Ignorancja w sprawie Grecji to nie siła

Ignorancja w sprawie Grecji to nie siła

Rozstrzygnięcie problemu Grecji

W ubiegłym tygodniu najważniejszą kwestią był spadek zysków w związku z doniesieniami z Grecji. Para EUR/USD wydawała się reagować na te doniesienia, jednak apetyt na ryzyko i para EUR/CHF zasadniczo przez cały tydzień umacniały się, a ewentualne potknięcia na tej drodze były niewielkie.

Trudno określić, czy jeszcze przed północą (innymi słowy, przed weekendem) poznamy rozstrzygnięcie tego problemu, czy też kwestia ta zostanie uzgodniona podczas weekendu, jednak ostateczny termin na dojście do jakiegokolwiek porozumienia jest bardzo krótki – będzie to maksymalnie jeden tydzień.

Założenie podstawowe: zostanie osiągnięte porozumienie, co odczują przede wszystkim greckie aktywa i być może para EUR/CHF (dalsze umocnienie), jednak nie wpłynie to w istotny sposób na EUR. Z dobrych wiadomości: rynek może znienacka sobie przypomnieć, dlaczego w ogóle od ubiegłego lata sprzedajemy euro, tj. uświadomi sobie rozbieżności w polityce pieniężnej poszczególnych krajów.

W przypadku odwrotnym, tj. całkowitego fiaska rozmów i przy wyraźnych oznakach, że Grecja i EUR chcą sprawdzić, jakie będą konsekwencje i warunki dla Grecji, możemy przekroczyć próg przepaści. Taki scenariusz byłby znacznie bardziej negatywny dla euro w ujęciu krótkoterminowym, a jego skutki odczułyby dość szybko przede wszystkim takie pary, jak EUR/CHF i EUR/JPY.

Wystąpienie Yellen ma zasadnicze znaczenie

Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Janet Yellen, w swoim półrocznym wystąpieniu w Kongresie we wtorek i w środę najprawdopodobniej dołoży wszelkich starań, by nie wykluczyć żadnych możliwości dla Fed, tj. oświadczy, że termin podwyżki stóp uzależniony jest od napływających danych. Jednak przekazywanie wytycznych na przyszłość to obecnie spacer po wyjątkowo cienkiej linie, ponieważ zbliżamy się do punktu, od którego Fed będzie zmuszona do podwyższenia poziomu stóp po raz pierwszy (pod koniec tego roku). Prędzej czy później Fed będzie musiała „podjąć wcześniejsze zobowiązanie” i przejść do działania.

Oczekiwania rynku wobec Fed są nadal wyjątkowo łagodne i „gołębie”, a w przypadku, gdyby Yellen i inni członkowie Fed zgadzali się z tą oceną, prezes zmuszona będzie do wysłania uczestnikom rynku jednoznacznego sygnału.

Ewentualne zaskoczenie dotyczy zatem głównie agresywnej retoryki.

W naszych rozważaniach na temat polityki Fed nie należy pomijać również faktu, iż ok. 500 000 pracowników Walmart od kwietnia otrzymywać będzie znacznie wyższe pensje – powyżej stawki minimalnej. Walmart to największy amerykański pracodawca.

Czekamy na jakikolwiek nowy ruch ze strony dolara. Kolejny tydzień zakończył się bez jakichkolwiek sygnałów ze strony amerykańskiej waluty. Taka sytuacja nie może zbyt długo się utrzymać. Po wystąpieniu Yellen, o którym mowa powyżej, USD będzie musiał zdecydować się na jakiś ruch. Cios w postaci nieoczekiwanej agresywnej retoryki mógłby stanowić dobry bodziec do wyjścia par z USD z obszarów zastoju.

Wyjątkowo ostrożne i zachowawcze wystąpienie mogłoby oznaczać, że w najbliższym czasie nie będzie mowy o kluczowych poziomach kursu USD. Poziomy aktywacji wzrostu kursu USD to 1,1250 w parze EUR/USD, 1,5300 w parze GBP/USD, 1,2550 w parze USD/CAD i 0,7750 w parze AUD/USD, jak również 119,50 czy wręcz 120,00 w parze USD/JPY.

