Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

Oświetlenie – jak zrobić, by było najlepiej? Co się zmienia w podejściu Polaków w ostatnich latach? Jakich błędów nie popełniać? Kształt i działanie instalacji świetlnej ma duże znaczenie jeśli chodzi o wygląd danego pomieszczenia.

Każde, najlepiej nawet urządzone wnętrze, może stracić urok, gdy będzie źle oświetlone. Warto dołożyć wszelkich starań i odpowiednio zadbać o ten aspekt mieszkania. Zacząć należy od odpowiedzi na kilka pytań: co właściwie oznacza dobre lub złe oświetlenie? Jak je zaplanować i jak zbudować? Jakie rozwiązania cieszą się ostatnio powodzeniem? Jakich błędów unikać?

Czym jest dobre oświetlenie?

– Dobra instalacja świetlna cechuje się kilkoma właściwościami, dzięki którym nie odczujemy specjalnego przejścia z użytkowania światła dziennego na rzecz sztucznego – zauważa Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. Sztuką jest takie uzupełnienie braków światła dziennego, by pomieszczenia nawet po zmroku były dobrze oświetlone. – Stąd instalacja elektryczna powinna być w silnej relacji ze stopniem doświetlenia światłem dziennym. Przekłada się to oczywiście na odpowiednią liczbę źródeł światła w danym pokoju – dodaje Sadowska.

Ale planując instalację świetlną trzeba zwrócić uwagę także na inne detale, jak na przykład na kwestię rozmieszczenia włączników. Powinny one być z jednej strony łatwo dostępne, a jednocześnie logicznie rozmieszczone, by włączenie odpowiedniego światła nie nastręczało domownikom problemu. – Lepiej unikać błędów związanych z ulokowaniem włączników w miejscach trudno dostępnych czy też zastawionych meblami – mówi Anna Sadowska. Włączniki powinny być umieszczone przy wejściu, na takiej wysokości, by domownikom wygodnie było z nich skorzystać.

Doświetl zakamarki

Według ekspertów firmy urzadzamypodklucz.pl, w ostatnim czasie coraz większym powodzeniem cieszą się dodatkowe źródła światła, które często – oprócz tego, że mają rozjaśniać pomieszczenie – są elementem dekoracji pokoju. Oczywiście podstawą jest ogólne oświetlenie, ale jedna górna lampa to zdecydowanie za mało, w większości pomieszczeń niezbędne będą dodatkowe punkty świetlne.

Coraz więcej osób montuje więc np. oświetlenie wokół luster, czy punkty świetlne w zakamarkach pokoju. – Wiąże się to z pewną zmianą w myśleniu o świetle jako jedynie praktycznym rozwiązaniu – podsumowuje ten trend Anna Sadowska. Takim praktycznym rozwiązaniem jest też jeden główny wyłącznik światła zamontowany przy drzwiach wejściowych. Możemy mieć wówczas gwarancję, że wyłączyliśmy wszystkie światła w mieszkaniu.

Urządzający mieszkania mają coraz więcej możliwości jeśli chodzi o różne rozwiązania technologiczne. Na popularności zyskują np. węże LED, które z jednej strony pozwalają doświetlić trudno dostępne miejsca, z drugiej zaś stanowią dodatkową ozdobę w pomieszczeniu. Na dodatek są raczej bezawaryjne i zużywają relatywnie niewiele energii elektrycznej. – Dzięki takim pomysłom możemy wyeksponować niebanalne elementy wystroju naszych wnętrz takie jak: obrazy, płaskorzeźby, fotografie czy roślinność. Odpowiednie oświetlenie dekoracyjne pozwoli na wydobycie walorów tychże – dodaje Anna Sadowska.

Światło kreatorem nastroju

Znaczenie mają także natężenie i barwa światła, bo to one tworzą klimat danego pomieszczenia gdy za oknem jest już ciemno. Dysponując w jednym pokoju wieloma źródłami światła możemy regulować w nim nastrój. Jasne światło pobudza do pracy i pomaga w skupieniu, z kolei stonowane sprzyja relaksowi. Kinomani powinni zadbać o odpowiednie oświetlenie współgrające z ich kinem domowym, by oglądanie filmów było komfortowe.

Umiejętne operowanie światłem to połączenie logicznie zaplanowanej instalacji oraz przemyślanego rozmieszczenia poszczególnych źródeł światła. Taka instalacja dobrze doświetli nasze mieszkanie, będzie łatwa w obsłudze (włączanie i wyłączanie pojedynczych lamp czy żarówek) i będzie miała walory dekoracyjne. Forma poszczególnych źródeł światła powinna być dopasowana do stylu urządzenia danego pomieszczenia.

Marcin Krasoń, Home Broker
Anna Sadowska, urzadzamypodklucz.pl

Previous Utrzymanie mieszkania drożeje pomimo deflacji
Next Przegląd poranny 17 marca

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Zakup mieszkania krok po kroku

Nabycie mieszkania to skomplikowana operacja, niedostateczne do niej przygotowanie może spowodować niepotrzebny stres i wydłużyć cały proces. Home Broker podpowiada co zrobić, by całość przeprowadzić sprawnie i bezboleśnie. 1) Wyznacz

Nieruchomości 0 Comments

Drgania warszawskich cen

Na warszawskim rynku ceny nowych mieszkań na ogół korygowane są w górę. W mieszkaniówce mamy przyspieszenie. Rośnie liczba rozpoczynanych budów i wydawanych pozwoleń. Warszawa to największy plac budowy w Polsce.

Nieruchomości 0 Comments

Polski rynek nieruchomości wtórnych – raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera – maj 2014

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, kwiecień przyniósł niewielkie zmiany na rynku nieruchomości wtórnych. W porównaniu z zeszłym miesiącem średnia cena ofertowa wzrosła o 0,5%.Wśród kupujących rośnie

Nieruchomości 0 Comments

Ubezpiecz mieszkanie na święta

Wraz z początkiem grudnia rozpoczyna się okres przygotowań do świąt. W sklepach można już znaleźć świąteczne dekoracje, a w radiu słyszymy więcej charakterystycznych melodii. Część z nas już od dawna

Nieruchomości 0 Comments

Mieszkanie bezczynszowe, ale obowiązki jak przy domu

W Warszawie i okolicy coraz więcej deweloperów sprzedaje mieszkania bezczynszowe. Co to pojęcie oznacza? Czy rzeczywiście koszty utrzymania takiego mieszkania są niższe i na co należy zwrócić uwagę? Home Broker

Nieruchomości 0 Comments

Wyniki sprzedaży kredytów MdM w kwietniu

Prawie 36 mln zł wyniosła w kwietniu kwota dopłat uzyskanych przez kupujących beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych. Rynek z umiarkowanymi emocjami oczekuje zmian w programie, które mają głównie zwiększyć dostępność

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź