Jak unieważnia się akcje w Polsce?
Likwidacja udziałów w Polsce przebiega w dwojaki sposób: dobrowolnie i przymusowo. Wszystkie działania w ramach tych aktywności przewiduje Kodeks Spółek Handlowych.
Konieczna anulacja akcji może mieć miejsce bez zgody ich właściciela. Nie oznacza to, iż nie otrzyma za posiadane dobra wypłaty adekwatnej do ich wartości. Proces taki może mieć miejsce na podstawie uchwały walnego zgromadzenia bądź w nieokreślonych momentach, gdzie status będzie wyczerpująco opisywał reguły likwidacji akcji. Inny rodzaj umorzenia przymusowego to umorzenie prawne, które ma miejsce w przypadku przekroczenia terminu sprzedaży dóbr konkretnego akcjonariusza.
Dobrowolna likwidacja akcji, jak samo określenie wskazuje, wiąże się z prośba inwestora owych dóbr. Dodatkowo nie zawsze obejmuje ono zadośćuczynienie w wyniku anulacji owych udziałów. Jednakże, aby dokonać owych kroków należy:
– opisać podstawę prawną owych kroków,
– określić zadośćuczynienie dla akcjonariusza bądź uzasadnić jego niewystępowanie,
– określić metodę minimalizacji majątku gospodarczego w wyniku starty konkretnych akcji.
Podsumowując, wyżej określone metody likwidacji akcji nie mogą się nakładać. Określa to, iż akcje w trybie wniesionej likwidacji nie mogą być usunięte w oparciu o przymusowe usunięcie.
Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!