Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać?
Kluczowym elementem dostosowania miejsca pracy do swoich potrzeb jest wybór wygodnego fotela komputerowego. Od funkcjonalności i jakości tego mebla zależy nie tylko zdrowie i samopoczucie, ale także twoja produktywność.
Jak wybrać krzesło do pracy przy komputerze
Wybierając krzesło, kieruj się przede wszystkim tym, ile czasu musisz na nim spędzić.
- 1-2 godziny dziennie pozwalają na swobodniejszy wybór mebla.
- 3-5 godzin będzie wymagało bardziej przemyślanego krzesła. Aby zmniejszyć obciążenie pleców, wybierz model z regulacją nachylenia i wysokości.
- Przez 5 godzin lub dłużej musisz siedzieć na krześle z ortopedycznym oparciem. Może dostosować się do pozycji ciała i zmniejszyć obciążenie pleców i stawów.
Krzesło komputerowe do domu lub biura
Standardowe krzesło biurowe pozwala na komfortowe wykonywanie czynności przy biurku bez wstawania. Zapewnia to mechanizm obrotowy. Pożądane jest, aby podstawa krzesła była metalowa, chociaż nowoczesne rodzaje tworzyw sztucznych są wystarczająco mocne, aby wytrzymać największe obciążenia. Kółka należy dobrać w zależności od tego, na jakiej powierzchni będzie stać krzesło:
- plastikowe kółka nadają się do miękkiego dywanu – będą się lepiej ślizgać;
- specjalne miękkie rolki są doskonałe, jeśli chodzi o twardą podłogę – nie hałasują, dobrze przylegają do powłoki i jej nie psują.
Regulacja wysokości siedziska
Podnośnik umożliwia podnoszenie i opuszczanie siedziska jednym ruchem dłoni. W tańszych krzesłach biurowych siedzisko podnosi się za pomocą regulatora obrotowego. W niedrogich modelach pozycję oparcia można dopasować do siebie za pomocą specjalnych śrub i uchwytów. W droższych krzesłach oparcie można zablokować w żądanej pozycji jednym ruchem ręki. Niektóre modele oferują regulację głębokości i nachylenia siedziska. Pozwala to odciążyć nogi. Zaawansowane fotele wyposażone są w mechanizm wahadłowy. W nich można w pełni zrelaksować się i odchylić do tyłu. W takim krześle podpora powinna być wykonana z wytrzymałego metalu, który podczas kołysania nie ugnie się pod masą osoby.
Podłokietniki
W większości modeli podłokietniki są sztywno zamocowane. Jeśli pracujesz przy komputerze przez wiele godzin, wybierz model z regulowanymi podłokietnikami. Synchronizacja ruchów pozwala na poruszanie się bez patrzenia od tyłu, co znacznie zmniejsza obciążenie kręgosłupa. Modele przeznaczone do gier pozwalają spędzać przy komputerze kilka godzin naraz i jednocześnie czuć się komfortowo. Montowane są na stalowej ramie, która wytrzymuje duże obciążenia. Dlatego ich masa jest większa niż zwykłych krzeseł biurowych. Często takie modele są wykonane w postaci wyścigowych foteli samochodowych. Pomaga to utrzymać prawidłową postawę. W fotelach do gier wszystko jest regulowane: od pozycji oparcia i siedziska po kąt nachylenia podłokietników i ich wysokość. Te krzesła często są wyposażone w specjalne poduszki na dolną część pleców. Wspierają kręgosłup i łagodzą napięcie mięśni pleców. Regulowane zagłówki można umieścić pod szyją lub głową. W droższych fotelach gamingowych tapicerka wykonana jest z wytrzymałej ekoskóry. Dzięki temu krzesło nie traci z upływem czasu swojego kształtu.
Na co zwrócić uwagę?
Siatkowe oparcie pod względem ergonomii nie ustępuje zwykłemu oparciu tapicerowanemu tkaniną. Siateczka jest wygodniejsza latem – przepuszcza powietrze i jest wentylowana. Zagłówek nie ma funkcji ergonomicznej. Plastikowa podstawa krzesła nie jest gorsza pod względem właściwości od metalowej. Nowoczesne tworzywo sztuczne w fotelach jest bardzo wytrzymałe. Służy przez 10 lat lub dłużej, nie jest szczególnie podatne na uszkodzenia. Wybierając krzesło do pracy warto zwrócić uwagę na materiał, jakim jest obite. Główną cechą tkaniny jest jej wskaźnik odporności na ścieranie.
Sprawdź: Ranking foteli biurowych do 1000 zł
Może to Ci się spodoba
Na czym polega leasing operacyjny? To warto wiedzieć
Leasing to jedna z form finansowania inwestycji. Na czym polega leasing operacyjny? I czym różni się on od leasingu finansowego oraz zwrotnego? W Polsce leasing zdobył popularność w latach 90.
Polska na czele wyścigu o nowe centra usług dla biznesu
Polska ma szansę osiągnąć pozycję globalnego lidera branży BPO/SSC. Pod względem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu zajmujemy pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie, a zagranicznych inwestorów przyciągają konkurencyjne koszty pracy, dostępność
Nie lubię poniedziałku – jak przełamać syndrom pierwszego dnia tygodnia
Tak naprawdę poniedziałek dla wielu z nas rozpoczyna się już w niedzielny wieczór. W innych krajach stan ten dopracował się specjalnej nazwy – „Sunday Night Blues”, a oznacza on stres
Rośnie popyt na certyfikaty jakości produktów i usług
Wiele gałęzi krajowej gospodarki znajduje się na ścieżce dynamicznego wzrostu, dlatego rośnie zapotrzebowanie przedsiębiorstw na certyfikaty, które poświadczają jakość produktów i usług, a tym samym pozwalają wyróżnić się na rynku. W
Blisko połowa firm daje pracownikom prezenty z okazji świąt wielkanocnych
Przy rekordowo niskim bezrobociu w firmach rośnie znaczenie działań motywacyjnych. Wcześniej pracodawcy dawali pracownikom prezenty niemal wyłącznie z okazji Bożego Narodzenia. Obecnie prawie połowa wykorzystuje do tego także Wielkanoc – wynika z badań
Co druga firma z sektora MSP ma problemy z płynnością finansową
W segmencie małych i średnich przedsiębiorstw, problem utraty płynności dotyka ponad połowy z nich – podkreśla Michał Pawlik, prezes Narodowego Funduszu Gwarancyjnego. Najmniejsze firmy często najdłużej czekają na pieniądze od kontrahentów i to
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!