Jak płacić mniejszy kredyt hipoteczny?
Coraz więcej kobiet kupuje franki szwajcarskie w Internecie, aby obniżyć comiesięczną ratę kredytu hipotecznego zaciągniętego w tej walucie. Dzięki temu mogą zaoszczędzić na jednej racie od 70 złotych w górę. Z analizy serwisu Walutomat.pl wynika, że w porównaniu do ubiegłego roku, aż dwukrotnie wzrosła liczba kobiet kupujących w Internecie szwajcarską walut, a wartość wymian we frankach i euro wzrosła blisko trzykrotnie.
W Polsce obecnie ponad 700 tys. osób zadłużonych jest we frankach szwajcarskich i blisko 300 tys. osób w innych walutach, głównie w euro. Od chwili wejścia w życie ustawy antyspreadowej (uwalnia kredytobiorców od kupna waluty na spłatę kredytu po wysokich kursach bankowych) coraz więcej kredytobiorców stara się obniżyć swoje comiesięczne zobowiązania i kupuje waluty w internetowych serwisach wymiany walut. Kupując franki na spłatę rat kredytu hipotecznego poza bankiem można zaoszczędzić łącznie kilkadziesiąt tysięcy. Jak szacują eksperci walutowi z tej możliwości skorzystało już około 150 tys. osób posiadających walutowy kredyt hipoteczny. Rok wcześniej był ich około 75 tys., więc tendencja jest wzrostowa.
Franki ulubioną walutą kobiet
Co ciekawe, to właśnie kobiety, kupują więcej walut, niż rok temu na spłatę swojego kredytu. Z danych serwisu Walutomat.pl wynika, że na początku bieżącego roku kobiety stanowiły już 25 proc. użytkowników serwisu. W porównaniu do analogicznego okresu z 2012 roku, 120 proc. więcej kobiet zaczęło korzystać z usług serwisu, a najczęściej kupowaną przez nie walutą są franki szwajcarskie, przeznaczane na spłaty kredytów hipotecznych. Mężczyźni częściej wymieniają euro ze względu na wyjazdy zagraniczne, służbowe i prywatne, rozliczenia w obcych walutach oraz spłaty kredytów.
– Ponad 5 lat temu zaciągnęłam kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, wówczas była to bardzo korzystna oferta. Rata kredytu była znacznie niższa, niż w przypadku kredytu w złotówkach. Jednak kolejne lata nie były już tak optymistyczne, kurs szwajcarskiej waluty rósł a z nim i wysokość comiesięcznych rat– mówi Magda Kowalik mieszkanka Poznania. – Aby zmniejszyć koszty od roku kupuję walutę na własną rękę w sieci i dzięki temu oszczędzam około 70 złotych miesięcznie– dodaje.
Dlaczego warto kupić walutę w sieci na spłatę kredytu?
Kredyty zaciągnięte w walutach obcych, które kredytobiorca kupi na własną rękę pozwalają zmniejszyć wysokość comiesięcznej raty.
– Różnica między ceną kupna i sprzedaży franka czy euro w niektórych bankach może czasami sięgnąć nawet kilkudziesięciu groszy.Kredyt w walucie obcej wypłacany jest po kursie kupna (niższym), a spłacany po kursie sprzedaży (wyższym). Dlatego warto kupować waluty tam, gdzie ich kursy są najniższe lub gdzie możemy sami ustalić własny kurs kupna lub sprzedaży franków czy euro. W ten sposób w skali roku, w zależności od wysokości raty, możemy zaoszczędzić kilkaset złotych – wyjaśnia Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl
Jak spłacać kredyt walutowy?
W większości banków wystarczy podpisać aneks do umowy, aby móc spłacać kredyt bezpośrednio w walucie, w jakiej został zaciągnięty. Aneks zaczyna obowiązywać z chwilą jego podpisania lub po 14 dniach (w zależności od banku). W przypadku jeśli kredytobiorca z jakiegoś powodu nie przeleje obcej waluty na konto w określonym czasie, wówczas bank pobierze pieniądze z konta złotowego, tak jak to robił wcześniej i przewalutuje kwotę raty po własnym, bankowym kursie wymiany.
Gdzie najtaniej można kupić waluty?
– Wymiana bezpośrednia w Internecie opiera się na innych zasadach niż w przypadku banku czy kantoru. Tutaj transakcje kupna i sprzedaży walut odbywają się bezpośrednio między kupującymi a sprzedającymi walutę. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Transakcje takie nie mają limitów kwotowych (można wymienić jednego dolara, jak i kilka milionów dolarów jednorazowo), a co najważniejsze wszyscy użytkownicy platform bezpośredniej wymiany walut mogą proponować własne kursy, po jakich chcą kupić lub sprzedać walutę – mówi Marta Bartoszczyk z serwisu Walutomat.pl. – Oznacza to, że nikt prócz samych zainteresowanych transakcją wymiany nie ingeruje w oferowane kursy walut – dodaje.