Waluty surowcowe: punkt zwrotny wyżej czy niżej? 

W ubiegłym tygodniu waluty surowcowe zasadniczo pozostawały w przedziale lub powyżej w kontekście ogólnie mocnych cen ropy. Jednak docieramy już na obszary kluczowego oporu w takich parach, jak AUD/USD (0,7850, mimo iż faktyczną nieprzekraczalną granicę stanowi poziom 0,8000) czy NZD/USD (obszar 0,7600/50), a także krytycznego wsparcia w parze EUR/NOK (8,55/8,50). Aby podtrzymać prognozy spadkowe, do czego się skłaniam, potrzebujemy rozstrzygnięcia z powrotem w niższych rejonach.

Czy w związku z porozumieniem w sprawie Grecji rynek utrzyma apetyt na ryzyko i rozpoczną się transakcje carry w odniesieniu do EUR- i CHF- względem AUD i NZD? A może rynki, w obawie przed wyższymi stopami procentowymi (w przypadku agresywnej retoryki Fed) będą dążyć do spadków w parze NZD/USD i AUD/USD? Osobiście wolałbym ten drugi scenariusz. Strategia unikania ryzyka w przypadku braku porozumienia w sprawie Grecji nie przyczyni się do umocnienia tych walut, jeżeli równocześnie apetyt na ryzyko będzie słabszy. W przypadku CAD i NOK, naturalnym dodatkowym czynnikiem będzie cena ropy.

Dzika karta w tym tygodniu: JPY

Jakiekolwiek szalone rozwiązanie problemu Grecji, czy też kolejne przyspieszenie tempa wzrostu rentowności obligacji japońskich, a także istotny zwrot w kierunku awersji do ryzyka – być może nawet połączenie wszystkich tych czynników – mogłoby spowodować znaczną wyprzedaż, a nawet załamanie w parach z JPY. Taki scenariusz nie jest bardzo prawdopodobny, jednak analiza techniczna par z JPY sugeruje, że należy się liczyć z taką możliwością.

John J Hardy, Saxo Bank

Previous Bank Pocztowy promuje lokatę z funduszem inwestycyjnym
Next Przegląd poranny 24 lutego

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Próba rozegrania mocniejszego złotego pod czynniki fundamentalne

Środowy, poranny handel przynosi lokalne odreagowanie wczorajszego umocnienia złotego, jednak kwotowania w dalszym ciągu pozostają blisko 3-tygodniowych maksimów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1900 PLN za euro, 3,0335 PLN

Komentarze rynkowe 0 Comments

Byki mają szansę na rewanż

Choć główne giełdy europejskie zakończyły wtorkowe notowania pod kreską, to można mówić o uspokojeniu nastrojów. Sporą część strat odrobiły indeksy na Wall Street. Najważniejsze z naszego punktu widzenia jest odreagowanie

Komentarze rynkowe 0 Comments

Euro pod presją przed publikacją indeksu instytutu ZEW

Euro (EUR) odbiło się wczoraj z poziomu 1.2629 do poziomu 1.2721 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD), w związku z niepokojem, wyrażonym przez amerykańską Rezerwę Federalną, odnośnie tego, że nagła

Wiadomości 0 Comments

Europa lekceważy słabe dane makro

Po poniedziałkowej, niewielkiej, korekcie w USA byki stały przed zadaniem pokazania, że to był nic nieznaczący wypadek przy pracy i drugi kwartał tego roku musi rozpocznie się dobrze. Przed rozpoczęciem

Komentarze rynkowe 0 Comments

Stabilizacja na złotym po okresie podwyższonej zmienności

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację wczorajszej stabilizacji kwotowań. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1791 PLN za euro, 3,0599 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4113 PLN

Komentarze rynkowe 0 Comments

Scandi FX: słaba inflacja z Norwegii dodaje argumentów za obniżką

Wbrew oczekiwaniom CPI z Norwegii spadł do 1,9 proc. r/r z 2 proc. w styczniu przy prognozie 2,1 proc. Norges Bank ma kolejny powód, by obniżać stopy procentowe na przyszłotygodniowym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź