Ile wyniesie ryczałt samochodowy w 2013 roku?

Kiedy pracownik eksploatuje{ samochód do sprawniejszego wykonywania swoich powinności może utrzymywać ryczałt samochodowy. Prawo jasno wyjaśnia sytuacje, w których pracodawca jest do tego zmuszony.

Na początek trzeba uściślić czym w w zasadzie jest wyżej wymieniony ryczałt samochodowy. Otóż jest to dodatek za eksploatację własnego pojazdu w celach służbowych. Reguła obowiązuje samochody osobowe, ale nie tylko. Wszelkie informacje zostały zamieszczone w ustawie sprzed 11 lat.

Wszystkie dodatki za kierowanie samochodu wpisywane są w koszty prowadzenia firmy. Natomiast dla zatrudnionego są częścią podstawowego wynagrodzenia, w związku z czym należy opłacić podatek zależny od wysokości dopłaty.

Ryczałt samochodowy jest opłacany tylko wówczas, gdy pracownik korzysta z osobistego środka lokomocji w celach służbowych. Na przykład jest przedstawicielem handlowym i własnym samochodem jeździ do klientów.

Dodatek ten wypłacany jest systematycznie, raz w miesiącu i jego kwota to równowartość kosztów eksploatacji samochodu i mierzona jest na podstawie kilometrówki. Aby móc starać się o ryczałt należy dostarczyć wniosek do swojego pracodawcy. W dokumencie powinno się zapisać następujące wiadomości:

– okres użytkowania swojego samochodu do celów służbowych,

– dane pojazdu: nr rejestracyjny, pojemność silnika, marka,

– liczba dni w miesiącu, w których środek lokomocji będzie eksploatowany,

– dane adresowe wnioskodawcy i przełożonego.

W roku 2013 ustalona wartość kilometrówki pozostała niezmienna (od sześciu lat jest taka sama) i dla samochodu osobowego wynosi około 0,5214 zł/km.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku
Next Czym jest fundusz mieszany?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Jak zamortyzować samochód wniesiony do kapitału spółki?

Wspólnicy spółki partnerskiej mogą wnieść do majątku spółki prywatnych aut. Są zobowiązani jednak wyliczyć ich wartość początkową oraz dokonać wpisu do ewidencji środków trwałych. Czy na podstawie dowodu zakupu samochodu

Prawo podatkowe 0 Comments

Amortyzacja domku kempingowego

Jeżeli dla celów prowadzonej działalności gospodarczej osoba nabywa domek kempingowy nie jest on jednorazowo wliczany do kosztów uzyskania przychodów, lecz, jako środek trwały ulega amortyzacji. Określając indywidualne stawki przedsiębiorca może

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy możliwe jest przedłużenie postępowania podatkowe?

Fundamentalnym zadaniem organów podatkowych jest rozpatrywanie spraw o profilu skarbowym w ciągu jednego miesiąca. Jeśli postępowanie będzie wielowątkowe możliwe jest ustalenie nowego terminu zakończenia sprawy. Ile może trwać postępowanie podatkowe?

Prawo podatkowe 0 Comments

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

Prawo podatkowe 0 Comments

Kto odpowiada za zgodność formularza CIT -8?

Osoba, która podpisze się pod formularzem, świadczy o poprawności danych w nim opisanych. Nie każdy ma predyspozycje do wykonania takiego zadania. W sektorze spółek kapitałowych podmiotem upoważnionym do podpisywania CIT

Prawo podatkowe 0 Comments

Branża elektroniki użytkowej szczególnie narażona na oszustwa podatkowe

Firmom z branży elektroniki użytkowej brakuje narzędzi, które umożliwiłyby im ochronę przed oszustami wyłudzającymi VAT. Ze względu na konsekwencje prawne i finansowe, jakie wiążą się z udziałem w karuzeli podatkowej, nawet nieświadomym, unikają więc

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź