienią się zasady zatrudniania pracowników spoza UE
Rolnicy czy właściciele firm budowlanych korzystających z usług wykonawców ze Wschodu będą musieli przygotować się na zmianę przepisów. Od nowego roku zamiast oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca spoza Unii wprowadzone zostaną zezwolenia
Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?
Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich gospodarstwach domowych. Czy możemy pracować na podstawie dwóch porozumień o prace u jednego pracodawcy?
Czy można uzyskać odszkodowanie za brak poprawnego świadectwa pracy?
Po zerwaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik ma prawo rościć od pracodawcy naprawienia straty wskutek niewydania świadectwa pracy na czas
Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie
Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.
Dochodzenie odszkodowania przez dyskryminowanego pracownika
Przepisy prawa pracy surowo definiują konsekwencje za naruszanie obowiązku równego traktowania pracowników oraz osób starających się o zatrudnienie. Osoby, które były przez pracodawcę dyskryminowane mogą żądać od niego wypłaty odszkodowania.
Bezstronność to podstawa w miejscu pracy
Każdy pracodawca powinien stosować się do wytycznych umieszczonych w Kodeksie Pracy. Wśród nich jest dobre traktowanie każdego pracownika oraz akceptację i równouprawnienie. Są to podstawowe zasady niezbędne do zachowania odpowiednich
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!