Hipoteki: Polacy w ogonie Europy
Zadłużenie polskich gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych wynosiło na koniec czerwca 82,5 mld euro, o 2,3 proc. więcej niż na koniec 2013 r. Wskaźnik ten dla naszego kraju ciągle rośnie, ale w relacji do PKB zadłużenie hipoteczne Polaków wciąż jest niewysokie.
Łączne saldo kredytów hipotecznych w Polsce stanowi aktualnie 21 proc. produktu krajowego brutto wyrażonego w cenach rynkowych. To wartość podobna do Włoch, Słowacji, Czech, Łotwy i Chorwacji, ale na unijnym poletku znacząco poniżej przeciętnej. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego przeanalizowanych przez Home Broker, unijna średnia to 43,1 procent. Z 27 przebadanych krajów Polska znajduje się na 21 miejscu pod względem poziomu zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych w relacji do produktu krajowego brutto.
Zadłużenie hipoteczne w Polsce w relacji do PKB
Źródło: Home Broker na podst. danych EBC i Eurostat
Największe długi w relacji do wielkości gospodarki mają Duńczycy, których zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych przekracza PKB. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa, bo w kraju tym działa model zupełnie inny niż w pozostałych państwach. Bazuje on na sekurytyzacji kredytów hipotecznych w postaci listów zastawnych i od pewnego czasu Europejski Bank Centralny nie uwzględnia Danii w statystyce zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu hipotek.
Zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów hipotecznych w relacji do PKB
Źródło: Home Broker na podst. danych EBC i Eurostat
Poza Danią najwyższy poziom zadłużenia w odniesieniu do PKB ma Cypr. Jeszcze osiem lat temu wynosił on 33,7 proc., ale w ostatnich latach nastąpił dynamiczny wzrost i obecnie jest to 72,8 proc. Zadłużenie hipoteczne w przedziale 60-70 proc. mają Brytyjczycy, Holendrzy, Portugalczycy i Szwedzi.
Nowa Europa daleko za starą
Przyjrzenie się unijnym statystykom wyraźnie pokazuje, że mimo boomu kredytowo-mieszkaniowego z lat 2004-2008 kredytów hipotecznych mamy nadal niewiele, podobnie zresztą jak mieszkańcy innych krajów, które do UE wstąpiły dopiero niedawno. Dane EBC wskazują, że najwięcej kredytów mieszkaniowych jest, za wyjątkiem Cypru, w krajach „starej Unii”. W Bułgarii i na Węgrzech jest to około 11 proc., a w Rumunii najmniej w całej UE, 6,6 proc. Z krajów „starej Unii” najmniejszy poziom zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych występuje we Włoszech – jest to 23 proc.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że w niektórych krajach świata finansowanie zakupu nieruchomości pieniędzmi banku jest bardzo mało popularny. Na przykład w Argentynie, Filipinach i Indonezji poziom zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych nie przekracza kilku procent PKB.
Łącznie, na koniec pierwszego półrocza 2014 r. mieszkańcy Unii Europejskiej byli z tytułu kredytów hipotecznych winni bankom 5,57 bln euro, o 32 mln euro więcej niż pół roku wcześniej i o 109 mln euro więcej niż rok wcześniej. Największa część tego zadłużenia przypada naturalnie na największe gospodarki UE: Wielką Brytanię (1,33 bln euro), Niemcy (1,03 bln euro) i Francję (0,85 bln euro). Zadłużenie mieszkańców trzech w/w krajów jest o 35 proc. wyższe niż łączne zadłużenie pozostałych 24 (bez Danii, która obecnie nie jest przez EBC ujmowana w tej statystyce).
Marcin Krasoń, Home Broker
Może to Ci się spodoba
Charakterystyka kredytów konsolidacyjnych
Kredyty konsolidacyjne są zazwyczaj zaciągane, aby pokryć wcześniejsze zobowiązania kredytowe. Jednak ich uzyskanie nie jest proste i nie zawsze się opłaca. Jakie są warunki otrzymania kredytu konsolidacyjnego i komu należy
Faktoring jako uzupełnienie kredytu
Każda firma może spotkać się z problemami dotyczącymi utrzymania płynności finansowej, czy brakiem funduszy na rozwój firmy. W takich sytuacjach można udać się do banku po kredyt, albo skorzystać z
Wnuki biorą kredyt, dziadkowie mają kłopot
Babcia i dziadek to zazwyczaj najmilsi staruszkowie, o których ciepło wypowiadają się ich wnuki. Zawsze można liczyć na ich pomoc, również przy wzięciu pożyczki na telewizor czy abonamentu na telefon.
Kiedy kredyt internetowy nie jest dobrym rozwiązaniem?
W czasie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego i problemów ekonomicznych wiele firm szuka kapitału na utrzymanie własnej działalności. Nie można zapominać, że pozyskanie dotacji lub dofinansowania jest bardzo skomplikowane, w związku
Stopy bez zmian, ale kredyty tanieją, a opłaty rosną
Wielu ekonomistów spodziewało się, że w listopadzie nastąpi kolejna obniżka stóp procentowych. Tymczasem decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy pozostały na niezmienionym poziomie. Expander zwraca jednak uwagę, że nadal doświadczamy konsekwencji
Czy szybsza spłata kredytu jest możliwa?
Kryzys gospodarczy ciągle trwa i bez przerwy doprowadza do upadłości wiele firm i osób prywatnych. Chwiejna sytuacja materialna, cykliczne redukcje etatów, poszukiwania nowej pracy często rujnują harmonię. W trudnych czasach
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!