Jak kształtuje się polska gospodarka
W ostatnich latach sytuacja gospodarcza Polski jest w znacznym stopniu uzależniona od sytuacji w sferze euro. W najbliższej perspektywie, gospodarka naszego kraju powinna odczuć wyraźne polepszenie.
Ostatnimi czasy sytuacja gospodarcza w Polsce nic sobie nie robi ze spadku PKB w krajach Europy zachodniej a jej wzrost został zanotowany na poziomie 4,3%. Polska gospodarka nie zwalnia, jednak zagadką jest skala spadku tempa gospodarczego.
W ubiegłym roku nawet najwięksi pesymiści nie śmieli prognozować spadku PKB większego niż 2,5%. Mogliśmy przypuszczać, że niezbyt pozytywne zapowiedzi rządu miały na celu stworzenie dogodnego punktu wyjścia do wprowadzenie niezbyt popularnych zmian w zakresie reformy systemu emerytalnego. Dobra sytuacja w ostatnich latach utrzymywała się nawet wtedy, gdy popyt krajowy ulegał osłabnięciu, wówczas na pomoc przyszedł mu eksport, którego dynamika znacznie wzrosła. Spadek dynamiki popytu krajowego zamortyzowało też osłabienie złotego, czego skutkiem był wzrost konkurencyjności wyrobów polskich na rynku zagranicznym.
Ostatnie dane, dotyczące wzrostu dynamiki sprzedaży detalicznej, wskazują, że w związku ze spowolnieniem wzrostu w strefie euro, spadek dynamiki euro będzie skompensowany przez poprawę popytu krajowego.
Spadek tendencji spożycia publicznego będzie trwał nadal tak, jak dzieje się to od dłuższego czasu. Do tej pory regres ten był ratowany przez w miarę przyzwoite spożycie indywidualne.
W ostatnich latach głównym motorem wzrostu PKB była dynamika inwestycji. Nie ma jednak pewności, jak w dalszym ciągu będzie się kształtować stan naszej gospodarki. Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy i prowadzona przez banki restrykcyjna polityka kredytowa wpływa na popyt wewnętrzny. Na większe wydatki ze strony kasy państwowej też nie mamy co liczyć.
Podobnie rzecz ma się w przypadku inwestycji. Spadek wydatków państwa spowodowany oszczędnościami budżetowymi po Euro 2012 wpłynął na spowolnienie gospodarcze, co nie motywuje inwestorów prywatnych.
Zauważalne obecnie spowolnienie było nieuniknione. Wiele zależy od kształtowania się rynku euro, gdzie sytuacja nie jest najlepsza. Nadzieje pokładamy w wewnętrznej sile gospodarki.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
W Polsce jest za dużo lotnisk. Wiele z nich może mieć problemy z rentownością
W Polsce tylko trzy województwa nie mają swojego lotniska. Choć wszystkie porty łącznie odprawiły w ubiegłym roku ponad 30 mln osób, to tylko siedem z nich powyżej miliona. Ze względu na mniejszy popyt
Polski sektor bankowy ma jedne z najmniejszych aktywów w UE w stosunku do PKB. To oznacza słabsze możliwości finansowania rozwoju gospodarki
Polski system bankowy jest sprawny i nowoczesny, ale w stosunku do wielkości gospodarki ma na tle innych europejskich krajów niewielkie aktywa. Dodatkowe obciążenia, zarówno podatkowe, jak i związane z potencjalnymi rozstrzygnięciami w sprawie kredytów frankowych
Polskie miasta rozwijają ekologiczny transport
Z pomocą unijnych środków kilkadziesiąt polskich gmin i samorządów zainwestuje w proekologiczny transport miejski. Według założeń resortu rozwoju do 2021 roku po polskich drogach ma jeździć około tysiąca elektrycznych autobusów. Miasta widzą
76 proc. przedsiębiorców odczuwa niepewność związaną z działaniami rządu
Połowa przedsiębiorców negatywnie ocenia możliwości prowadzenia biznesu w tym roku – wynika z badania Konfederacji Lewiatan. Jedną z najczęściej wymienianych barier jest niepewna sytuacja gospodarcza i polityczna. Może to wpłynąć na ostateczne decyzje inwestycyjne
Wzrost PKB utrzyma się w tym roku na poziomie ok. 3,5 proc
W najbliższych kwartałach wzrost PKB Polski powinien utrzymać się na poziomie ok. 3,5 proc. – prognozuje ekonomista Ignacy Morawski. Naszą gospodarkę stymulować będzie przede wszystkim wprowadzenie programu „Rodzina 500 plus”.
Wzrost gospodarczy na świecie i w UE nabiera tempa
Dane płynące zarówno z gospodarki strefy euro, jak i amerykańskiej są wyższe od oczekiwań. To jednak nie przekłada się na szybszy wzrost płac, a więc i cen. Jak podkreśla analityk Templeton Asset Management TFI,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!