Jak przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z o.o.?

Jak przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z o.o.?

Z roku na rok coraz łatwiejsze staje się przekształcanie swojej działalność gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Aktualnie na rynku jest mnóstwo firm jednoosobowych, w których to jedna osoba ponosi odpowiedzialność za wszystkie decyzje i ewentualne długi. To do niej wysyłane są nakazy sądowe i egzekucje komornicze. To często zbyt wiele obowiązków i zbyt duże obciążenie. Dlatego też wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję o zmianie swojej firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór ten ma wiele plusów, bowiem od chwili przekształcenia bezpieczny staje się kapitał prywatny właściciela, a pod ostzałem komorniczym pozostaje jedynie dobro wspólne spółki.

Jeszcze w 2011 przedsiębiorca miał dużo mniejsze pole manewru. Mógł wybrać jedną z trzech opcji przekształcenia. Oto one:

– zerwanie obecnej działalności gospodarczej i rejestracja spółki oraz przeniesienie całego wkładu,

– sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz spółki,

– wzięcie aktualnego przedsiębiorstwa jako majątek niepieniężny i przekazanie go na rzecz spółki.

Wyżej wymienione sposoby były dość nieudolne i przynosiły poważne komplikacje podatkowe. Co ważne większość umów podpisywanych na firmę traciło ważność i partnerzy biznesowi musieli podpisywać je ponownie. Całe szczęście wprowadzono nowelizacje w Kodeksie spółek handlowych, które ułatwiają całą procedurę.

Sam cykl przekształcenia firmy obliguje do wypełnienia kilka kluczowych formalności, przede wszystkim:

– stworzenie profesjonalnego biznesplanu z dodaniem orzeczenia biegłego inspektora,

– wypełnienie dokumentów świadczących o chęci przekształcenia firmy,

– wykreowanie ciała zarządzającego, udziałów, pracowników,

– spisanie statusu spółki,

– rejestracja nowej spółki i wypisanie dotychczasowego przedsiębiorstwa ze spisu,

– wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i Monitora Sądowego i Gospodarczego (ok. 1 tys. zł).

Poza tym trzeba oszacować wartość rynkową wkładu spółki, dokończyć projekt przekształcenia i załączyć sprawozdanie finansowe. Wszystkie te dokumenty zostaną drobiazgowo sprawdzone przez powołaną do tego osobę. Koszt wypożyczenia takiej osoby jest różny, ponieważ zależy od wielu czynników, co najważniejsze wycena wartości spółki, towarów, maszyn, itd. Średnio waha się od 2 do 5 tys. zł.

Mało tego trzeba udać się do notariusza (dodatkowe koszty) i zlecić zapisanie projektu, oświadczenia oraz statusu w formie aktu notarialnego. Trzeba dodać koszty spisania takowej umowy – około 0,5% wkładu spółki).

Oprócz wielu formalności i godzin spędzonych w urzędach warto skupić się na zaletach i atutach związanych z ewolucją firmy w spółkę. Warto zainteresować się nad najważniejszymi:

+ nabycie praw, na przykład do budynków lub urządzeń będących wcześniej pod opieką przedsiębiorstwa, dodatkowo przeniesienie wszelkich pozwoleń firmowych na spółkę,

+ wszelkie kredyty i długi będą pobierane tylko i wyłącznie z majątku spółki, dobra osobiste [wspólników|udziałowców pozostaną nienaruszone.

Jedynym mankamentem jest konieczność regulowania podatku od zysków oraz od wspólników. Można próbować unikać tego typu obostrzeń, ale nie zawsze udaje się tego dokonać.

Należy mieć świadomość, że dawne zadłużenia, zaciągnięte jeszcze w czasach prowadzenia firmy ciągle będą pobierane. Według polskiego prawa obowiązuje trzyletni termin odpowiedzialności za wszelkie decyzje podjęte w przeszłości, a także za wszystkie długi i odsetki. Taka sama procedura obowiązuje w sytuacji niedopełnienia zobowiązań podatkowych.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Paszport a dofinansowanie z UE
Next Jak długo przechowywać rolki z kas fiskalnych?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Czym zajmują się spółki kapitałowe?

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się w kraju spółki. Przede wszystkim dlatego, że przedsiębiorca może zdecydować się na jeden z wielu pomysłów na swój biznes. Wśród nich znajdują się spółki kapitałowe.

Spółki 0 Comments

Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?

Okres działań wojennych wspominany jest jako czas bardzo trudny i bolesny. Nie tylko dla normalnych ludzi, ale również dla przedsiębiorców. Dzień po dniu stracili swoje firmy, mienie, dobytki całego życia.

Spółki 0 Comments

Jak unieważnia się akcje w Polsce?

Likwidacja udziałów w Polsce przebiega w dwojaki sposób: dobrowolnie i przymusowo. Wszystkie działania w ramach tych aktywności przewiduje Kodeks Spółek Handlowych. Konieczna anulacja akcji może mieć miejsce bez zgody ich

Spółki 0 Comments

Jak działa spółka europejska?

Każdy przedsiębiorca, który ma w planach rozwój swojej działalności i przeniesienie usług także za granicę, powinien pomyśleć o założeniu spółki europejskiej. Z pewnością, aby do tego doszło należy wypełnić kilka

Spółki 0 Comments

Ograniczenie wspólnikowi dostępu do niektórych danych

Wydawać by się mogło, że wspólnicy prowadzący spółkę handlową mają do niej takie same prawa. Okazuje się, że tak do końca nie jest. Dlaczego? Według procedur podstawowym założeniem podczas otwierania

Spółki 0 Comments

Zmiany wprawie korzystne dla kobiet

W ostatnim czasie Unia Europejska zwróciła uwagę na sytuację kobiet w większych przedsiębiorstwach. Okazało się bowiem, że głownie mężczyźni obejmują kierownicze stanowiska, a członkostwo kobiet nie przekracza 10%. Komisja Europejska

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź