Jak powinni być obsługiwani klienci?
W kraju otwiera się coraz więcej przedsiębiorstw usługowych i handlowych. W dużych korporacjach o jakość i odpowiednie obsługiwanie klientów zabiegają powołane do tego osoby. Organizują kursy, zajęcia, uczą zachowań. W przypadku niewielkich biznesów często dialogi są intuicyjne. Jak w rzeczywistości należy przyjmować konsumentów?
Oczywiście sposób traktowania klienta uzależniony jest od posiadanej działalności gospodarczej oraz branży. W punktach usługowych istotne jest skupienie się na bezbłędnym zrealizowaniu usługi i radości z ostatecznych efektów.
Natomiast w firmach handlowych znaczenie ma owocna sprzedaż towaru w satysfakcjonującej cenie, dobranej do jakości i wartości. Należy poszukiwać klientów, nakłaniać do zakupu i informować o obecnych promocjach.
W kontakcie z klientami liczy się przede wszystkim komunikatywność i otwartość. Najlepiej stosować zwroty grzecznościowe, ale jednocześnie zachowywać się spontanicznie i pogodnie. Konieczna jest znajomość posiadanych produktów, wykonywanych czynności i ogólnej tematyki. Imponująca wiedza merytoryczna świadczy o rzetelności i doświadczeniu.
Nietaktowne jest prowadzenie kłótni, uparte przekonywanie do wygłaszanych racji i poniżanie. Nawet jednostkowa sytuacja może drastycznie zmniejszyć przychody. Zła opinia (szczególnie w małym mieście) szybko trafia do kupujących i przynosi niechciane straty.
Z tego względu lepiej pokojowo załatwiać sprawy, szukać kompromisu i w sposób kulturalny prowadzić rozmowy. Pojawiające się reklamacje należy rozpatrywać profesjonalnie i bez zbędnych uwag.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
1 Comment
Bartosz
01 września, 16:26