Jak podpisać umowę z biurem rachunkowym?
Podpisując umowę z biurem rachunkowym, często biuro proponuje nam swój wzór umowy. Oczywiście jako klienci mamy prawo dokonywać zmian w treści podpisywanej przez nas umowy.
Pierwszym ważnym elementem jest to, aby dokładnie określić strony umowy. Gdy umowę podpisuje osoba fizyczna, trzeba wskazać wszystkie dane osobowe w tym numer PESEL.
Gdy umowę podpisuje przedsiębiorca niezbędna jest nazwa prowadzonej działalności gospodarczej, numer ewidencji działalności gospodarczej wraz z odpisem i numer NIP lub numer KRS u spółek.
Biuro rachunkowe powinno załączyć do dokumentów odpis zaświadczenia lub certyfikatu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania usług księgowych.
Drugim krokiem jest dokładne omówienie zakresu usług, jakich oczekujemy od biura rachunkowego np. prowadzenie książki przychodów i rozchodów, prowadzenie ksiąg rachunkowych lub ewidencja sprzedaży dla potrzeb VAT.
Warto też wymóc od biura podpisanie zobowiązania do zachowania tajemnicy w zakresie informacji, jakie otrzymało w trakcie trwania umowy. Na umowie powinny zostać zawarte wszystkie obowiązki biura, aby potem uniknąć wszelkich sporów czy nieporozumień.
Następnie, trzeba określić w jakim zakresie strony współpracują ze sobą, czyli zobowiązać się do dostarczania wszystkich dokumentów i informacji koniecznych dla realizacji zlecenia w konkretnym terminie.
Umowa musi zawierać termin, w jakim określone zadania są wykonywane oraz miejsce i datę jej sporządzenia.
Ustalenie wynagrodzenia jest niezbędne i należy ustalić jego dokładną wysokość z podatkiem VAT lub bez, jak również określić termin i metodę płatności.
Ostatnim krokiem jest własnoręczny podpis obydwu stron. Ze strony biura rachunkowego, osoba podpisująca umowę powinna mieć odpowiednie pełnomocnictwa i uprawnienia.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Czy na fakturze możemy umieszczać skróty?
Przedsiębiorcy często korzystają z dodatków z powodu uzyskiwanych dochodów. Podstawą do takiego ulgowe traktowania jest faktura, jak więc prawidłowo scharakteryzować sprzedawcę i nabywcę? Tegoroczne rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym
Dlaczego warto skorzystać z internetowej obsługi księgowej?
Wielu przedsiębiorców, najczęściej młodych, ma poważne problemy z pochylaniem się nad obowiązkami księgowymi. Zwykle przekazują te zadania ekspertom i nie muszą się martwić o ewentualne błędy. W ostatnim czasie dużym
Jak zdobyć certyfikat księgowego?
Rozporządzenie Ministra Finansów opisuje, jakie wymagania należy spełnić by wziąć udział w teście z księgowości i jak przebiega procedura nadawania certyfikatu umożliwiającego pracę w biurze rachunkowym. W treści dokumentu znajdziemy
Współpraca biegłego rewidenta z biurem rachunkowym
Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z usług biura księgowego, stąd coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące współpracy biegłego rewidenta z zewnętrznym księgowym. Odpowiada na nie ekspert – Agnieszka
Jakie pytania na egzaminie księgowego?
Każda osoba, która planuje pracować w biurze rachunkowym musi spełnić przynajmniej kilka podstawowych warunków. Są one umieszczone w rozporządzeniu Ministra Finansów i powinny być bezdyskusyjnie przestrzegane. Za podstawę uważa się
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
Wybór dobrego biura rachunkowego ułatwi nam zarządzanie firmą i przyczyni się do obniżenia stresu wywołanego obawą o ewentualne niezawinione przez nas błędy. Jak jednak dokonać go, aby nie żałować podjętej
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!