Platforma bezpośredniej wymiany walut w internecie (np. Walutomat) pobiera jedynie niewielką prowizję od transakcji – nie jest to spread, ale opłata za skorzystanie z systemu, który został specjalnie zaprojektowany, aby takie transakcje mogły odbywać się w Internecie, gwarantując ich pełne bezpieczeństwo.
Co warto podkreślić, platformy wymiany walut takie jak Walutomat.pl umożliwiają składanie zleceń wymiany 24 godziny na dobę i bez konieczności udania się do kantoru czy banku. Każdą transakcję można przeprowadzić z dowolnego miejsca (biuro, dom, hotel), o dowolnej porze, również w dni wolne od pracy i w święta.
Na co trzeba zwrócić uwagę?
Dla osób kupujących waluty w Internecie najważniejsze jest bezpieczeństwo, kurs walut oraz zyski. Co czwarty badany przez serwis Walutomat.pl docenia całodobową dostępność do tej usługi, a co piąty szybkość transakcji oraz darmowe przelewy (20 proc.). Poza korzyściami finansowymi istotny jest również krótki czas realizacji transakcji. Z analizy serwisu Walutomat wynika, że co czwarta wymiana zawierana na tym portalu trwa krócej niż 10 sekund, a trzy na dziesięć zleceń zrealizowane są w ciągu minuty.
Kto kupuje waluty?
Z danych publikowanych przez kantory i platformy internetowe widać rosnącą popularność wymiany walut online, np. liczba użytkowników Walutomatu, w stosunku do stycznia 2012 roku, wzrosła dwukrotnie i obecnie blisko 70 tys. osób i firm regularnie korzysta z tego rozwiązania. Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat wynika, że blisko 40 proc. Polaków w wieku 15 lat i więcej wymienia waluty, a wiec jest to ponad 12,5 mln osób. Częściej robią to osoby z wykształceniem wyższym (62 proc.), co drugi mieszkaniec miast powyżej 100 tys. ludności oraz osoby do 50 roku życia (45 proc.).
Zaskakujące wyniki przyniosły styczniowe badania klientów platformy Walutomat – w ciągu roku dwukrotnie wzrosła liczba kobiet korzystających z usług tej platformy. Kobiety mają też swoją ulubioną walutę – franka szwajcarskiego. W kontekście celów, dla których najczęściej kupujemy waluty obce informacja ta jest jeszcze ciekawsza, ponieważ najczęściej waluty wymieniają kredytobiorcy, spłacający kredyt walutowy.
Jakie waluty wymieniają Polacy?
Najczęściej wymienianymi walutami są euro i dolary (gównie firmy i osoby często podróżujące za granicę lub zarabiające w tej walucie) oraz franki szwajcarskie i funty brytyjskie.
dotPR
Może to Ci się spodoba
5 lat rękojmi za wady budynku
25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta, która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady. Oznacza to, że osoby kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym będą miały 2 lata więcej
W Gdańsku nowe mieszkania rywalizują z używanymi
Eksperci Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że w Gdańsku coraz wyraźniejsza staje się rywalizacja rynku wtórnego i pierwotnego. Sprzyja jej duża dostępność ofert, które można kupić z dopłatami w ramach
Kongres mieszkaniowy „Dni dewelopera” wypracował rekomdenacje dot. rozwoju polskich miast
Przedstawiciele instytucji państwowych, samorządów, eksperci oraz uczestnicy rynku deweloperskiego spotkali się we Wrocławiu, aby podczas konferencji Kongres Mieszkaniowy – Dni Dewelopera wspólnie kreować przyszłość mieszkaniową Polski. Wynikiem rozmów są rekomendacje
Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?
Każda gmina indywidualnie ustala wysokość opłat z podatek od nieruchomości. Pierwsza rata podatku od nieruchomości musi zostać zapłacona każdego roku do dnia 15 marca. Podatek od nieruchomości obowiązuje użytkowników gruntów
Gdy kupujesz mieszkanie po 50-tce
Chociaż małe i tanie osiedla najczęściej j przyciągają osoby, które są dopiero na początku swojej drogi życiowej, nic nie stoi na przeszkodzie, by o zakupie własnego mieszkania w takim miejscu
Pod koniec sierpnia program Mieszkanie dla Młodych obejmie także rynek wtórny i spółdzielnie. Ożywi to rynek w mniejszych miastach
Jeszcze w tym miesiącu zaczną obowiązywać zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Z państwowego dofinansowania będzie można skorzystać, kupując lokal na rynku wtórnym lub od spółdzielni. To dobra informacja dla mieszkańców mniejszych miast, gdzie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!